fot.unsplash.com

Kim jest muzealnik i co należy do jego obowiązków? Odpowiedź na to pytanie na pewno interesuje cię, jeśli jesteś kimś, kto interesuję się historią lub też sztuką – a może jednym i drugim? Jeśli spędziłeś sporo swojego czasu wolnego w muzeach i lubisz oglądać wszelkiego rodzaju ekspozycje, na pewno widziałeś niejednego muzealnika w swoim życiu. Być może uważasz, że praca ta to coś właśnie dla ciebie – w końcu zarabianie na spędzaniu czasu podczas przebywania wśród pięknych ekspozycji dla wielu brzmi jak spełnienie marzeń. Czym jednak w praktyce zajmuje się ktoś pracujący na tym stanowisku i czy faktycznie jest to tylko podziwianie wystaw całymi dniami? Co należy do trudności w tym zawodzie i jakie są realia pracy muzealnika? Odpowiadamy!

Muzealnik – kim jest i co należy do jego obowiązków?

Muzealnik przede wszystkim zajmuje się przygotowywaniem ekspozycji które znajdują się w danym muzeum. Mogą to być zabytkowe przedmioty lub też dzieła sztuki. Rolą muzealnika jest dbanie o to, aby zawsze wyglądały one dobrze na ekspozycji czy też wernisażu. Osoba pracująca w tej profesji pilnuje tego w jaki sposób zabytki są przechowywane i dba o to, aby nie uległy one zniszczeniu. Jest to więc bez wątpienia bardzo wymagająca i odpowiedzialna praca – zniszczenie starego zabytku może mieć ogromny wpływ na naszą historię. Musimy w końcu dbać o to, aby przyszłe pokolenia miały dostęp do świadectwa kultury takiej jaka była kiedyś. Ważne więc jest czuwanie nad konserwacją i przechowywaniem zabytków. Jeśli będziemy je źle przechowywać, mogą ulec destrukcji – a tego przecież nie chcemy, prawda? Często strat zabytków historycznych nie da się wycenić – strata świadectwa kultury jest czymś, czego żadnymi pieniędzmi nie odzyskamy.

fot.unsplash.com

Co należy do zadań muzealnika?

Osoba pracująca w muzeum jako muzealnik oprócz dbania o zabytki często będzie musiała opowiadać o nich grupom odwiedzających. Ważne jest, aby przekazać informacje w sposób rzetelny i nie pomylić żadnych danych – ale też przy odwiedzających składających się z wycieczek szkolnych, musimy potrafić opowiadać o sztuce i historii w interesujący sposób. Uzyskanie zainteresowania małego dziecka historią nie należy do najłatwiejszych rzeczy, ale jeśli nam się uda z pewnością odczujemy ogromną satysfakcję. Możemy czuć, że pomagamy edukować kolejne pokolenia. Jakie są więc obowiązki muzealnika? Kuratorzy mają za zadanie ułożenie ekspozycji w muzeach w jak najlepszy sposób. Każdy zabytek musi prezentować się w dobry sposób – pomoże to muzeum w zdobywaniu dużej ilości odwiedzających. Oprócz tego zadaniem muzealnika może być opisywanie zabytków – opis taki możemy później przeczytać na tabliczkach w muzeum. Praca ta więc wiąże się z wyśmienitą znajomością historii sztuki.

fot.unsplash.com

Jakie jeszcze są zadania z którymi możemy spotkać się w tym zawodzie?

Muzealnik często dokonuje zakupu nowych artefaktów do muzeum w którym pracuje. Może również zajmować się wymianami zabytków na stałe lub też na pewien okres czasu z innymi muzeami. Wiąże się to z posiadaniem dobrych umiejętności negocjatorskich. Osoba pracująca jako muzealnik może też zajmować się czyszczeniem zabytków lub też egzaminowaniem ich. Polega to na ustalaniu, czym właściwie jest dany zabytek czy też artefakt i dowiadywaniu się z jakiej ery pochodzi. Nie jest to łatwe zadanie. Może się też zdarzyć tak, że będziemy przechowywać artefakty w miejscu do którego zwykli odwiedzający nie będą mieć wstępu – niektóre płótna nie mogą być wystawione na światło słoneczne, inaczej ulegną uszkodzeniu. Ważne jest prowadzenie dokładnej dokumentacji na temat tego jakie artefakty posiadamy na stanie muzeum i odpowiednie katalogowanie ich – to wszystko należy do zadań muzealnika.