fot.unsplash.com

Jeśli interesuje cię praca piekarza na pewno chcesz wiedzieć ile można zarobić wykonując tę profesję. Wszystko zależy od tego ile będziemy mieć klientów w naszej piekarni – a więc od tego jak szeroką mamy ofertę do sprzedaży i jak dobrej jakości produkty sprzedajemy. Ważny może też być kontakt z klientem. Ile więc zarobimy na stanowisku piekarza? Odpowiadamy!

Jak wygląda rozkład zarobków na stanowisku piekarza?

Portal wynagrodzenia.pl podaje następujące dane: miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na tym stanowisku wynosi 3 390 PLN brutto. Co drugi piekarz otrzymuje pensję od 2 700 PLN do 4 210 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych piekarzy zarabia poniżej 2 700 PLN brutto. Na zarobki powyżej 4 210 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych piekarzy. Biorąc pod uwagę to, że nie musimy posiadać wykształcenia wyższego do wykonywania tego zawodu – piekarz w końcu zajmuje się przede wszystkim wytwarzaniem wszelkiego rodzaju pieczywa, najczęściej chlebów czy bułek. Oprócz tego oczywiście musi przestrzegać wszystkich zaleceń i wymogów sanitarnych i zasad BHP, dbanie o czystość w miejscu pracy jest kluczowe.

fot.unsplash.com

Jak wyglądają przeciętne zarobki piekarza w Polsce?

Przeciętne wynagrodzenie osoby pracującej na stanowisku Piekarz wynosi 3 900 zł i jest o 800 zł niższe od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Oprócz tego możemy liczyć na różne popularne benefity. Najczęściej przyznawanym benefitem na stanowisku: Piekarz jest świadczenia socjalne, dostępność tego pozapłacowego dodatku zadeklarowało ponad 16% ankietowanych. Pełna lista benefitów będzie dostępna w indywidualnym raporcie – takie dane przedstawia portal zarobki.pracuj.pl. Dowiadujemy się też, że czynniki które najczęściej wpływają na wynagrodzenie są następujące:
1. Staż pracy
Bardzo często wynagrodzenie początkującego pracownika stanowi znikomą cześć pensji jego doświadczonego kolegi.
2. Wielkość firmy
Małe rodzinne firmy nie są w stanie zaoferować wynagrodzenia na poziomie wielkich zagranicznych korporacji. Duże firmy zazwyczaj oferują również bogaty pakiet świadczeń pozapłacowych.
3. Lokalizacja firmy
Dwie podobne firmy w różnych miastach mogą oferować znacznie odbiegające od siebie wynagrodzenia dla pracownika.

Czy praca piekarza jest więc odpowiednią profesją dla kogoś, kto chce dużo zarabiać?

Zarobki na tym stanowisku nie należą do największych, lecz na pewno jesteśmy w stanie przeżyć za nie spokojnie. Zaletą tego zawodu jest to, że nie brakuje w nim miejsc pracy i potrzebujemy mieć wykształcenia wyższego czy też certyfikatów, aby go wykonywać. Ważne jest też to, aby pamiętać, że piekarz pracuje głównie nocami – po to, żeby rano każdy miał przygotowane świeże pieczywo. Oprócz tego warunki pracy wymagają od potencjalnego piekarza posiadania dobrej kondycji – czy to do noszenia worków z mąką, czy stania cały dzień w wysokich temperaturach przy piecach przy których wypiekane jest nasze pieczywo.

fot.unsplash.com

Dlatego też każdy, kto chce pracować na tym stanowisku musi mieć dobrą staminę. Jeśli chodzi o zarobki to na pewno więcej zarobi piekarz który posiada własną piekarnię. Do tego oprócz zaplecza finansowego na start, warto mieć sprawdzone przepisy które przyciągną klientów. Jeśli będziemy oryginalni i będziemy mieć szeroką ofertę wypieków do sprzedaży – na pewno przyciągniemy wiele klientów, a co za tym idzie – zarobimy wiele pieniędzy! Część kosztów które poniesiemy na start pokryje nam Unia Europejska i dofinansowania które przyznaje. Utrzymanie własnej piekarni wymaga od nas skupienia i sumienności. Nie jest to praca ciężka umysłowo, jednak wytrzymałość fizyczna może nam się przydać. Warto też co jakiś czas wymyślać nowe przepisy aby wzbogacać ofertę piekarni i przyciągać nowych klientów. Jeśli uda nam się to zrobić, z pewnością będziemy dobrymi piekarzami!