fot.unsplash.com

Praca jako sprzątaczka czy też pracownik sprzątający charakteryzuje się tym, że nie musisz spełniać żadnych konkretnych wymogów, jednak nie oznacza to, że jest to zawód dla każdego. Pisaliśmy już o tym, jak wygląda praca sprzątaczki i na czym ona dokładnie polega oraz poruszaliśmy także kwestię zarobków. Teraz czas odpowiedzieć na kolejne pytanie, czyli jak właściwie zostać sprzątaczką? Czytaj dalej i sam się dowiedz!

Czy praca sprzątaczki jest łatwa?

Na temat tego, czy praca sprzątaczki jest łatwa panuje wiele mitów. Jedni twierdzą, że jest to prosty, łatwy i przyjemny zawód, w którym sprawdzi się absolutnie każda osoba, inni głośno krzyczą, że jest to ciężka i niewdzięczna profesja. Wiele zależy od ciebie. Jeśli nienawidzisz sprzątania, a na samą myśl o odkurzaniu robi ci się niedobrze, z pewnością będzie ci ciężko odnaleźć się w tym zawodzie. Istnieją jednak ludzie, których sprzątanie odpręża i relaksuje.

Musisz pamiętać, że jest to praca, w której nie możesz zrobić zbyt wielu przerw. Liczy się efekt końcowy. Zazwyczaj sprzątaczki rozliczają się akordowo, czyli np. za ilość umytych okien czy też za ilość rzeczy zrobionych w danym pokoju. Często można spotkać się także ze stawką godzinową. Nie oznacza to jednak, że możesz przez 40 minut pracować, a 20 minut się obijać. A wręcz przeciwnie! Czy to się opłaca? Ile zarobisz jako sprzątaczka?

Jak zostać sprzątaczką
fot.unsplash.com

Ile zarabia sprzątaczka w Polsce?

Według serwisu wynagrodzenia.pl miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na tym stanowisku wynosi 2 500 PLN brutto. Co drugi sprzątaczka otrzymuje pensję od 2 320 PLN do 2 920 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych sprzątaczek zarabia poniżej 2 320 PLN brutto. Na zarobki powyżej 2 920 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych sprzątaczek.

Jak zostać sprzątaczką?

Tak naprawdę, aby zostać sprzątaczką, nie musisz zazwyczaj spełniać żadnych konkretnych wymogów. Wystarczą ci chęci do pracy, sumienność i dokładność w wykonywaniu swoich obowiązków, punktualność, wysoka kultura osobista, uczciwość i oczywiście zdolności manualne.

Jak zostać sprzątaczką
fot.unsplash.com

Przykładowo firma w Warszawie poszukuje pracownika sprzątającego na dwie godziny w ciągu dnia od 4 do 6. Jakie mają wymagania?

„Wymagania względem kandydatki:

  • umie sprzątać bardzo dokładnie
  • mile widziana osoba niepaląca
  • osoba zdyscyplinowana”

Dla porównania firma zajmująca się pracą sezonową lub stałą w Niemczech ma bardzo podobne wytyczne.

„WYMAGANIA:

  • dobra organizacja pracy
  • dokładność i systematyczność
  • punktualność
  • zdolności manualne
  • bezkonfliktowość
  • uczciwość”

Czym zajmuje się sprzątaczka domów prywatnych a czym sprzątaczka w szkole ?

Mówi się, że sprzątanie czyjegoś domu jest najbardziej niewdzięcznym aspektem pracy w tym zawodzie i oczywiście po części jest to prawda. Sprzątanie biura czy też szkoły, znacznie różni się od sprzątania mieszkania czy domu prywatnej osoby. Przede wszystkim znajduje się tam znacznie więcej mebli, sprzętów, dekoracji, rzeczy i innych przedmiotów, które muszą zostać odłożone na swoje miejsce. Zakres obowiązków przy takiej współpracy ustalasz już bezpośrednio ze swoim pracodawcą lub zleceniodawcą.

Możesz zajmować się generalnymi porządkami jak np. mycie podłóg, mycie okien, ścieranie kurzu, odkurzanie dywanów/wykładzin, a możesz także zajmować się codziennymi porządkami jak np. mycie naczyń, pranie, prasowanie ubrań, odkładanie ich na odpowiednie miejsce, wietrzenie mieszkania, wynoszenie śmieci itp. To na co się zgodzisz, albo czego się podejmiesz, zależy już tylko i wyłącznie od ciebie. W końcu to ty ustalasz co chcesz robić, a czego nie zrobisz.

Sprzątaczka w szkole, w trakcie trwania lekcji przemierza korytarz, zbiera papierki czy inne śmieci porozrzucane przez uczniów i wrzuca je do kubłów na śmieci. Jeśli te są pełne, zabiera śmieci i wkłada nowy worek. Dodatkowo sprawdza toalety, uzupełnia papier toaletowy czy też mydło w płynie. Cyklicznie np. podczas trwania wakacji lub ferii zimowych, myje ona okna, robi generalne porządki itp. Po zakończeniu zajęć lekcyjnych przez uczniów sprząta poszczególne sale, ściera tablicę, porządkuje ławki, zamiata i myje podłogi itp.