Jak zostać dziennikarzem
fot.unsplash.com

O zostaniu dziennikarzem marzy wiele osób. Głównie są przyciągani do bycia dziennikarzem przez ogromne zarobki, sławę, którą mogą zyskać przy podjęciu pracy w tym zawodzie. Nie każdy jednak powinien szukać pracy w mediach. Niezbędne do tego są konkretne predyspozycje, umiejętności, ale i rozległa wiedza. Jak więc zostać dziennikarzem? Przeczytaj i sprawdź!

Dziennikarz – ale co on właściwie robi?

Praca dziennikarza jest fascynująca, ale także niestety jest męcząca. Ciągła pogoń za wydarzeniami i konieczność bycia w miejscach, w których coś się dzieje, sprawiają, że dziennikarze najczęściej pracują znacznie dłużej niż 8 godzin dziennie w przeciwieństwie do typowego Kowalskiego. Jeżeli zamierzasz spróbować swoich sił w tym zawodzie, to sprawdź, jakie musisz spełniać warunki, żeby zostać dziennikarzem. Praca dziennikarza polega na poszukiwaniu i opracowywaniu materiałów prezentowanych w środkach masowego przekazu (np. gazetach, telewizji). W zależności od miejsc, w których dziennikarze wykonują swoje zawodowe obowiązki, dzieli się ich m.in. na: telewizyjnych, prasowych i radiowych. Inny, często stosowany podział, uwzględnia tematykę, w której specjalizują się dziennikarze. W ten sposób można mówić o dziennikarzach: sportowych, politycznych, gospodarczych czy śledczych.

Jak zostać dziennikarzem
fot.unsplash.com

Jak zostać dziennikarzem?

Dziennikarz, w przeciwieństwie do redaktora, ma bezpośredni kontakt z ludźmi, musi opuszczać redakcję, by przeprowadzić wywiady i pozyskiwać materiał. W związku z tym powinien być on otwarty na świat i wykazywać się umiejętnościami miękkimi. Należy też pamiętać o tym, że przyszli kandydaci, którzy są zainteresowani wykonywaniem tego zawodu nie muszą spełniać wygórowanych wymagań – najważniejsze jest, żeby umieli się odnaleźć w redakcji, telewizji lub radiu i wykazali się umiejętnością pisania na wybrane tematy w sposób interesujący.

Żeby wykonywać zawód dziennikarza, niepotrzebne jest kierunkowe wykształcenie. Dziennikarzami często są ludzie, którzy potrafią pisać i to bez względu na ukończony kierunek studiów. W związku z tym nie dziwi nikogo, że osoba posiadająca gruntowną wiedzę na temat ekonomii, może przygotować merytoryczne teksty, które w dodatku będą czytelne dla odbiorcy. Nie oznacza to jednak, że brakuje dziennikarzy, którzy ukończyli dziennikarstwo lub filologię polską. Ludzie ci jednak muszą opanować trudną sztukę znajdywania potrzebnych im informacji, by pisać ciekawie na wybrany temat.

Jak zostać dziennikarzem
fot.usplash.com

Kto może zostać dziennikarzem?

Nie każdy odnajduje się w mediach. Aby móc i umieć starać się o pracę w tym zawodzie nie wystarczą jedynie dobre chęci, chociaż motywacja jest w dziennikarstwie przydatną cechą. Z pewnością trzeba być otwartym na świat i ciekawym wszystkiego. Mile widziane u przyszłego dziennikarza są także: sumienność, zaangażowanie, dociekliwość, łatwość nawiązywania kontaktu i oczywiście obiektywizm. W trakcie budowania warsztatu dziennikarskiego wykształci się z pewnością taka cecha jak profesjonalizm oraz rzetelne pozyskiwanie informacji z różnych źródeł. By wykonywać zawód dziennikarza, niepotrzebne jest kierunkowe wykształcenie. Dziennikarzami często zostają ludzie, którzy potrafią pisać i to bez względu na ukończony kierunek studiów. W związku z tym nie dziwi nikogo, że osoba posiadająca gruntowną wiedzę na temat ekonomii, może przygotować merytoryczne teksty, które w dodatku będą czytelne dla odbiorcy. Nie oznacza to jednak, że brakuje dziennikarzy, którzy ukończyli dziennikarstwo lub filologię polską. Ci jednak, by pisać ciekawie na wybrany temat, muszą opanować trudną sztukę znajdywania potrzebnych im informacji.

Jaką ścieżkę powinni obrać ci, którzy nie mają kierunkowego wykształcenia, ale chcieliby pracować w zawodzie dziennikarza? Na rynku działa wiele firm organizujących szkolenia z warsztatu dziennikarskiego. Wprowadzenie w jego tajniki to pierwszy krok do tego, by przygotowywać materiały, które czytelnicy będą chcieli czytać, a słuchacze radia słuchać. Warto też dużo czytać, bo to pozwala na poszerzenie swojego słownictwa.