fot.unsplash.com

Czy kiedykolwiek fantazjowałeś o pracy jako Anestezjolog? A może to twoje marzenie z dzieciństwa, którego do tej pory nie zrealizowałeś? Być może uważasz to za pasjonujące zajęcie przy którym można zarobić? Jeśli na którekolwiek z pytań odpowiedziałeś twierdząco to musisz przeczytać ten artykuł do końca gwarantuje, że odpowie na wszystkie Twoje pytania oraz rozwieje każdą wątpliwość. Jednakże jeśli myślisz, że praca Anestezjologa to prosta robota to jesteś w okropnym błędzie, bo, prawdę mówiąc, jest to zajęcie w którym liczy się twoje pełne skupienie w końcu odpowiadasz za ludzkie życie lub śmierć.

Praca Anestezjologa – na czym polega? Kim jest anestezjolog? 

Jeśli w ogóle chcemy rozmawiać o tym zawodzie to wypadałoby na samym początku zdefiniować tę profesję oraz nakreślić jej specyfikacje oraz scharakteryzować zadania, obowiązki i osoby które się jej podejmują. Tak więc w dużym uproszczeniu anestezjolog jest  lekarzem specjalizującym sie w anestezjologii i intensywnej terapii. Jego obowiązkami jako lekarza anestezjologa są między innymi: podawaniem znieczulenia pacjentom którzy wymagają operacji, podejmowanie czynności mających na celu leczenie pacjentów znajdujących sie na oddziale intensywnej terapii. Anestezjolog odpowiada także za leczenie bólu porodowego, urazowego i nowotworowego.

fot.unsplash.com

Anestezjolog, co on w ogóle robi i po co?

Jednym z podstawowych a zarazem najważniejszych zadań anestezjologa jest przygotowanie pacjenta do zabiegu lub operacji. Pierwszy kontakt z lekarzem anestezjologiem następuje tuż przed planowaną operacją lub zabiegiem. Ma on za zadanie przeprowadzenie wyjątkowo szczegółowej rozmowy z chorym, tak zwanego wywiadu, w którego trakcie gromadzi on informacje na temat chorób które pacjent przeszedł w przeszłości, o jego schorzeniach długotrwałych i przewlekłych oraz dotychczasowego leczenia pacjenta i przebytych zabiegach lub operacjach, uczuleniach i przyjmowanych lekach.

Po wyczerpującym i długotrwałym wywiadzie z pacjentem lekarz anestezjolog przedstawia szczegółowo proponowany, optymalny rodzaj znieczulenia, a także zabiera się za przygotowania do zabiegu dzieląc go na poszczególne etapy postępowania. Anestezjolog więc winien zadbać o komfort psychiczny jak i fizyczny chorego oraz też jego rodziny, udzielając im obszernych niezbędnych informacji i odpowiedzi na zadawane przez nich pytania. Doktor o tej specjalizacji jest towarzyszem dla chorych zasadniczo podczas każdego etapu leczenia szpitalnego oraz hospitalizacji. Anestezjolog jako lekarz nie tylko jest odpowiedzialny za dobór odpowiedniego rodzaju znieczulenia, lecz także za zaaplikowanie go, aby później sprawować opiekę nad pacjentem, poddając dokładnej kontroli jego puls, tętno, oddech, oraz inne parametry życiowe,  w czasie trwającego zabiegu lub operacji. Monitorowanie stanu pacjenta, to również jeden z ważniejszych obowiązków lekarza anestezjologa. Zajmuje się on tym aby w razie potrzeby podjąć interwencje, by następnie mógł udzielając pomocy gdy wystąpi sytuacja która mogłaby narazić pacjenta na nagłe zagrożenie jego życia uratować go od śmierci. Następnie zaraz po ukończonym zabiegu lekarz anestezjolog podejmuje opiekę nad  pacjentem, która ma na celu pomóc mu dojść do siebie. W tym momencie  jego priorytetowym  zadaniem jest walka z bólem pooperacyjnym.

Praca anestezjologa
fot.unsplash.com

Anestezjolog i jego misja poza gabinetem zabiegowym

Jeśli po przeczytaniu wyżej wymienionego akapitu, że zajęcia doktora anestezjologa jest ograniczona przez wyłącznie oddziały zabiegowe to grubo się pomyliłeś. Lekarze o tej profesji zajmują się także zmaganiem z różnego rodzaju bólami wśród swoich podopiecznych, są to bóle takie jak np. pooperacyjny, pourazowy. Prawie wszystkie metody zwalczania bólu które stosują lekarze anestezjolodzy są wykorzystywane na masową skale u chorych których męczą  silne bóle przewlekłe, towarzyszące głównie chorobom powodującym nowotwory złośliwe. Doktor o takiej specjalizacji jest odpowiedzialny za nadzór nad pacjentami w stanie krytycznym.