Marzysz o pracy pilota samolotu? Z pewnością z naszych poprzednich tekstów wiesz już jak wygląda ta praca, na czym ona polega i jak właściwie zostać pilotem samolotu. Teraz czas na ostatnią, ale bardzo istotną kwestię, jaką są zarobki. Ile właściwie zarabia pilot samolotu? Wiele osób sądzi, że są to naprawdę spore kwoty, które oczywiście wynikają z niebezpieczeństwa tego zawodu, trudnego procesu rekrutacji oraz odpowiedzialności, która spoczywa na barkach pilota. Jak jest naprawdę? Tego się dowiesz dzisiaj! 

Czym zajmuje się pilot samolotu? Zadania i obowiązki pilota samolotu

Zacznijmy od najważniejszego, czyli czym właściwie zajmuje się pilot samolotu? Przede wszystkim do jego obowiązków należy: pilotowanie samolotu zgodnie z zasadami bezpieczeństwa oraz sztuką lotniczą, określanie i kontrolowanie parametrów lotu oraz zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom i załodze.

Aby wykonywać ten zawód, niezbędne jest zdobycie wielu licencji, a te wymagać będą od kandydata sporej determinacji, wysiłku intelektualnego, a także nakładów finansowych. Pilotem samolotu może zostać osoba, która cechuje się odpowiedzialnością, skrupulatnością, podzielnością uwagi, spostrzegawczością, umiejętnością koncentracji na wiele godzin, odpornością na stres oraz umiejętnością zachowania zimnej krwi nawet w bardzo stresujących sytuacjach. Jeśli posiadasz jakiekolwiek wady wzroku, słuchu, brak koordynacji, słaby refleks, poważne choroby itp. również nie masz możliwości pracy w tym zawodzie.

Ile zarabia pilot samolotu
fot.unsplash.com

Jak zostać pilotem samolotu?

Jeśli marzysz o pracy w tym zawodzie musisz przygotować się na ostry wycisk, wiele godzin szkoleń zarówno teoretycznych, jak i praktycznych, bardzo ciężkie egzaminy oraz naprawdę spore wydatki. Przede wszystkim, aby zostać pilotem samolotu, konieczne jest posiadanie licencji.

PPL(A) — Private Pilot Licence (Aircraft)

Private Pilot License to podstawowa licencja turystyczna, która umożliwia latanie rekreacyjne w dobrych warunkach atmosferycznych, oznacza to, że latasz wyłącznie na własny użytek, nie przewozisz pasażerów jako zarobek. Jakie wymogi musisz spełniać, aby ją uzyskać?

Przede wszystkim musisz mieć ukończone 17 lat, następnie konieczne jest odbycie ponad 100 godzin szkoleń teoretycznych i 45 godzin praktycznych, a następnie zdać egzaminy. Koszt licencji PPL(A) to ok. 20–30 tys. zł.

CPL(A) — Commercial Pilot Licence (Aircraft)

Commercial Pilot Licence to licencja pilota zawodowego, dzięki której można pilotować samoloty zarobkowo (ale tylko maszyny o masie do 5,7 tony i zabierające na pokład do 9 pasażerów). Jakie wymogi musisz spełniać, aby ją uzyskać?

Konieczne jest, abyś ukończył kurs teoretyczny ATPL(A), który obejmuje 120 godzin wykładów i 530 godzin nauki własnej. Wymagane jest zdanie egzaminów teoretycznych i praktycznych oraz wylatanie co najmniej 200 godzin.

ATPL (Airline Transport Pilot Licence)

Airline Transport Pilot Licence to najwyższy stopień, jaki pilot zawodowy może uzyskać w lotnictwie cywilnym. Licencja ta umożliwia sterowanie samolotami o masie powyżej 5,7 tony i zabierającymi na pokład ponad 9 pasażerów. Jest to licencja liniowa, która umożliwia pilotowanie samolotów pasażerskich. Jakie wymogi musisz spełniać, aby ją uzyskać?

Po uzyskaniu licencji CPL(A), uprawnień IR(A) (loty według wskazań przyrządów, niezależnie od warunków pogodowych) i MEP(L) (latanie samolotami wielosilnikowymi) oraz zdaniu egzaminów, zdobywa się tzw. licencję liniową zamrożoną — ATPL(A) FROZEN. Pełną licencję ATPL(A) można uzyskać po wylataniu 1500 godzin, w tym 300 godzin w IR(A) oraz 200 godz. w załodze wieloosobowej. Łączny koszt licencji CPL(A) i ATPL to ok. 150–200 tys. zł.

Ile zarabia pilot samolotu
fot.unsplash.com

Co wpływa na wynagrodzenie?

Twoje wynagrodzenie będzie zależne od wielu czynników. Jakich? Przede wszystkim straż pracy. Bardzo często wynagrodzenie początkującego pracownika stanowi znikomą cześć pensji jego doświadczonego kolegi. Wielkość firmy. Małe rodzinne firmy nie są w stanie zaoferować wynagrodzenia na poziomie wielkich zagranicznych korporacji. Duże firmy zazwyczaj oferują również bogaty pakiet świadczeń pozapłacowych. Lokalizacja firmy. Dwie podobne firmy w różnych miastach mogą oferować znacznie odbiegające od siebie wynagrodzenia dla pracownika.

Ile zarabia pilot samolotów?

Według serwisu wynagrodzenia.pl miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na stanowisku pilota samolotu wynosi 10 370 złotych brutto, co daje 7 401 złotych netto. Co drugi pilot samolotów otrzymuje pensję od 6 570 złotych do 14 910 złotych. 25% najgorzej wynagradzanych pilotów samolotów zarabia poniżej 6 570 złotych brutto. Na zarobki powyżej 14 910 złotych brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych pilotów samolotów.