Ile zarabia sprzątaczka
fot.unsplash.com

Sprzątaczka to zdecydowanie nie zawód dla każdego. Większość osób na samą myśl o sprzątaniu czuje się źle, a te osoby muszą to robić każdego dnia i to nie tylko u siebie w domu czy w mieszkaniu. Pisaliśmy już o tym, jak wygląda praca sprzątaczki oraz jak nią zostać, teraz chcielibyśmy poruszyć kwestię zarobkową. Na ten temat panuje wiele mitów. Jak jest naprawdę? Ile zarabia sprzątaczka? Jakie wynagrodzenie dostaje w Polsce, a jakie za granicą np. w Niemczech? Może stawka godzinowa lub praca na akord? Tego wszystkiego się dowiesz w tym artykule. Zaczynajmy! 

Na czym właściwie polega praca sprzątaczki? Co należy do obowiązków pracownika sprzątającego?

Jak sama nazwa wskazuje sprzątaczka czy też pracownik sprzątający, zajmuje się oczywiście sprzątaniem. To, jaki masz zakres obowiązków oraz co musisz wysprzątać zależne jest od wielu różnych czynników. Jakich? Przede wszystkim miejsce pracy. Inne zadania ma sprzątaczka np. w szkole, inne zadania ma sprzątaczka w biurze, inne sprzątaczka, która pełni rolę dozorcy w konkretnej nieruchomości, a jeszcze inne sprzątaczka, która zajmuje się sprzątaniem prywatnych domów u osób fizycznych. Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na ten zawód jest metraż. Oczywiście, wydawać by się mogło, że im większy metraż, tym więcej pracy, jednak z pewnością szybciej posprzątasz biuro o dużej powierzchni, gdzie w środku znajduje się tylko kilka biurek do przetarcia i podłoga do umycia, niż nawet niewielki salon z wieloma meblami, w którym mieszkają trzy koty, zostawiające swoją sierść absolutnie wszędzie.

Ile zarabia sprzątaczka
fot.unsplash.com

Co ma wpływ na twoje miesięczne wynagrodzenie?

Co wpływa na wynagrodzenie? Przede wszystkim straż pracy. Bardzo często wynagrodzenie początkującego pracownika stanowi znikomą cześć pensji jego doświadczonego kolegi. Wielkość firmy. Małe rodzinne firmy nie są w stanie zaoferować wynagrodzenia na poziomie wielkich zagranicznych korporacji. Duże firmy zazwyczaj oferują również bogaty pakiet świadczeń pozapłacowych. Lokalizacja firmy. Dwie podobne firmy w różnych miastach mogą oferować znacznie odbiegające od siebie wynagrodzenia dla pracownika.

Ile zarabia sprzątaczka w Polsce?

Według serwisu wynagrodzenia.pl miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na tym stanowisku wynosi 2 500 PLN brutto. Co drugi sprzątaczka otrzymuje pensję od 2 320 PLN do 2 920 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych sprzątaczek zarabia poniżej 2 320 PLN brutto. Na zarobki powyżej 2 920 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych sprzątaczek.

Ile zarabia sprzątaczka na godzinę?

Zarobki sprzątaczki podawane są zwykle w przeliczeniu na godzinę pracy, ale zdarza się również uzależnianie wysokości kwoty od metrażu lokalu. Stawka, od której się „wychodzi” to oczywiście najniższa krajowa, jednak im większy zakres obowiązków, tym wyższa płaca dla osoby sprzątającej. Przykładowo: godzina odkurzania i kompleksowego mycia podłóg kosztuje 25 zł netto. Według jednego z liderów wycen prac remontowych i budowlanych kb.pl za mycie okien jednoskrzydłowych najwięcej zapłacimy obecnie w województwie mazowieckim, gdzie ceny sięgają 34 zł. Tak więc jeśli osoba ma dużo zleceń, zarobki mogą naprawdę skoczyć w górę.

Ile zarabia sprzątaczka
fot.unsplash.com

Ile zarabiają polskie sprzątaczki w Niemczech?

Jak wszyscy dobrze wiemy, za granicą zarobimy więcej, ale i często koszty życia są większe. Z pewnością nie raz zastanawiałeś się nad delegacją czy nawet całkowitym wyprowadzeniem się z kraju i zamieszkaniem gdzie indziej. W Polsce pensje sprzątaczek wciąż pozostawiają sporo do życzenia, jak sytuacja wygląda w kraju za Odra? Według niemieckiego Instytutu Badawczego „Forsa” prawie 80 procent sprzątaczek w Niemczech jest zatrudnionych „na czarno”, a zarabiają od 9 do 15 euro na godzinę. Stawka uzależniona jest od tego, czy sprzątają w byłych landach DDR, czy w zachodniej części kraju. Średnie zarobki sprzątaczki w tym kraju wynoszą około 3500 euro na miesiąc, co przeliczając na naszą walutę, daje nam 15 927 złotych.