fot.unsplash.com

Bibliotekarz to zawód który na pewno ci przyszedł na myśl jeśli jednym z twoich zainteresowań jest czytanie książek. Jest to kariera wiążąca się z rozmaitymi stereotypami – myśląc o bibliotekarzu lub bibliotekarce często wyobrażamy sobie pana lub panią w średnim wieku. Może to zniechęcać młode osoby lecz jeśli lubisz czytać to spędzanie całych dni w zaciszu biblioteki może brzmieć jak wymarzona praca właśnie dla ciebie! Jak więc jest w rzeczywistości i jak zostać pracownikiem biblioteki? Dla kogo ten zawód jest stworzony? Odpowiadamy poniżej!

Jaki zakres obowiązków obejmuje praca bibliotekarza?

Jednym z podstawowych obowiązków bibliotekarza jest wypożyczanie książek czytelnikom. Musimy też potrafić doradzić dobrego autora lub serię zainteresowanym. Nie chcemy w końcu zniechęcić ludzi do czytania – im bardziej oczytane będziemy posiadać społeczeństwo tym inteligentniejsze będzie. Praca ta wymaga więc od nas wiedzy na temat tego co posiadamy w bibliotece. Oprócz samego wypożyczania książek do obowiązków bibliotekarza należy gromadzenie i opracowywanie zbiorów a także odpowiednie katalogowanie ich. Złe katalogowanie może nam przysporzyć sporo niepotrzebnej pracy więc dobrze robić to w jak najbardziej dokładny i sumienny sposób. Coraz częściej biblioteki w dzisiejszych czasach wymagają znajomości rozmaitych programów związanych z użytkowaniem baz danych – jest o wiele szybsze i wygodniejsze rozwiązanie niż katalogowanie wszystkiego papierowo.

fot.unsplash.com

Do kolejnych zadań z jakimi możemy spotkać się jako bibliotekarz jest promowanie czytelnictwa – musimy więc być charyzmatyczni i otwarci na kontakty z innymi ludźmi. Liczy się też dobre podejście do dzieci bo zazwyczaj akcje promowania czytelnictwa odbywają się w szkołach. Musimy być w stanie dobrać lektury odpowiednie dla wieku czytelnika i zrobić co w naszej mocy żeby zachęcić młodych do sięgania po inne dzieła niż tylko lektury szkolne. Pomoże to w ich kształceniu poglądów na świat a także w poszerzaniu słownictwa. Bardzo łatwo w rozmowach z nowymi ludźmi jest nam stwierdzić czy dana osoba jest oczytana czy też nigdy w życiu nie przeczytała żadnej książki.

Jak więc zostać bibliotekarzem?

Obecnie aby pracować w bibliotece nie wymagane jest od nas posiadanie wyższego wykształcenia jednakże atutem dla pracodawcy mogą być studia ukończone na jednym z kierunków humanistycznych. Dzięki tytułom naukowym czy też certyfikatom lub po prostu dokumentom potwierdzającym naszą wiedzę przyszły pracodawca może stwierdzić czy chce nas zatrudnić czy też nie. Na pewno jako bardziej atrakcyjny pracownik będzie wyglądał ktoś kto posiada informacje na temat posiadanej wiedzy potwierdzone na papierze. Nie powinniśmy się jednak zniechęcać jeśli jeszcze nie ukończyliśmy żadnej uczelni – jeśli będziemy w stanie udowodnić na rozmowie kwalifikacyjnej naszemu pracodawcy że posiadamy wiedzę na temat książek, spore szanse są na to że nas zatrudni.

fot.unsplash.com

Praca bibliotekarza to coś do czego trzeba czuć powołanie. Oprócz cierpliwości i zamiłowania do ciszy i spokoju z jakim spotkamy się w bibliotece, warto mieć chęci do przykładania się do celu posiadania jak najbardziej oczytanego społeczeństwa. Niektórym praca w bibliotece może wydawać się nieopisanie nudna i monotonna, spokojna atmosfera biblioteki może sprawić że popadniemy w rutynę. Z pewnością nie jest to zawód dla wszystkich – niektórzy lubią stabilność i pewność a inni preferują pracę w której spotkamy się z większą ilością przygód i wyzwań. Jednakże jeśli lubimy czytać książki i zrealizujemy wszystkie swoje obowiązki administracyjne – możemy czytać w pracy i jeszcze będą nam za to płacić! Oczywiście zawsze priorytetem będzie dbanie o czytelników i o zbiory biblioteczne, jednak z pewnością znajdziemy chwilę ciszy na poświęcenie jej na czytanie i realizowanie swoich pasji! Jeśli więc uważasz, że odnalazłbyś się świetnie w takim wymiarze pracy – możesz aplikować do bibliotek w swojej okolicy już teraz!