fot.unsplash.com

Jeśli jesteś kimś, kogo interesuje praca w muzeum i zajmowanie się rozmaitego rodzaju ekspozycjami, na pewno słyszałeś o pracy muzealnika. Czy jest to zawód który ciężko dostać i jakie wymagania musimy spełniać, aby pracować w muzeum? Wielu z nas może się wydawać, że to tylko stanie w muzeum przez cały dzień, jednak w rzeczywistości muzealnik posiada wiele obowiązków i musi zajmować się przechowywaniem i dbaniem o wystawy. Uszkodzenie zabytków to w końcu strata ogromnego dziedzictwa i świadectwa kulturowego, potrzebujemy więc kogoś, kto będzie dobrze dbał o wszelkiego rodzaju ekspozycje. Dbanie o zabytki czy też dzieła sztuki może być trudniejsze niż się niektórym wydaje. Jakie więc warunki musimy spełniać, aby pracować w zawodzie muzealnika? Odpowiadamy!

Jakie wymagania musimy spełniać, aby zostać dobrym muzealnikiem?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że samo słowa muzealnik jest terminem który obejmuje wiele pozycji. Pracownicy muzeum zajmują różne stanowiska i zajmują się odmiennymi rzeczami, jednak każdego z nich możemy nazwać muzealnikiem. Co za tym idzie stawiane przed nami wymagania będą się różnić w zależności od tego jaki zawód będziemy wykonywać. W naszym artykule omówimy kilka z najbardziej popularnych stanowisk na jakich może pracować muzealnik i co konkretnie musimy potrafić, aby pracować na danych stanowiskach.

Jak zostać muzealnikiem
fot.unsplash.com

Jak podaje strona zawodyregulowane.pl wymagania kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania stanowisk związanych z działalnością podstawową muzeów oraz wykaz stanowisk można znaleźć w Załączniku do Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 13 maja 2008 roku w sprawie wymagań kwalifikacyjnych uprawniających pracowników tworzących zawodową grupę muzealników do zajmowania stanowisk związanych z działalnością podstawową muzeów oraz trybu ich stwierdzania.
Rozporządzenie to ustala, że:

– Kustosz dyplomowany musi posiadać minimum stopień naukowy doktora lub stopień doktora sztuki w dziedzinie związanej z działalnością podstawową muzeum, oprócz tego musi posiadać dorobek zawodowy w zakresie wskazanym w Art. 2 ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach. Minimalny staż pracy dla kustosza dyplomowanego to 10 lat;
– Kustosz musi posiadać minimum wykształcenie wyższe specjalistyczne oraz podyplomowe studium muzealnicze lub dorobek zawodowy w zakresie wskazanym w Art. 2 ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach, oprócz tego ważna jest znajomość języka obcego. Minimalny staż pracy dla kustosza to 7 lat;
– Adiunkt musi posiadać minimum wykształcenie wyższe specjalistyczne. Minimalny staż pracy to 4 lata;
– Asystent musi posiadać minimum wykształcenie wyższe zawodowe, aby pracować w zawodzie.

Jak zostać muzealnikiem
fot.unsplash.com

Jak więc jesteśmy w stanie zauważyć, wykształcenie jakie musimy posiadać, aby pracować jako muzealnik różni się w zależności od tego na jakim konkretnie stanowisku chcemy pracować. Nie jest to praca dla ludzi bez wykształcenia. Oprócz tego ważne jest to, aby dobry muzealnik interesował się historią zabytków czy też dzieł sztuki nad którymi sprawuje opiekę. W końcu do zadań muzealnika może należeć też oprowadzanie odwiedzających, dla których trzeba będzie przygotować lekcję muzealną i wytłumaczyć im historię każdego artefaktu. Muzealnik musi więc posiadać szereg umiejętności, dlatego też często będziemy wysyłani na rozmaite szkolenia jeśli zdecydujemy się na pracę w tym zawodzie. Dobry muzealnik oprócz wiedzy teoretycznej i pasji do historii, będzie musiał zainteresować zabytkami odwiedzających. Przydadzą się do tego dobre umiejętności komunikacyjne jak i miła aparycja. Jeśli więc oprócz samego zamiłowania do artefaktów, czujesz, że jesteś w stanie odpowiednio o nie zadbać jak i niestraszne ci opowiadanie o nich godzinami – praca muzealnika może być zawodem marzeń właśnie dla ciebie!