fot.unsplash.com

Zastanawiasz się nad zawodem rzeźnika? A może po prostu przeglądasz internet w celu poszukiwania ekstremalnych lub nietypowych zawodów, które mógłbyś wykonywać? Niezależnie od tego, co cię motywuje, zapraszamy cię do czytania dalej. Przedstawimy ci pracę rzeźnika. Na czym ona polega? Co należy do zadań i obowiązków rzeźnika? Sprawdź sam i wszystkiego się dowiedz! 

Czym zajmuje się rzeźnik wędliniarz?

Zadaniem rzeźnika wędliniarza jest przygotowanie mięsa do dalszego przetwórstwa oraz spożycia. Rzeźnik dzieli części mięsa według określonej klasyfikacji. Dodatkowo zajmuje się on produkcją wędzonek, wędlin, wyrobów wędliniarskich, tłuszczów topionych, przechowywaniem surowców, konserwowaniem mięsa (solenie, peklowanie, wędzenie, chłodzenie i zamrażanie), napełnianiem konserw, zagospodarowaniem ubocznych produktów uboju (gruczoły, sierść, krew, jelita).

Tak naprawdę rzeźnik to osoba, która musi mieć nerwy ze stali. Trzęsące się dłonie na tym stanowisku całkowicie cię dyskwalifikują. Dlaczego? Ponieważ rzeźnik wędliniarz posługuje się ostrymi narzędziami, takimi jak pilarki, tarczowe i taśmowe do mięsa, noże, tasaki itp. Ponadto używa aparatów do nastrzykiwania i rozdrabniania (kutrów, wilków, młynków koloidalnych), mieszarek, nadziewarek, dozowników, maszyn plasterkujących, dozujących, ważących i foliujących.

Ile zarabia rzeźnik
fot.unsplash.com

Czym zajmuje się rzeźnik i jaki ma zakres obowiązków?

Rzeźnik wędliniarz ma nieco inny zakres obowiązków, niż zwykły rzeźnik. Czym różnią się od siebie te dwa, bardzo podobne, zawody? Do obowiązków rzeźnika należy między innymi: nadzór nad zwierzętami przyjętymi do uboju, dobór narzędzi i maszyn do uboju (a także dbałość o ich czystość), ubój zwierząt i poubojowa obróbka mięsa przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi, przeprowadzanie rozbioru i klasyfikacji mięsa, wykonuje czynności rozbioru tusz, półtusz i ćwierćtusz na części zasadnicze, dobiera i przygotowuje do produkcji surowce, dodatki oraz materiały pomocnicze, sporządzanie gotowych produktów, takich jak wędliny czy wędzonki, magazynowanie mięsa i przeznaczanie go do sprzedaży oraz sporządzanie dokumentacji.

Kto nadaje się na rzeźnika?

Praca w rzeźni z pewnością nie należy do łatwych zawodów. Zatem, jeśli zastanawiasz się, czy jest to dobra opcja dla ciebie, usiądź i na spokojnie to przemyśl. Możesz nawet sięgnąć po drastyczne filmiki właśnie z ubojni itp. aby zobaczyć, jaka będzie twoja reakcja. Jeśli już na etapie oglądania filmu wideo czujesz się nieswojo, cofa cię, mrużysz oczy czy odwracasz wzrok, z pewnością na żywo, gdy dojdą do tego odgłosy oraz zapachy, będzie jeszcze gorzej. Wiele osób decyduje się na pracę w tym zawodzie, z powodu zarobków lub przynajmniej tak nam się wydaje. W końcu jeśli mamy robić coś tak okropnego to powinni nam za to dobrze zapłacić, prawda? Niestety nie do końca.

Ile zarabia rzeźnik
fot.unsplash.com

W Polsce według serwisu wynagrodzenia.pl miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na tym stanowisku wynosi 3 780 PLN brutto. Co drugi rzeźnik otrzymuje pensję od 3 050 PLN do 5 250 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych rzeźników zarabia poniżej 3 050 PLN brutto. Na zarobki powyżej 5 250 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych rzeźników. Za granicą te kwoty są znacznie większe. Przykładowo w Szwecji możesz zarobić od 4 000 złotych netto do 8 000 złotych w skali miesiąca, jednak to oczywiście wiąże się z wyjazdem z kraju, delegacją i pracą w obcym miejscu.

Ile zarabia rzeźnik w Niemczech?

Według portalu punkt.media rzeźnicy zarabiają w Niemczech znacznie więcej niż w Polsce, co z pewnością nikogo nie dziwi. Z danych Federalnego Instytutu Kształcenia Zawodowego (BIBB) wynika jednak, że uczniowie na zachodzie Niemiec mogą liczyć w zależności od roku nauki na wynagrodzenie między 700 a 1000 euro. Na wschodzie natomiast na jedynie 310-465 euro. Z atlasu wynagrodzeń Federalnego Urzędu Pracy wynika, że osoby pracujące w branży mogą liczyć na średnio 2.123 euro brutto miesięcznie. W Bawarii zarobki są trochę wyższe (2352 euro). W Nadrenii Północnej – Westfalii czeladnicy w zawodzie rzeźnika otrzymują 2100-2400 euro brutto miesięcznie, a sprzedawca w sklepie masarskim 1800-2100 euro. Mistrz zarobi natomiast ponad 3 tys. euro brutto miesięcznie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułIle zarabia rzeźnik?
Następny artykułIle zarabia spedytor?