Ile zarabia kontroler ruchu lotniczego
fot.unsplash.com

Marzysz o pracy w lotnictwie, ale praca stewardessy czy pilota samolotu cię nie przekonuje? Chcesz jako biuro mieć lotnisko, ale ciągłe podróże samolotem to dla ciebie za dużo? Głowa do góry! Istnieje taki zawód jak kontroler ruchu lotniczego. Wciąż pracujesz na lotnisku, jednak twoje stopy będą głównie znajdować się na powierzchni ziemi. Pisaliśmy już o tym jak wygląda praca takiego kontrolera oraz jak nim zostać, teraz czas na ostatnią, ale równie istotną kwestię, czyli zarobki. Ile zarabia kontroler ruchu lotniczego? Odpowiadamy! 

Za co odpowiada kontroler ruchu lotniczego? Praca kontrolera ruchu lotniczego – jak wygląda?

Kontroler ruchu lotniczego (KRL) to osoba, która sprawuje kontrolę nad ruchem lotniczym przy pomocy metody wizualnej lub radaru w celu prowadzenia bezpiecznego i płynnego ruchu lotniczego. Kontroler to osoba, która sprawuje władzę nad planowaniem startu czy lądowania samolotów znajdujących się z kolejce. Zazwyczaj w jednej chwili kontroler obsługuje nawet kilkanaście samolotów. Zadanie kontrolera ruchu lotniczego jest także sprawdzanie zjawisk atmosferycznych, pogody oraz ruchu wojskowego. To jednak nie wszystko.

Ile zarabia kontroler ruchu lotniczego
fot.unsplash.com

Co wpływa na wynagrodzenie?

Twoje wynagrodzenie jest zależne od wielu istotnych czynników. Jakich? Przede wszystkim straż pracy. Bardzo często wynagrodzenie początkującego pracownika stanowi znikomą cześć pensji jego doświadczonego kolegi. Wielkość firmy. Małe rodzinne firmy nie są w stanie zaoferować wynagrodzenia na poziomie wielkich zagranicznych korporacji. Duże firmy zazwyczaj oferują również bogaty pakiet świadczeń pozapłacowych. Lokalizacja firmy. Dwie podobne firmy w różnych miastach mogą oferować znacznie odbiegające od siebie wynagrodzenia dla pracownika.

Ile zarabia kontroler ruchu lotniczego?

Według portalu wynagrodzenia.pl miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na stanowisku kontrolera ruchu drogowego wynosi 5 880 złotych brutto, czyli 4 234 złotych netto. Co drugi kontroler ruchu lotniczego otrzymuje pensję od 3 820 złotych do 9 790 złotych. 25% najgorzej wynagradzanych kontrolerów ruchu lotniczego zarabia poniżej 3 820 złotych brutto. Na zarobki powyżej 9 790 złotych brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych kontrolerów ruchu lotniczego.

Zarobki kontrolera ruchu lotniczego – jakie są?

Zarobki zależne są także od etapów, na których się obecnie znajdujesz. Do uzyskania wstępnej licencji S-ATCL (Student-Air Traffic Controller Licence), podczas szkolenia zarobisz 11 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Po uzyskaniu licencji S-ATCL rozpoczyna się okres praktyk OJT (On-the-Job Training) na stanowisku operacyjnym, wtedy zarobisz od 14 do 17 tysięcy brutto miesięcznie. Okres szkolenia kończy się egzaminem ATCL (Air Traffic Controller Licence). Po zdaniu egzaminu i po otrzymaniu licencji ATCL kontroler ruchu zarabia na start 20 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Kierownik kontroli lotniskowej TWR zarabia 24 tysiące złotych brutto miesięcznie. Zarobki kierownika kontroli zbliżania APP wynoszą 38 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Najwięcej zarabia kierownik kontroli obszaru ACC. Jego wynagrodzenie to 52 tysiące złotych brutto miesięcznie.

Ile zarabia kontroler ruchu lotniczego
fot.unsplash.com

Na jakie benefity mogą liczyć kontrolerzy ruchu lotniczego?

  • 100 proc. wynagrodzenia chorobowego zamiast 80 proc. według prawa pracy,
  • dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych w wysokości 100 proc. stawki godzinowej,
  • dodatek za pracę w soboty, niedziele i święta w wysokości 100 proc.,
  • dodatek za pracę w godzinach nocnych – 25 proc. stawki godzinowej,
  • dodatek za fakt utrzymywania licencji kontrolera ruchu lotniczego – 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego,
  • dodatek funkcyjny, np. dla senior kontrolera ruchu lotniczego – od 5 do 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego,
  • dodatki za prowadzenie szkolenia w wysokości 1 proc. wynagrodzenia zasadniczego za każdą godzinę szkolenia,
  • dodatkowy, 15-dniowy pełnopłatny urlop kondycyjny, każdego roku, niezależnie od urlopu wypoczynkowego,
  • nagroda jubileuszowa w wysokości od 100 do 600 proc. wynagrodzenia zasadniczego, w zależności od liczby lat pracy. Pierwszą można otrzymać po 10 latach, kolejne co 5 lat do 40-letniego stażu pracy.