zarobki specjalista seo
fot. pixabay.com

Obracając się w branży marketingu internetowego, często zadajemy sobie pytania na temat zarobków na różnych stanowiskach, w tym specjalisty ds. SEO. Jest to najczęściej rekrutowane stanowisko, z tego powodu nie dziwi poszukiwanie informacji o wysokości wynagrodzenia. Optymalizacja stron internetowych i sprawianie, że przechodzą na wyższe pozycje w rankingu Google, to z pewnością satysfakcjonujące zajęcie, jednak ile można na tym zarobić? Jak wygląda wysokość pensji na stanowisku specjalisty ds. SEO? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Co należy do obowiązków pozycjonera?

Aby zacząć zarabiać na pozycjonowaniu stron internetowych, najpierw warto wiedzieć, z czym to się właściwie wiąże. Przede wszystkim SEOwiec na samym starcie musi zmierzyć się z ustaleniem odpowiedniej strategii, która przełoży się na wzrost pozycji w rankingu wyszukiwarki Google. Zazwyczaj wiązać się to będzie z wybraniem konkretnych fraz, które interesują klienta i poprawa pozycji w ich obrębie. Niejednokrotnie działanie to zostaje sprzężone z reklamą Google Ads – wówczas specjalista ds. SEO może zająć się pozycjonowaniem witryny, co niejednokrotnie zajmować będzie wiele miesięcy, natomiast specjalista ds. SEM przełoży działania kampanii reklamowej na natychmiastowy efekt w postaci wyświetlania strony na samym szczycie wyszukiwarki.

Do obowiązków pozycjonera należeć będzie także przygotowywanie audytów, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w sytuacji, w której dana witryna była poddawana już wcześniej pozycjonowaniu. W ten sposób można szybko ocenić, które linki będą konieczne do usunięcia, a które elementy strony będą konieczne do edycji i poprawy. Wiele firm stawia właśnie na kompleksowe audyty SEO i to jest ich specjalizacją.

wynagrodzenie specjalista seo
fot. pixabay.com

Wynagrodzenie – ile może zarobić przeciętny SEOwiec?

Jeśli wiesz już, z czym to się je, możemy przejść do samego sedna artykułu, czyli zarobków na stanowisku specjalisty ds. SEO. Nie da się tutaj jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ wciąż pozostają czynniki, które będą ulegały zmianie, a wraz z nimi zmienna może być wysokość wynagrodzenia. Należą do nich:

  • miejsce pracy – pewnym jest, że najwyższych zarobków można spodziewać się w Warszawie lub Poznaniu, a także innych dużych miastach. Małe miejscowości oferują raczej nieco niższe wynagrodzenie, dlatego należy brać to pod uwagę. W dzisiejszych czasach, gdzie pandemia zweryfikowała mnóstwo działań, wiele firm przeniosło się w 100% do Internetu, a praca pozostaje zdalna – wówczas miejscowość może mieć nieco mniejsze znaczenie w kontekście wysokości zarobków na stanowisku;
  • rodzaj umowy – jeśli decydujesz się na umowę o pracę, musisz liczyć się z niższym wynagrodzeniem. Firma wówczas opłaca składki ZUS oraz wiele innych dodatkowych kosztów, które są generowane przez tę umowę, dlatego zarobki na stanowisku mogą dość drastycznie spaść. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób poniżej 26. roku życia, jest decyzja o umowie zlecenie, jeśli posiada się status studenta. Firma wtedy nie musi opłacać wielu składek, a tym samym wynagrodzenie wzrasta;
  • doświadczenie i umiejętności – im więcej pracujesz w zawodzie i im więcej umiesz, tym wyższego wynagrodzenia powinieneś się spodziewać. Nie zawsze idzie to w parze, dlatego należy mieć to na uwadze – Twoje kwalifikacje z roku na rok będą szły mocno w górę, więc podwyżka jest jak najbardziej na miejscu.

Niemniej jednak, można uśrednić wartość wynagrodzenia na stanowisku specjalisty ds. SEO. Jako początkująca osoba w branży możesz spodziewać się najniższego wynagrodzenia krajowego, które jednak – jak wspomnieliśmy powyżej – razem z umiejętnościami i doświadczeniem powinno sukcesywnie wzrastać. Pozycjoner zajmujący się swoją pracą od kilku lat może zarabiać pomiędzy 3000 a 6000 zł netto w ciągu miesiąca.

ile zarabia specjalista seo
fot. pixabay.com

Jak zostać specjalistą ds. SEO?

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób zacząć swoją karierę z pozycjonowaniem stron internetowych, koniecznie wypróbuj zatrudnienia w agencji reklamowej. To stamtąd wyniesiesz ogrom doświadczenia i wiedzy, które będą towarzyszyć Ci później na każdym kroku – nawet jeśli zdecydujesz się na założenie własnej agencji.