fot.unsplash.com

Pisaliśmy już o tym jak wygląda praca wojskowego, a także i rekrutacja na to stanowisko, co jednak z zarobkami? Wydawać by się mogło, że służby mundurowe powinny zarabiać sporo, w końcu narażają swoje zdrowie oraz życie dla dobra kraju oraz jego mieszkańców. Niestety rzeczywistość nie zawsze wygląda tak ładnie i cukierkowo, jak moglibyśmy przypuszczać. Choć pieniądze nie są najważniejsze, bez nich ciężko sobie poradzić. Ile więc zarabia wojskowy? Czy jest to kwota, za którą można nie tylko godnie żyć, ale także i wynagrodzi ci całe twoje poświęcenie? Tego się dzisiaj dowiesz, czytaj dalej! 

Praca wojskowego – jak wygląda i na czym polega?

Zawodowy żołnierz to osoba, która pełni czynną służbę wojskową. Może ją pełnić zarówno w formie stałej, jak i kontraktowej. Zostanie żołnierzem nie jest prostym zadaniem, a rekrutacja jest dość skomplikowana i złożona, w końcu komisja musi mieć stuprocentową pewność, że nadajesz się do tej pracy. Ten zawód to jeden z tak zwanych zawodów zaufania publicznego, właśnie z tego powodu stawia się tobie wiele wymagań, nawet tych z pozoru błahych jak np. brak widocznych tatuaży. Musisz jednak pamiętać, że to wszystko jest w konkretnym celu. Aby zrozumieć, czym tak naprawdę zajmuje się wojskowy i jakie są jego obowiązki, przytoczymy ci przepisy.

Art. 50a. [Obowiązek utrzymywania sprawności fizycznej]
1. Żołnierz zawodowy jest obowiązany utrzymywać sprawność fizyczną zapewniającą wykonywanie przez niego zadań służbowych przez uczestnictwo w zorganizowanych zajęciach z wychowania fizycznego.

Art. 51. [Tajemnica wojskowa]
1. Żołnierze zawodowi są obowiązani zachować w tajemnicy wszystkie informacje niejawne, z którymi zapoznali się podczas lub w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej, w tym również informacje stanowiące tajemnicę innego państwa chronioną na zasadzie wzajemności na podstawie zawartych umów międzynarodowych.

Ile zarabia wojskowy
fot.unsplash.com

Art. 43.
1. Żołnierz zawodowy ma szczególny obowiązek obrony Rzeczypospolitej Polskiej i poświęcenia się służbie Narodowi i Ojczyźnie. Powinien być wzorem patriotyzmu i honoru, pełnić służbę lojalnie i sumiennie, być sprawiedliwym i dbałym dowódcą, opiekunem i wychowawcą, zdyscyplinowanym podwładnym, szczerym i dobrym kolegą.
2. Żołnierze zawodowi są obowiązani wykonywać rozkazy przełożonych i są odpowiedzialni za realizację powierzonych im zadań; jednakże nie wolno im wykonywać rozkazów, jeżeli łączyłoby się to z popełnieniem przestępstwa. Odpowiedzialność osobista podwładnych nie zwalnia przełożonych od ich własnej odpowiedzialności.

Ile zarabia wojskowy i czy to się opłaca?

Wynagrodzenie w wojsku jest uzależnione nie tylko od stanowiska, ale także i od stopnia wojskowego. Postanowiliśmy skorzystać z raportów placowych oraz danych pochodzących z MON. Według ich rozpiski wynagrodzenie żołnierzy w 2017 roku wynosiło średnio 4874 złotych brutto. Pod koniec 2018 roku ta kwota urosła do 5530 złotych (również brutto). Oczywiście jest to pensja średnia. Zarobki na niższych stopniach będą niższe, a te na wyższych, oczywiście wyższe. Przykładowo szeregowy zawody zarobi około 3200 złotych brutto w skali miesiąca, pułkownik zarobi około 8000 złotych brutto, a podporucznik około 4700 złotych brutto.

Ile zarabia wojskowy
fot.unsplash.com

Tak naprawdę zarobki w wojsku zaczynają się od 3000 złotych, a kończą nawet na 14 tysiącach w skali miesiąca. Najmniej zarobi zwykły szeregowy bo jedynie 2500 złotych brutto. Kapitan może już liczyć na kwotę od 4000 do 4200 złotych. Major od 4500 złotych do 4900 złotych. Najwięcej zarobi jednak generał czyli Szef Sztabu Generalnego WP, on może liczyć na wynagrodzenie rzędu prawie 15 tysięcy złotych w skali jednego miesiąca. Tak więc jak widzisz twoje zarobki mogą być naprawdę różne. Wszystko zależy też od twojej motywacji. Im więcej z siebie dasz, tym więcej będziesz w stanie osiągnąć i automatycznie zarobisz więcej pieniędzy.