Ile zarabia dziennikarz
fot.unsplash.com

Praca dziennikarza kojarzy nam się z ogromną ilością pieniędzy. Wiadomo, że nie dostaną małej kwoty za poświęcanie czasu na przygotowanie materiału i za rzetelne wykonanie swojej pracy, bo przecież każdy się ceni i wie na ile go stać. Bardzo często spotykamy się ze stwierdzeniem, że dziennikarzem może zostać każdy, każdy może otworzyć własny portal, co jednak nie jest jednoznaczne z obiektywizmem i profesjonalizmem. Kiedy zaczęła rozwijać się blogosfera, wieszczono koniec tradycyjnego dziennikarstwa. Jednak póki co nic takiego końca nie zapowiada, a dziennikarze nadal istnieją na rynku i jeszcze przez długi czas istnieć będą. Ile zarabia dziennikarz w Polsce? Przeczytaj i sprawdź jak to wygląda!

Zarobki dziennikarza

Skoro wiemy już, jaki powinien być przedstawiciel tego zawodu i jak nim zostać, warto również przekonać się ile zarabia dziennikarz w Polsce. Trudno jednoznacznie określić średnie zarobki na tym stanowisku – wszystko zależy od specjalizacji, miejsca, w którym pracuje, rozpoznawalności. Mówi się, że najpopularniejsi dziennikarze telewizyjni zarabiają miesięcznie nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Ile zarabia dziennikarz
fot.unsplash.com

Dużo także zależy od zysku z reklam i obecności reklamodawców, którzy działają w roli sponsorów. Dzisiaj wielu dziennikarzy przeniosło się do internetu – tutaj rzeczywiście głównym źródłem zarobków są właśnie kampanie i reklamy. Zarobki takich osób mogą być naprawdę wysokie. Jednak dzięki raportom możemy ustalić, ile zarabia dziennikarz w Polsce zatrudniony na etacie. Przyjmuje się, że wielu dziennikarzy (aż ¼ osób wypełniających ankiety) zarabia najniższą krajową pensję. Średnie zarobki to z kolei ok. 2000 złotych netto. Tylko 25% dziennikarzy zarabia 2780 złotych netto i więcej. Najwięcej zarabiają dziennikarze z województw: mazowieckiego (ok. 4000 złotych), wielkopolskiego (ok. 3355 złotych) oraz pomorskiego (ok. 3260 złotych). Najmniej z kolei z województw: lubelskiego (ok. 2649 złotych), lubuskiego (ok. 2550 złotych) i podkarpackiego (ok. 2495 złotych).

Zarobki dziennikarzy są tak zróżnicowane dlatego, że zależą głównie od miejsca zatrudnienia. Inne stawki oferują rozgłośnie radiowe, inne lokalne redakcje, a jeszcze inne redakcje o ogólnopolskim zasięgu. Z tego właśnie względu tak trudno jest określić, na ile może liczyć osoba wykonująca pracę dziennikarza. Większość nie otrzymuje jednak za swoją pracę mniej niż 2000 zł brutto. Wraz z rosnącym doświadczeniem i stażem pracy, dziennikarze mogą liczyć na cykliczne podwyżki. Wśród benefitów, które otrzymują dziennikarze, wymienić można np. dostęp do: służbowych telefonów komórkowych, przenośnych komputerów czy prywatnej opieki medycznej.

Tematem numer jeden są zarobki dziennikarzy. Bywają one niezwykle zróżnicowane i jak niemal w każdym zawodzie, zależne od wielu czynników, które na to wpływają. Dziennikarzy zatrudnia się na etat, umowę o dzieło, umowę zlecenie lub pracę w formacie B2B. Średnie zarobki takich dziennikarzy przytacza między innymi portal wynagrodzenia.pl. Podaje tam dolne i górne granice kwot, na jakie mogą liczyć osoby na tych stanowiskach. Oczywisty jest fakt, że pod uwagę należy także brać typ zlecanych zdań – ich wielkość oraz termin realizacji. Czasami kluczowa też bywa stałość współpracy. Im więcej zleceń przyjmujesz, tym więcej dostajesz pieniędzy.

Ile zarabia dziennikarz
fot.unsplash.com

Zarobki dziennikarza – jak to wygląda w praktyce?

Najniższa granica pieniężna, na którą zwykle mogą liczyć dziennikarze to mniej więcej 3 tysiące złotych brutto, co daje około 2200 złotych na rękę. Najwyższe średnie zarobki w danym zawodzie to natomiast 5300 złotych brutto, a więc około 3800 złotych na rękę. Najczęściej jednak można spotkać się z wypłatami rzędu nieco ponad 4 tysięcy złotych brutto, a więc niespełna 3 tysiące złotych na rękę. Najbardziej doświadczeni dziennikarze, który zdołali już zapracować na swoją markę i współpracują z największymi polskimi dziennikami, mogą rzecz jasna liczyć na zdecydowanie lepsze pieniądze.

W wielu przypadkach stawki za wykonywaną pracę wręcz zmalały, a ich wysokość osiągnęła absurdalnie niski poziom. Przykładowo – jeden z ogólnopolskich dzienników płaci za tekst na 5000 znaków oszałamiającą kwotę 150 złotych. Przy czym samo przygotowanie takiego tekstu wymaga solidnego researchu, za który niestety sami musimy ponieść koszt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here