fot.unsplash.com

Praca cukiernika nie należy z pewnością do łatwych. Wstawanie o różnych godzinach, praca na rożne zmiany. Raz będziesz szedł na rano, innym razem na popołudnie, a jeszcze innym na nocke. Oczywiście wszystko byłoby w porządku, gdyby zarobki wynagrodziły ci te poświęcenie. Jak jest naprawdę? Opinie na ten temat są podzielone. Jedni twierdzą, że praca cukiernika to bardzo opłacalny zawód, inni porównują jego zarobki do kelnerki czy barmana, myśląć, że cała trójka zarabia raczej najniższą krajową. Dziś rozwiejemy wszystkie twoje wątpliwości i odpowiemy na każde pytanie. Zaczynajmy!

Praca cukiernika zarobki a obowiązki

Jak wygląda praca cukiernika? Jak w ogóle zostać cukiernikiem? Sprawa jest dość prosta. Podobnie, jak w przypadku grafika komputerowego, liczą się twoje umiejętności, a nie to jaką szkołę czy kursy pokończyłeś. Idealny cukiernik to ktoś, kto nie tylko ma dobrą pamięć i jest odporny na pracę w stresie czy pod presją czasu, ale także i ktoś z wyczuciem smaku, estetyki i umiejętnościami dekoratorskimi. Nie ma więc w tym nic absolutnie dziwnego, że nie jest to praca dla każdego. Zresztą każdy zawód niesie za sobą zarówno plusy, jak i minusy. Wielu cukierników postanawia spróbować swoich sił za granicą, na delegacji, gdzie zarobki cukiernika np. w Niemczech wynoszą około 2000 euro. Oczywiście jest to już kwota, która zawiera w sobie wszelakie premie, a dodatkowo zakwaterowanie czyli np. mieszkanie czy hotel pracowniczy, masz już w cenie.

fot.unsplash.com

Nie każdy chce pracować w delegacji i jest to oczywiście absolutnie zrozumiałe. W końcu rozłąka z drugą połówką, żoną, mężem, dziećmi, rodziną, przyjaciółmi czy nawet zwierzakiem, z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy. Dodatkowo jesteś w obcym kraju, właściwie zdany na łaskę firmy pod którą pracujesz. Z pewnością nie każdy odnajdzie się w tej sytuacji. Jeśli wiesz, że chcesz pozostać w Polsce, warto abyś wiedział na jakie wynagrodzenie możesz liczyć. Nie ma też co brać pierwszej lepszej pracy, z której po prostu ktoś zadzwonił, aby zaprosić cię na rozmowę kwalifikacyjną. Jak wyglądają zarobki cukiernika? Na jaką wypłatę może on liczyć? Czy ten zawód jest opłacalny?

Zarobki cukiernika. Ile zarabia cukiernik?

Cukiernik może zarobić naprawdę sporo. Przede wszystkim wiele zależy od tego w jaki sposób on pracuje. Ten zawód pozwala zarówno na prace na etacie czyli „dla kogoś” lub „pod kimś”, jak i na założenie własnej działalności gospodarczej. Oczywiście, mając własną firmę cukierniczą również masz kilka opcji. Możesz otworzyć własny lokal, płacić za wynajem, samochody, sprzęty, pracowników i wiele więcej lub pracować we własnym zaciszu domowym i tworzyć np. torty na zamówienie. To, w którym kierunku się udasz, zależne jest tylko i wyłącznie od ciebie. Cukiernictwo może być praca na pełen etat z której opłacasz raty kredytu, wynajem za mieszkanie i całą resztę, ale także może być pracą dodatkową, gdzie w skali miesiąca „wpadnie” ci kilka stówek do kieszeni. Wybór należy do ciebie.

fot.unsplash.com

Wynagrodzenie cukierników zależy tak naprawdę od wielu czynników, nie tylko od tego czy pracują oni na etacie czy na własnej działalności. Praca w cukierni pozwoli ci zarobić od 1300 złotych do 3000 złotych. Serwis zadłużenia.com zrobił dokładniejszą analizę, gdzie te zarobki podzielił na województwa. Tak, abyś czarno na białym mógł zobaczyć jak to wygląda i przekonać się, gdzie jest to najbardziej opłacalny zawód. Musimy jednak zaznaczyć, że jest to oczywiście średnia. Liczone są więc zarówno najniższe zarobki np. praktykantów czy stażystów, jak i te najwyższe od np. specjalistów czy ekspertów cukiernictwa. Jak mają się sprawy? Sprawdź sam i się przekonaj!

Ile zarobi cukiernik w poszczególnym województwie?

  • Mazowieckie: 1880 zł
  • Pomorskie: 1750 zł
  • Wielkopolskie: 1700 zł
  • Podkarpackie: 1530 zł
  • Świętokrzyskie: 1520 zł
  • Warmińsko-mazurskie: 1515 zł