Praca trenera personalnego budzi wiele emocji, jednak największą ciekawością otoczony jest temat zarobków na tym stanowisku. Najłatwiejszą i prawdziwą odpowiedzią jest: to zależy. W poniższym artykule jednak przedstawimy, od czego to zależy i jakiej średniej wysokości wynagrodzenia można się spodziewać za pracę trenera personalnego.

Co robi trener personalny?

Temat zarobków warto zacząć od tego, co tak właściwie robi trener personalny. Osoba na tym stanowisku zajmuje się tworzeniem odpowiednich planów treningowych i dietetycznych dla swoich podopiecznych. Dotyczy to zatem treningu 1 na 1 – trener i podopieczny. Nie chodzi tutaj absolutnie o zajęcia grupowe, a jedynie treningi indywidualne. Co więcej, praca trenera personalnego w dzisiejszych czasach przeniosła się także do Internetu. Coraz częściej trenerzy podejmują się współpracy online w postaci cotygodniowej korespondencji mailowej, w której omawiane są zrealizowane na dany tydzień cele treningowe i dietetyczne danej osoby. Na tej podstawie możliwe jest wyciąganie wniosków i wprowadzanie adekwatnych zmian. Wciąż jednak trenerów personalnych spotkać można na siłowniach – tam treningi odbywają się regularnie pod okiem zawodowca.

ile zarabia trener personalny
fot. pixabay.com

Zarobki trenera personalnego

Forbes, jeden z najpopularniejszych magazynów, przedstawia jako fakt możliwości zarabiania od 2 000 do 30 000 zł w ciągu miesiąca na stanowisku trenera personalnego. Nie jest to jednak do końca rzeczywisty wynik – nawet 15 000 zł jest dużym sukcesem dla osoby pracującej w tym zawodzie. Z pewnością istnieją trenerzy, którym udało się osiągnąć wynagrodzenie na powyższym poziomie – nie będzie to jednak realne dla każdego.

Od czego zależą zarobki trenera personalnego?

Jest kilka warunków, które w dużej mierze wpływają na to, ile zarabia przeciętny trener personalny. Należą do nich:

Czas poświęcany na treningi z klientami oraz ich ilość

W świecie fitness przyjęła się zasada, która polega na obniżaniu stawki za poświęcony dla klienta czas w przypadku, kiedy współpraca jest długofalowa. Czyli im więcej czasu trzeba zarezerwować dla jednej osoby, tym mniej płaci za jeden trening. Jeśli jesteś trenerem personalnym, który nie rozpisuje planów online, a prowadzi treningi w rzeczywistości, to jasnym jest, że w którymś momencie doba zacznie mieć za mało godzin. Pojawi się taka ilość klientów, że będziesz miał problem z tym, by przyjąć kolejne osoby. Z prostego względu: wszystkie miejsca na treningi indywidualne zostaną pozajmowane. Alternatywą jest tutaj zatem wspomniana opcja współpracy trenerskiej online – w ten sposób zyskujesz zdecydowanie większą ilość czasu, przez co możesz przyjąć większą ilość klientów.

Miejsce, w którym wykonujesz treningi

W zależności od tego, czy będzie to siłownia, dom czy pobliski park, możesz ponieść różne koszta. Wiadomo, że najmniejszym kosztem charakteryzować się będzie park – spotkanie na dworze pozwala zatem na oszczędność. Nie zawsze jednak będzie taka możliwość. Wówczas treningi przenoszą się w inne miejsce, najczęściej jest nim siłownia. Trener personalny musi ponieść koszt związany z różnymi warunkami, m.in. lokalizacja i standard lokalu, a także zasady, według których jest ustalana współpraca między nim a klubem fitness.

Koszty związane z działalnością trenerską

Choć większość trenerów decyduje się na zatrudnienie bezpośrednio przez klub fitness, to i tak coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. W takiej sytuacji obciążenie finansowe jest jednak zależne od indywidualnej sytuacji, a także poziomu aktualnie generowanych kosztów. W zawodzie trenera personalnego nie funkcjonują raczej umowy o pracę, z tego też powodu osoba, która idzie na zwolnienie lekarskie, nie otrzymuje płatnego urlopu i wówczas nie zarabia pieniędzy. 

zarobki trenera personalnego
fot. pixabay.com

Ile zarabia trener personalny?

Poziom zarobków w tym sektorze rynkowym jest bardzo zróżnicowany. W dużym stopniu zależy od tego, ile pracy zostało wykonanej. Zazwyczaj w przeciętnej wielkości mieście godzina treningu z trenerem personalnym kosztuje między 50 z 200 zł. Nikogo jednak nie dziwi fakt, że początkujący trenerzy zarabiają około 30 zł za godzinę swojej pracy.