fot.unsplash.com

Makijaż nie musi być tylko nudną codziennością. Charakteryzatorzy wykorzystują go na planach filmowych aby stworzyć niesamowite kreacje przenoszące nas w klimat filmu. Dzięki dobrej pracy charakteryzatora możemy czuć się tak jakbyśmy naprawdę przebywali w filmie – nawet jeśli jest on o jakiejś epoce historycznej, lub jest filmem fantastycznym czy tez horrorem. Dzięki dobrej charakteryzacji aktorów możemy czuć się tak jakby wydarzenia przedstawione w filmie działy się naprawdę. Z pewnością więc możemy stwierdzić że makijażyści pracujący na planach filmów robią coś niesamowitego! Dzięki ich atencji do detali nasze doświadczenia kinematograficzne mogą być niezapomniane. Za to zła charakteryzacja może całkowicie wybić nas z klimatu świata przedstawionego na ekranie. Jak więc zostać makijażystą na planie filmowym?

Praca charakteryzatora filmowego – czy jest to coś dla ciebie? I jak tak właściwie zostać charakteryzatorem filmowym?

Chcesz rozpocząć karierę w dziedzinie makijażu, ale nie interesuje cię wykonywanie zwykłego makijażu ślubnego, do pracy czy też imprezowego? Swoje ambicje pokładasz na planie filmowym? Nic nie stoi na przeszkodzie! Wystarczy chęć do pracy i kreatywność. Atutem będzie też dobra komunikacja międzyludzka. Jakie więc tak naprawdę musimy podjąć kroki aby pracować na planie filmowym jako charakteryzator? W tym przypadku nie ma tak naprawdę jednej słusznej drogi którą musimy podążać. Jak w przypadku wielu innych prac artystycznych ogromne znaczenie ma tutaj portfolio. Zdarza się tak, że samouk może posiadać lepiej wyglądające prace niż ktoś kto ukończył kilka kursów – nie jest to jednak oczywiście żadną regułą. Jeśli chcemy zdobyć więcej umiejętności w tym zawodzie, a dodatkowo mieć ich potwierdzenie na papierze warto rozważyć zainwestowanie w zdobycie kursów lub też certyfikatów. Nie tylko wiele nauczymy się na szkoleniach – ale też pokażemy pracodawcy na papierze że posiadamy dane umiejętności. Na pewno będzie to dobrze wyglądać w naszym przyszłym CV.

fot.unsplash.com

Czego pracodawca będzie wymagał od charakteryzatora?

Kreatywność i nieszablonowe myślenie to podstawa! Świetnie będziemy wyglądać na tle innych kandydatów jeśli przejdziemy dużo kursów, jednakże jeśli nie będziemy w stanie dobrze aplikować zdobytych umiejętności w praktyce może się okazać że wyrzuciliśmy pieniądze w błoto. Jeśli czujemy się na siłach aby wykonywać pracę charakteryzatora tylko po ćwiczeniu samemu w domu lub ćwicząc na znajomych – nic nie szkodzi na przeszkodzie! Musimy tylko porobić dobre zdjęcia do portfolio. Oczywiście, większe produkcje filmowe mogą wymagać od nas też lat doświadczenia. W końcu praca na planie będzie się znacznie różnić od zacisza domowego. W przypadku mniejszych produkcji często wymagane jest posiadanie przez charakteryzatora własnych materiałów. Dobrze jest też się nie ograniczać tylko do jednej metody wykonywania charakteryzacji – może się okazać że na planie dostaniemy inne produkty, takie których nigdy wcześniej nie widzieliśmy na oczy. Wtedy przydaje się umiejętność adaptacji do nowych mediów. Jeśli celujemy w pracę na planie za granicą niezbędne będzie również znanie języków innych niż polski – angielski to podstawa.

fot.unsplash.com

Zmysł estetyczny i dobre zdolności zarządzania czasem to również coś czego będą od nas wymagać na planie. Czasami może się okazać też, że reżyser w ostatniej chwili całkowicie zmienia koncepcję – musimy wtedy pracować pod wielkim stresem, ale wszystko to po to aby aktor w filmie wyglądał jak najlepiej. Praca charakteryzatora to zdecydowanie coś dla ciebie jeśli lubisz nowe wyzwania, nie lubisz się nudzić i interesujesz się filmami równie mocno co makijażem! Ważna jest też chęć do nauki coraz to nowych sposobów. Jeśli wszystko to brzmi dla ciebie zachęcająco – nic nie stoi na przeszkodzie by już teraz zacząć tworzyć dobre portfolio lub zapisać się na kurs związany z charakteryzacją. Może robienie SFX to będzie nasz nowy konik? Możliwości jest nieskończenie wiele!