fot.unsplash.com

Szukasz szybkiego sposobu na dorobienie do budżetu domowego? A może masz kilka dni w tygodniu wolnych, które chciałabyś spożytkować nieco lepiej niż na kanapie przed telewizorem? Niezależnie od tego co cię motywuje, zachęcamy cię do przyjrzenia się pracy hostessy. Jest to zawód, w którym nie musisz spełniać wielu wymogów. Nada się zarówno jako praca dorywcza, jak i stała. Pisaliśmy już o tym, jak wygląda praca hostessy, teraz chcielibyśmy opisać ci, jak właściwie nią zostać?

Praca hostessy – jak wygląda, na czym polega?

„Hostessa” wywodzi się od angielskiego słowa „hostess” czyli gospodyni. Jest to osoba oprowadzająca gości na galach, wystawach czy konferencjach, ale także i ktoś, kto reprezentuje daną markę czy zajmuje się promocją nowych produktów w bezpośrednim kontakcie z klientem. Praca hostessy jest różnorodna i wiele zależy od konkretnej akcji promocyjnej. Uogólniając z reguły zadania, które musi wykonać to np. prezentowanie produktów oraz marek, witanie gości, zachęcanie ich do wzięcia udziału w promocji, Rozdawanie ulotek, gadżetów, materiałów, przekazywanie informacji na temat marki lub produktu, wzbudzanie zainteresowania produktem, entuzjastyczna rozmowa z potencjalnym klientem, udzielanie wskazówek i odpowiadanie na pytania klientów.

Należy pamiętać, że wszystkie wytyczne na temat danej akcji takie jak strój, obowiązki, informacje o marce i produktach itp. otrzymasz od agencji. Pracodawca przygotuje Cię do wykonania konkretnego zadania i odpowie na wszystkie pytania. Liczy się także twój wygląd zewnętrzny, a właściwie autoprezentacja. Musisz wyglądać ładnie i schludnie. Często pracodawcy zwracają bardzo dużą uwagę właśnie na to jak wyglądasz. Chodzi tutaj o wzrost, wagę, kolor włosów, makijaż lub jego brak, a także ewentualne kolczyki, zwłaszcza te na twarzy. Nie ma to oczywiście na celu ciebie obrazić czy sprawić, abyś poczuła się gorzej, jednak jeśli masz zaprezentować jakiś konkretny produkt, nie zawsze zielone czy fioletowe włosy będą szły z nim w parze.

Jak zostać hostessą
fot.unsplash.com

Jak zostać hostessą? Czy jest wymagana jakaś konkretna edukacja, aby rozpocząć pracę w tym zawodzie?

Aby rozpocząć pracę jako hostessa, nie musisz kończyć żadnej specjalnej szkoły czy też kursów. Właściwie wiedzę zdobywasz poprzez doświadczenie, a te w swoich pierwszych zleceniach czy też współpracach. Z pewnością na twoją korzyść działa praca w handlu lub doświadczenie w sprzedaży. Mowa tutaj o pracy np. w sklepie spożywczym, sklepie z elektroniką czy też nawet w sklepie z odzieżą. To wszystko pozwoli ci się obyć z potencjalnymi klientami, a także uświadomi ci, jak trudni potrafią oni być.

Jaka musi być idealna hostessa?

Wymogi, które musisz spełnić zależne są tak naprawdę od twojego pracodawcy. Czasem szuka się osoby wysokiej, o jasnej cerze, blond włosach i szczupłej sylwetce, a czasem kogoś zupełnie innego. W wielu akcjach wygląd nie będzie odgrywał aż tak dużego znaczenia. Wszystko zależy od tego, na jaką promocję się udajesz, do jakiej firmy i czy ta współpraca jest jednorazowa czy też długotrwała.

Gdzie szukać pracy jako hostessa?

Skoro wiesz już, na czym polega ta praca i jakie są ewentualne wymogi, które musisz spełnić, czas na odpowiedź na pytanie – „gdzie właściwie szukać pracy jako hostessa?”. Najlepiej jest sprawdzać ogłoszenia wystawiane poprzez agencje reklamowe, agencje hostess itp. To będzie zdecydowanie najprostszy sposób. Na Facebooku z pewnością znajdziesz wiele grup tematycznych, w której pracodawcy również się ogłaszają. Kolejną opcją jest poczciwy OLX, na którym ogłoszeń o pracę z pewnością nie brakuje. To, w jaki sposób nawiążesz współpracę i z kim, zależy już tylko i wyłącznie od ciebie.

Jak zostać hostessą
fot.unsplash.com

Pamiętaj, że w tym zawodzie możesz pracować zarówno dorywczo, jak i na stałe. Zwracaj na to szczególną uwagę podczas przeglądania ofert. Jeśli nie jesteś pewna czy jest to coś idealnego dla ciebie, zacznij od akcji jednodniowych lub dwudniowych. W razie gdyby ci ona nie odpowiadała, po zakończeniu współpracy nie musisz szukać niczego innego. Nie pakuj się od razu w akcje, które trwają kilka tygodni czy też miesięcy. Lepiej jest zacząć pomału, aby się nie zniechęcić.