fot.unsplash.com

Lubisz czytać książki? Możesz spędzać całe dnie z nosem w książce? Od młodości mogłeś znaleźć w sobie zainteresowanie do odkrywania fantastycznych światów wykreowanych przez autorów i chciałbyś wykonywać pracę związaną z czytaniem? Dodatkowo cenisz sobie ciszę i spokój? Praca bibliotekarza to może być coś właśnie dla ciebie!

Praca bibliotekarza – na czym tak właściwie polega?

Jeśli od zawsze byłeś pasjonatem czytania to pewnie zdarzyło ci się być w nie jednej bibliotece. W końcu nie każdy może sobie pozwolić na kupowanie swojego własnego zasobu bibliotecznego, czy to ze względu na brak miejsca czy też pieniądze. Niektórzy też wolą najpierw przeczytać książkę żeby zobaczyć czy w ogóle ta jest warta kupienia. Takie właśnie osoby uczęszczają do bibliotek. Oczywiście mamy też takich którzy przyjdą tylko po obowiązkową lekturę w szkole – lecz częściej będziemy mieć możliwość poznać innych pasjonatów czytania,. W pracy bibliotekarza możemy poznać dużo ludzi podzielających nasze pasje i porozmawiać z nimi w wolnej chwili o ulubionych autorach.

fot.unsplash.com

Jakie umiejętności musi posiadać dobry bibliotekarz?

Przede wszystkim wiedzę ogólną na różne tematy. Często bibliotekarz może spotkać się z osobą która pyta o polecenie jakiegoś dzieła z działu który ją interesuje. Na pewno w tej pracy spotkamy się z pytaniami rodzaju: Jakie książki fantastyczne może mi Pan lub Pani polecić? Jacy autorzy piszą najciekawsze romanse? Czy posiadają państwo w swojej bibliotece książki popularnonaukowe? Odpowiedzi na te wszystkie pytania musi znać dobry bibliotekarz. W końcu powinno mu zależeć na propagowaniu czytelnictwa i pokazaniu co najciekawszego znajduje się w zasobach biblioteki. Dopasowanie odpowiedniej książki dla czytelnika – zwłaszcza takiego który już przeczytał wiele książek – może być nie lada wyzwaniem. Wszystko to jednak w dobrym celu czyli propagowaniu i zachęcaniu jak największe ilości osób do czytania. Nie od dziś wiadomo że czytanie rozwija umysł i nawet w zwykłej rozmowie z nowo poznaną osobą możemy stwierdzić czy jest oczytana czy też nie. Poprzez czytanie książek poszerzamy nie tylko swoją wiedzę na rozmaite tematy ale również zwiększamy słownictwo jakim się posługujemy. Nie brakuje też opinii, że czytanie książek w innych językach pomaga w zapamiętywaniu nowych słów i kreowaniu zdań w języku jakiego się obecnie uczymy. Na pewno więc nie możemy mówić, że czytanie książek nie ma wartości. Często też w książkach możemy znaleźć wiedzę której nawet nie ma w internecie! Zwłaszcza jeśli chodzi o jakieś starsze badania lub wiedzę historyczną.

fot.unsplash.com

Kto więc sprawdzi się najlepiej w zawodzie bibliotekarza?

Dobrym bibliotekarzem na pewno zostanie osoba sumienna, uporządkowana i otwarta na kontakty z nowymi ludźmi. Warto też lubić pomagać innym osobom pytających nas o pomoc z wyborem nowej lektury. Musimy też być zainteresowani obecną popkulturą jak i historią, a także wiedzieć co nieco o wszystkich gatunkach książek. Dobry bibliotekarz będzie w stanie powiedzieć książki jakiego autora warto przeczytać. Obecnie wiele bibliotek robi się coraz bardziej otwartych na technologię, zwłaszcza jeśli chodzi o sporządzanie baz danych więc warto też wiedzieć jak dobrze obsługiwać komputer. Na pewno odbędziemy kurs związany z programem jakiego będziemy używać, ale atutem będzie jeśli już na start pracy będziemy wiedzieć jak wygląda sporządzania czytelnych baz danych i katalogowanie książek. Dobry bibliotekarz powinien też być zainteresowany przyczynianiem się do posiadania coraz bardziej oczytanego społeczeństwa. Bibliotekom zdarza się mieć promocje w szkołach, zwłaszcza w młodszych klasach podczas których jako bibliotekarz musimy starać się zachęcić młodych do czytania czegoś innego niż tylko obowiązkowe lektury. W końcu oczytane społeczeństwo to mądrzejsze społeczeństwo, a do tego chyba dążymy prawda? Jeśli więc lubisz kontakt z innymi ludźmi a oprócz tego jest sumienny i uporządkowany praca bibliotekarza jest właśnie dla ciebie!