fot.unsplash.com

Praca na etacie czy własna działalność? To pytanie zadaje sobie z pewnością wiele osób, niezależnie od tego w jakim zawodzie pracują. Wszyscy żyjemy w przekonaniu, że praca „na siebie”, gdzie szef nie stoi nad głową i nie kontroluje absolutnie każdego kroku, który robimy, jest lepsza. Jak to wygląda w rzeczywistości? Nie w każdym zawodzie się to opłaca, ale także i nie każda osoba będzie w stanie stanąć na wysokości zadania. Jak ma się ta sprawa w przypadku cukiernika? Co się bardziej opłaca – praca na etacie czy własna działalność? Odpowiadamy! 

Praca cukiernika w cukierni – jak wygląda? Praca cukiernika na własnej działalności – obowiązki

Zacznijmy tak naprawdę od najważniejszego, czyli jak wygląda praca cukiernika, który pracuje dla kogoś, na etacie w np. cukierni. Ma on oczywiście grafik, jak każdy z nas. Jednego dnia przychodzi na ósmą rano, innego na czternastą popołudniu, a jeszcze innego o północy musi być już na zapleczu. Oczywiście, może zdarzyć ci się praca, gdzie będziesz wyłącznie na jednej zmianie np. tej nocnej, jednak w przypadku zawodu cukiernika czy piekarza, praktycznie zawsze ktoś musi być na miejscu. W końcu klienci już od samego świtu wstępują do lokalu i zakupują pączki, rogaliki, bułki czy świeże pieczywo. Właściwie im cieplejsze i lepiej pachnące, tym lepiej. Oczywiście jest to coś, co czego będziesz musiał się dostosować, jednak w tym wypadku sprawa jest naprawdę prosta – musisz to przeżyć. Jak porównać pracę cukiernika na etacie do pracy na własnej działalności? Te dwie rzeczy wyglądają zupełnie inaczej.

fot.unsplash.com

Pracując na siebie, czyli otwierając firmę czy jednoosobową działalność gospodarczą, spływa na ciebie znacznie więcej obowiązków. Teraz to ty musisz ogarniać kwestię podatków, opłat do ZUSU, ubezpieczenia, ewentualnego wynajmu lokalu, wystawiania faktur i wiele innych. W Polsce tak naprawdę ZUS jest opłatą stałą, a co za tym idzie, niezależnie od tego ile zarobisz w danym miesiącu, ta kwota się nie zmniejszy. Jeśli np. w lutym nie zarobiłeś nawet 1000 złotych, nie oznacza to, że zostaniesz zwolniony z obowiązku zapłaty ZUSU. Wręcz przeciwnie, wciąż musisz to zapłacić, a jeśli tego nie zrobisz generujesz oczywiście długi, które później ktoś spłaci. Plus jest taki, że nikt nie będzie cię już kontrolował. Jeśli na 5 minut odłożysz pracę na bok i odbierzesz telefon od zmartwionej żony, przerażonej babci czy dociekliwej siostry, której nie odpisujesz od kilku godzin, nic się nie stanie. Zza pleców nie wyrośnie ci pracodawca, który od razu pogrozi ci palcem.

Zarobki cukiernika w cukierni, a zarobki na własnej działalności

Aby wiedzieć, co jest lepsze etat czy własna działalność, musimy zacząć od kwestii zarobków na etacie. Cukiernik, który pracuje w cukierni może liczyć na od 1300 złotych do nawet 3000 złotych. Średnie wynagrodzenie wynosi więc 1560 złotych. Oczywiście zdarzają się tacy, co zarabiają więcej, jednak według raportu portalu pracuj.pl tylko 25% pracowników zarabia ponad 1800 złotych. Wiele zależy jednak także i od lokalizacji. W województwie mazowieckim cukiernik może zarobić około 1880 złotych, w pomorskim jest to już kwota 1750 złotych, w wielkopolskim 1700 złotych, w podkarpackim 1530 złotych, w świętokrzyskim 1520 złotych, natomiast najmniej zarobi cukiernik w województwie warmińsko-mazurkism, tam może liczyć na 1515 złotych. Oczywiście poza województwem ogromny wpływ ma także i lokalizacja cukierni, jej wielkość, ilość pracowników oraz dzienne obroty. Im lepiej prosperujący lokal, tym wyższe zarobki, przynajmniej w teorii. Jak to wygląda w przypadku własnej działalności?

fot.unsplash.com

Pracując np. w domu i piekąc torty czy ciasta na imprezy okolicznościowe takie jak urodziny, komunie, chrzciny, śluby, wesela itp. robisz to nawet po godzinach swojej zwykłej pracy. Wtedy jest to dla ciebie dodatkowy zarobek i o ile nie przekraczasz progów, które zostały ustalone, możesz podpiąć to jako niezarejestrowaną działalność gospodarczą. W przypadku w którym twoje zarobki są naprawdę spore, konieczne jest zarejestrowanie już własnej firmy, nadanie jej lokalizacji, czyli adresu, odprowadzanie podatków, zatrudnienie księgowej czy księgowego, ale także i kupno wszystkich sprzętów jak kasa fiskalna, pieczątki itp. To ile zarobisz zależne jest tak naprawdę od ilości klientów. Może okazać się, że kwota pod koniec miesiąc będzie naprawdę spora, a może wyjść i tak, że nie zarobisz absolutnie nic. Musisz samodzielnie więc wszystko przedyskutować i podjąć decyzję.