Ile zarabia hostessa
fot.unsplash.com

Szukasz szybkiego zarobku a może zastanawiasz się nad zmianą pracy? Z pewnością przeglądając OLX, grupy na Facebooku czy też po prostu ogłoszenia o pracę natrafiłaś na ogłoszenie o pracy hostessy. Pisaliśmy już o tym jak wygląda taka praca oraz jakie wymogi musisz spełniać, aby zostać hostessą, teraz czas na ostatnią, ale bardzo istotną kwestię, czyli ile właściwie zarabia hostessa? Odpowiadamy! 

Na czym polega praca hostessy? Co należy do zadań i obowiązków hostessy?

Praca hostessy jest różnorodna i wiele zależy od konkretnej akcji promocyjnej. Uogólniając z reguły zadania, które musi wykonać to np. prezentowanie produktów oraz marek, witanie gości, zachęcanie ich do wzięcia udziału w promocji, Rozdawanie ulotek, gadżetów, materiałów, przekazywanie informacji na temat marki lub produktu, wzbudzanie zainteresowania produktem, entuzjastyczna rozmowa z potencjalnym klientem, udzielanie wskazówek i odpowiadanie na pytania klientów. „Hostessa” wywodzi się od angielskiego słowa „hostess” czyli gospodyni. Jest to osoba oprowadzająca gości na galach, wystawach czy konferencjach, ale także i ktoś, kto reprezentuje daną markę czy zajmuje się promocją nowych produktów w bezpośrednim kontakcie z klientem.

To, co konkretnie będziesz robić zależne jest już od rodzaju promocji. Czasem wystarczy jedynie nakłonić potencjalnego klienta do wzięcia tzw. próbki, czyli np. właśnie jogurtu umieszczonego w plastikowym kubeczku, a następnie zachęcenie go do kupna. Czasem zdarzyć się jednak może, że nie będziesz stała przy stoisku, a np. swoją pracę wykonywała na targach. Wtedy zadaniem hostessy jest przede wszystkim entuzjastyczna rozmowa z potencjalnym klientem, często połączona z rozdawaniem gratisów, prezentowaniem oferty i udzielaniem informacji o produkcie.

Ile zarabia hostessa
fot.unsplash.com

Czy praca hostessy jest pracą dla każdego?

Każdy zawód ma swoje plusy i minusy. Nie w każdym zawodzie się odnajdziemy i jest to absolutnie zrozumiałe. To, co sprawdzi się u naszej mamy, koleżanki czy przyjaciółki, niekoniecznie musi sprawdzić się u nas. Jeśli więc ktoś z twojego otoczenia pracuje jako hostessa i poleca ci ten zawód – sprawdź to sama. Przetestuj się! Oczywiście może to się udać, choć wcale nie musi.

Przede wszystkim praca hostessy to często stanie po kilka czy kilkanaście godzin na nogach. Czasem kreacja będzie dość nietypowa jak np. strój aniołka, jeśli zbliżają się akurat Święta Bożego Narodzenia. Wtedy nie tylko męczysz się z powodu wysiłku fizycznego, ale także i swojego ubioru, zwłaszcza jeśli jest on dość niewygodny lub jest ci po prostu za ciepło.

Co wpływa na wynagrodzenie?

Na twoją wypłatę składa się kilka bardzo istotnych czynników. Jakich? Przede wszystkim straż pracy. Bardzo często wynagrodzenie początkującego pracownika stanowi znikomą cześć pensji jego doświadczonego kolegi. Wielkość firmy. Małe rodzinne firmy nie są w stanie zaoferować wynagrodzenia na poziomie wielkich zagranicznych korporacji. Duże firmy zazwyczaj oferują również bogaty pakiet świadczeń pozapłacowych. Lokalizacja firmy. Dwie podobne firmy w różnych miastach mogą oferować znacznie odbiegające od siebie wynagrodzenia dla pracownika.

Ile zarabia hostessa
fot.unsplash.com

Ile zarabia hostessa? Zarobki hostessy

Zarobki hostessy zależne są od wydarzenia, które obsługuje, ale także tego, jak duża jest to firma czy marka oraz ile trwa dana promocja. Szacuje się, że zarobki hostessy zaczynają się średnio od 15 złotych brutto za godzinę. Choć niektóre źródła podają także, iż jest to od 8-9 złotych netto do 24-40 złotych. Na forach dla hostess można znaleźć informacje, że dobra hostessa jest w stanie zarobić pomiędzy 2500, a nawet 5000 PLN w miesiącu.

Wiele zależy także od rodzaju umowy, jaką podpisujesz. Czasem jest to umowa zlecenie, którą podpisujesz z agencją hostess, a czasem umowa o dzieło podpisana bezpośrednio z firmą, dla której masz pracować. Takie rozwiązanie ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Oczywiście, jest to fajna forma dla studentów czy uczniów, którzy poszukują wyłącznie pracy dorywczej na konkretny czas jak np. wakacje, weekendy itp. Dla osób dorosłych ta forma może mieć więcej minusów, niż plusów. W końcu przy takim zatrudnieniu ciężko mówić o stabilnym, dającym gwarancję stałych zarobków zatrudnieniu.