Ile zarabia dziennikarz
fot.unsplash.com

Praca dziennikarza kojarzy nam się z ogromną ilością pieniędzy. Wiadomo, że nie dostaną małej kwoty za poświęcanie czasu na przygotowanie materiału i za rzetelne wykonanie swojej pracy, bo przecież każdy się ceni i wie na ile go stać. Bardzo często spotykamy się ze stwierdzeniem, że dziennikarzem może zostać każdy, każdy może otworzyć własny portal, co jednak nie jest jednoznaczne z obiektywizmem i profesjonalizmem. Kiedy zaczęła rozwijać się blogosfera, wieszczono koniec tradycyjnego dziennikarstwa. Jednak póki co nic takiego końca nie zapowiada, a dziennikarze nadal istnieją na rynku i jeszcze przez długi czas istnieć będą. Ile zarabia dziennikarz w Polsce? Przeczytaj i sprawdź jak to wygląda!

Zarobki dziennikarza

Skoro wiemy już, jaki powinien być przedstawiciel tego zawodu i jak nim zostać, warto również przekonać się ile zarabia dziennikarz w Polsce. Trudno jednoznacznie określić średnie zarobki na tym stanowisku – wszystko zależy od specjalizacji, miejsca, w którym pracuje, rozpoznawalności. Mówi się, że najpopularniejsi dziennikarze telewizyjni zarabiają miesięcznie nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Ile zarabia dziennikarz
fot.unsplash.com

Dużo także zależy od zysku z reklam i obecności reklamodawców, którzy działają w roli sponsorów. Dzisiaj wielu dziennikarzy przeniosło się do internetu – tutaj rzeczywiście głównym źródłem zarobków są właśnie kampanie i reklamy. Zarobki takich osób mogą być naprawdę wysokie. Jednak dzięki raportom możemy ustalić, ile zarabia dziennikarz w Polsce zatrudniony na etacie. Przyjmuje się, że wielu dziennikarzy (aż ¼ osób wypełniających ankiety) zarabia najniższą krajową pensję. Średnie zarobki to z kolei ok. 2000 złotych netto. Tylko 25% dziennikarzy zarabia 2780 złotych netto i więcej. Najwięcej zarabiają dziennikarze z województw: mazowieckiego (ok. 4000 złotych), wielkopolskiego (ok. 3355 złotych) oraz pomorskiego (ok. 3260 złotych). Najmniej z kolei z województw: lubelskiego (ok. 2649 złotych), lubuskiego (ok. 2550 złotych) i podkarpackiego (ok. 2495 złotych).

Zarobki dziennikarzy są tak zróżnicowane dlatego, że zależą głównie od miejsca zatrudnienia. Inne stawki oferują rozgłośnie radiowe, inne lokalne redakcje, a jeszcze inne redakcje o ogólnopolskim zasięgu. Z tego właśnie względu tak trudno jest określić, na ile może liczyć osoba wykonująca pracę dziennikarza. Większość nie otrzymuje jednak za swoją pracę mniej niż 2000 zł brutto. Wraz z rosnącym doświadczeniem i stażem pracy, dziennikarze mogą liczyć na cykliczne podwyżki. Wśród benefitów, które otrzymują dziennikarze, wymienić można np. dostęp do: służbowych telefonów komórkowych, przenośnych komputerów czy prywatnej opieki medycznej.

Tematem numer jeden są zarobki dziennikarzy. Bywają one niezwykle zróżnicowane i jak niemal w każdym zawodzie, zależne od wielu czynników, które na to wpływają. Dziennikarzy zatrudnia się na etat, umowę o dzieło, umowę zlecenie lub pracę w formacie B2B. Średnie zarobki takich dziennikarzy przytacza między innymi portal wynagrodzenia.pl. Podaje tam dolne i górne granice kwot, na jakie mogą liczyć osoby na tych stanowiskach. Oczywisty jest fakt, że pod uwagę należy także brać typ zlecanych zdań – ich wielkość oraz termin realizacji. Czasami kluczowa też bywa stałość współpracy. Im więcej zleceń przyjmujesz, tym więcej dostajesz pieniędzy.

Ile zarabia dziennikarz
fot.unsplash.com

Zarobki dziennikarza – jak to wygląda w praktyce?

Najniższa granica pieniężna, na którą zwykle mogą liczyć dziennikarze to mniej więcej 3 tysiące złotych brutto, co daje około 2200 złotych na rękę. Najwyższe średnie zarobki w danym zawodzie to natomiast 5300 złotych brutto, a więc około 3800 złotych na rękę. Najczęściej jednak można spotkać się z wypłatami rzędu nieco ponad 4 tysięcy złotych brutto, a więc niespełna 3 tysiące złotych na rękę. Najbardziej doświadczeni dziennikarze, który zdołali już zapracować na swoją markę i współpracują z największymi polskimi dziennikami, mogą rzecz jasna liczyć na zdecydowanie lepsze pieniądze.

W wielu przypadkach stawki za wykonywaną pracę wręcz zmalały, a ich wysokość osiągnęła absurdalnie niski poziom. Przykładowo – jeden z ogólnopolskich dzienników płaci za tekst na 5000 znaków oszałamiającą kwotę 150 złotych. Przy czym samo przygotowanie takiego tekstu wymaga solidnego researchu, za który niestety sami musimy ponieść koszt.