Ile zarabia rzeźnik
fot.unsplash.com

Wydawać by się mogło, że rzeźnik to dobrze płatny zawód, który pozwoli ci na samodzielne utrzymanie się nawet na wysokim poziomie. W końcu coś, co jest tak trudnym zadaniem i nie sprawia nikomu przyjemności, powinno być bardzo dobrze płatne. Jak jest w rzeczywistości? Na jakie zarobki może liczyć rzeźnik? Pisaliśmy już o tym jak wygląda praca rzeźnika oraz jak właściwie nim zostać, teraz chcielibyśmy poruszyć kwestię zarobków. Ile właściwie zarabia rzeźnik? Jak duża jest to wypłata? Odpowiadamy na wszystkie pytania! 

Czym zajmuje się rzeźnik i jaki ma zakres obowiązków?

Rzeźnik wędliniarz ma nieco inny zakres obowiązków, niż zwykły rzeźnik. Czym różnią się od siebie te dwa, bardzo podobne, zawody? Do obowiązków rzeźnika należy między innymi: nadzór nad zwierzętami przyjętymi do uboju, dobór narzędzi i maszyn do uboju (a także dbałość o ich czystość), ubój zwierząt i poubojowa obróbka mięsa przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi, przeprowadzanie rozbioru i klasyfikacji mięsa, wykonuje czynności rozbioru tusz, półtusz i ćwierćtusz na części zasadnicze, dobiera i przygotowuje do produkcji surowce, dodatki oraz materiały pomocnicze, sporządzanie gotowych produktów, takich jak wędliny czy wędzonki, magazynowanie mięsa i przeznaczanie go do sprzedaży oraz sporządzanie dokumentacji.

Ile zarabia rzeźnik
fot.unsplash.com

Co ma wpływ na twoje miesięczne wynagrodzenie?

Co wpływa na wynagrodzenie? Przede wszystkim straż pracy. Bardzo często wynagrodzenie początkującego pracownika stanowi znikomą cześć pensji jego doświadczonego kolegi. Wielkość firmy. Małe rodzinne firmy nie są w stanie zaoferować wynagrodzenia na poziomie wielkich zagranicznych korporacji. Duże firmy zazwyczaj oferują również bogaty pakiet świadczeń pozapłacowych. Lokalizacja firmy. Dwie podobne firmy w różnych miastach mogą oferować znacznie odbiegające od siebie wynagrodzenia dla pracownika.

Ile zarabia rzeźnik w Polsce?

Według serwisu wynagrodzenia.pl miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na tym stanowisku wynosi 3 780 PLN brutto. Co drugi rzeźnik otrzymuje pensję od 3 050 PLN do 5 250 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych rzeźników zarabia poniżej 3 050 PLN brutto. Na zarobki powyżej 5 250 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych rzeźników.

Ile zarabia Rzeźnik-wędliniarz na stanowisku specjalista?

Te dane pochodzą od pl.howmany.eu. Znajdziemy tam informację, że doświadczony specjalista na stanowisku Rzeźnik-wędliniarz otrzymuje średnio 2400 zł brutto. Taką kwotę wynagrodzenia prezentowało 202 osób, z czego było to: 27.23% (55 głosów) kobiet i 72.77% (147 głosów) mężczyzn. Oznacza to, że średnio co drugi Rzeźnik-wędliniarz na stanowisku specjalista otrzymuje pensję pomiędzy 1600 zł a 3000 zł. Około 10-15 procent osób w danym zawodzie deklaruje wysokość swojego wynagrodzenia powyżej lub poniżej średniej. Ich wynagrodzenie to kwota z przedziału pomiędzy 1400 zł a 5000 zł.

Ile zarabia rzeźnik
fot.unsplash.com

Ile zarabia rzeźnik w Niemczech?

Według portalu punkt.media rzeźnicy zarabiają w Niemczech znacznie więcej niż w Polsce, co z pewnością nikogo nie dziwi. Z danych Federalnego Instytutu Kształcenia Zawodowego (BIBB) wynika jednak, że uczniowie na zachodzie Niemiec mogą liczyć w zależności od roku nauki na wynagrodzenie między 700 a 1000 euro. Na wschodzie natomiast na jedynie 310-465 euro. Z atlasu wynagrodzeń Federalnego Urzędu Pracy wynika, że osoby pracujące w branży mogą liczyć na średnio 2.123 euro brutto miesięcznie. W Bawarii zarobki są trochę wyższe (2352 euro). W Nadrenii Północnej – Westfalii czeladnicy w zawodzie rzeźnika otrzymują 2100-2400 euro brutto miesięcznie, a sprzedawca w sklepie masarskim 1800-2100 euro. Mistrz zarobi natomiast ponad 3 tys. euro brutto miesięcznie.