Ile zarabia muzealnik
fot.unsplash.com

Praca muzealnika z pewnością nie jest zawodem nadającym się dla każdego. Nie każdy posiada odpowiednią wiedzę czy też pasję na temat historii sztuki do wykonywania jej. Jeśli jednak uważasz, że jesteś jedną z tych osób, które dobrze sprawdza się w tym zawodzie to pewnie interesuje cię ile można zarobić pracując w tym zawodzie. Odpowiadamy!

Ile więc możemy zarobić pracując na stanowisku muzealnika?

Portal praca.pl podaje następujące informacje: zarobki muzealnika rozpoczynają się od kwoty 1500 złotych brutto miesięcznie i są zależne od wielkości placówki i zakresu nałożonych na niego obowiązków. Natomiast na portalu pl.howmany.eu znajdziemy następujące, bardziej szczegółowe informacje. Przedstawiają się one następująco i dowiemy się z nich ile zarabia muzealnik na stanowisku specjalista?

Doświadczony specjalista na stanowisku Muzealnik otrzymuje średnio 1600 zł brutto. Taką kwotę wynagrodzenia prezentowało 354 osób, z czego było to: 70.34% (249 głosów) kobiet i 29.66% (105 głosów) mężczyzn. Jako minimalną deklarowaną kwotę pensji brutto podaje się 1500 złotych brutto, a maksymalną deklarowaną kwotę 1900 złotych. Oznacza to, że średnio co drugi Muzealnik na stanowisku specjalista otrzymuje pensję pomiędzy 1500 zł a 1900 zł. Około 10-15 procent osób w danym zawodzie deklaruje wysokość swojego wynagrodzenia powyżej lub poniżej średniej. Ich wynagrodzenie to kwota z przedziału pomiędzy 1400 zł a 3800 zł. Nie są to więc zarobki zbyt wysokie i zapewne jeśli wykonujemy ten zawód będziemy musieli jeszcze jakoś dodatkowo dorabiać. Raczej nie damy sobie rady, jeśli będzie to jedyna praca, jaką będziemy wykonywać.

Ile zarabia muzealnik
fot.unsplash.com

Od czego więc zależne będzie nasze wynagrodzenie na stanowisku muzealnika?

Tak jak w każdym innym zawodzie nasze zarobki będą zależne od rodzaju umowy, jaki podpiszemy. Posiadając umowę o pracę standardowo zarobimy więcej niż na umowę zlecenie. Oprócz tego musimy wziąć pod uwagę lokalizację miejsca pracy. W bardziej uczęszczanych muzeach z bardziej prestiżowymi pracami na pewno zarobimy o wiele więcej niż w małych i mniej interesujących ośrodkach sztuki. Najwięcej w tej branży zarobimy w stolicy, czyli w Warszawie. Zdecydowanie jest to zawód przeznaczony dla osób interesujących się historią lub też historią sztuki – ludzie odwiedzający muzeum będą w stanie zauważyć nasz brak pasji lub też wiedzy i wpłynie to negatywnie na odbiór danego ośrodka kultury. W najgorszym wypadku może to doprowadzić do naszego zwolnienia. Również przy tego rodzaju zarobkach ważne jest zamiłowanie do tego co robimy – raczej nikt kto nie jest zainteresowany historią nie będzie chciał pracować na tym stanowisku przez dłuższy okres czasu.

Ile zarabia muzealnik
fot.unsplash.com

Ważne jest też, aby dobry muzealnik miał dobry kontakt z ludźmi odwiedzającymi muzeum i potrafił opowiadać o zabytkach w ciekawy sposób. Może zdarzyć się tak, że do muzeum przyjdzie wycieczka szkolna pełna dzieci niezainteresowanych tym, co działo się w przeszłości – naszym więc zadaniem jest przedstawienie informacji w taki sposób, aby były przystępne dla każdego. Przy takich zarobkach jeśli nie mamy odpowiedniej pasji, warto zainteresować się innym zawodem – wynagrodzenie nie jest wysokie, więc jeśli jest coś innego co wolelibyśmy robić to warto wybrać inną opcję. Benefitem dla fanów historii i sztuki może być możliwość oglądania wszystkich obiektów i ekspozycji znajdujących się na terenie danego ośrodka kultury całkowicie za darmo – dla pasjonatów historii to niesamowita okazja! Nie zabraknie opinii, że jest to zdecydowanie niesamowity pozytyw. Jeśli więc lubisz przebywać w muzeach, jesteś zainteresowany historią i nie gonisz za najwyższymi zarobkami – praca muzealnika jest właśnie dla ciebie! Nie czekaj – aplikuj już teraz.