fot.unsplash.com

Ile może zarabiać charakteryzator na planie filmowym? Jednym może się wydawać, że są to wielki kwoty patrząc na to jak wielkie budżety mają niektóre holywoodzkie produkcje, innym zaś że taki charakteryzator w zasadzie nie jest na tyle istotny żeby zarabiać duże kwoty pieniężne. Jak jest tak naprawdę? Pisaliśmy już wcześniej o pracy charakteryzatora i jak nim zostać. Poruszaliśmy kwestię wymagań potrzebnych na to stanowisko jaki zestaw umiejętności jest niezbędny jeśli chcemy być dobrym charakteryzatorem. Obecnie poruszymy kwestię zarobków – pewnie interesuje to niektórych najbardziej. Czy zawód charakteryzatora jest opłacalny? Odpowiadamy poniżej!

Ile zarabiają charakteryzatorzy, czyli jak opłacalne jest połączenie pasji związanych z makijażem i filmem?

Odpowiedź na to pytanie nie jest tak łatwa jak mogłoby się wydawać. Inaczej będą wyglądać zarobki w teatrze, inaczej przy produkcjach indie a jeszcze inaczej jeśli uda nam się pracować na planie dużego filmu. Należy też pod uwagę wziąć to czy będziemy pracować jako freelancer czy też będziemy odpowiadać pod jakąś firma. Ile więc zarabia charakteryzator? Portal howmany.eu podaje informację, że średnia zarobków w tym zawodzie wynosi około 4900 złotych miesięcznie. Nie są to astronomiczne kwoty – ale utrzymują się one powyżej średniej krajowej. Ile więc zarobimy za granicą w tej samej branży? Portal www.qcmakeupacademy.com podaje informację, że zarobki charakteryzatora wynoszą 34000 dolarów rocznie. Jest to 126,015.90 złotych polskich w skali roku. Za to osoba zajmująca się makijażem SFX – czyli od efektów specjalnych zarobi ponad dwa razy więcej! Kwotę tę szacuje się na 75000 dolarów rocznie – czyli aż 277,959 złotych w skali roku!

fot.unsplash.com

Od czego więc zależy ile tak naprawdę zarobimy jako charakteryzator?

Oczywistą odpowiedzią na pewno będzie poziom naszych umiejętności, kreatywność i chęci do pracy. Oprócz tego niezbędna jest otwartość na kontakty z innymi ludźmi. Innymi czynnikami które wpływają na wysokość naszego wynagrodzenia jest lokalizacja. Najwięcej zarobimy w Stanach Zjednoczonych. Jeśli chcemy uzyskać wysokie zarobki warto też pomyśleć o uzyskaniu dobrej edukacji. Nie tylko szkolenia i kursy się liczą – wiele pracodawców patrzy jakie szkoły związane z kosmetologią i charakteryzacja ukończyliśmy. Im wyższe nasze kwalifikacje na papierze tym nie tylko większe nasze szanse na znalezienie pracy ale i szanse na to, że będzie to praca wysoko zarobkowa. Co jeszcze wpływa na wysokość naszej wypłaty? Tak jak w każdym innym zawodzie liczy się doświadczenie. O wiele chętniej na planie zatrudniony zostanie makijażysta i charakteryzator z doświadczeniem niż kompletny laik który jeszcze nie wie jak tak właściwie wygląda praca na planie filmowym.

fot.unsplash.com

Jakie są największe zalety bycia charakteryzatorem?

Oprócz realizowania swoich pasji za niemałe pieniądze mamy możliwość poznawania nowych ludzi. Może nawet uda nam się robić charakteryzację znanemu aktorowi lub pracować z docenionym reżyserem. Taka praca wiąże się też z podróżowaniem po całym świecie – często duże produkcje filmowe kręcone są na całym świecie. Za zaletę możemy też uznawać to, że pokażemy swoje umiejętności ogromnej widowni. Niektórzy nie zwracają uwagi na charakteryzacje – jednak to zazwyczaj znaczy że została ona wykonana w dobry i nieinwazyjny sposób. Minusem zaś może być stres związany z pracą jak i robienie nadgodzin. Jest to zawód dla ludzi z pasją, kochających makijaż, filmy jak i bycie kreatywnym. Na planie możemy codziennie spotykać się z innymi wyzwaniami więc jest to też bez wątpienia bardzo ciekawa praca. Czujesz swoje powołanie właśnie w tym kierunku? Nic nie szkodzi na przeszkodzie aby podążać tą drogą kariery! Na początku możemy co prawda spotkać się z dużą konkurencją i małą ofert pracy – ale gdy już wyrobimy sobie nazwisko będziemy zarabiać więcej i będziemy mieć więcej ciekawych propozycji pracy na planie.