Trudno aktualnie znaleźć miasto, w którym nie będzie ani jednego klubu fintess. Mowa tutaj nie tylko o dużych sieciach siłowni, a o mniejszych przedsiębiorcach, którzy podejmują się stworzenia miejsca, w którym możliwa będzie realizacja celów treningowych każdej przeciętnej osoby. Co popycha ich do podjęcia takiej decyzji? Przede wszystkim to, że mniejsze kluby cieszą się popularnością ze względu na niższe prawdopodobieństwo wystąpienia ogromnych kolejek, niższe ceny, a także brak konieczności podpisywania umowy obowiązującej przez kolejny rok. Jednak nie jest to taka sielanka – założenie klubu fitness wiąże się z ogromem pracy, który należy włożyć w rozkręcenie działalności. Trzeba także spełnić konkretne warunki techniczne lokalu, żeby w ogóle mieć możliwość otworzenia takiego miejsca. Jak zatem założyć klub fitness?

jak założyć klub fitness
fot. pixabay.com

Klub fitness – co to jest?

Przede wszystkim jest to miejsce, które zrzesza fanów aktywności fizycznej – niezależnie od poziomu zaawansowania. Oferowane są tutaj usługi z zakresu zajęć sportowych, zarówno grupowych, jak i indywidualnych. Zazwyczaj spotkać się można z różnymi rodzajami zajęć dla różnych grup odbiorców – intensywniejsze, na których na pewno się spocisz i spalisz kalorie, a także relaksacyjne, rozciągające, typu stretching i joga. W niektórych klubach fitness oferta jest poszerzona także o zabiegi masażystów, co jest świetnym sposobem na przyciągnięcie nowej fali klientów.

Klub fitness – lokalizacja

Jeśli z tyłu głowy masz plan, w którym otwierasz swój własny klub fitness, zastanów się przede wszystkim nad jego potencjalną lokalizacją. Choć z pewnością posiadanie miejscówki w centrum miasta będzie spełnieniem marzeń dla wielu przedsiębiorców oraz ich klientów, to jednak czasami koszt wynajmu pomieszczenia może przerazić. Zdecydowanie lepiej postawić na lokalizację nieco oddaloną od centrum, jednak z możliwością dogodnego dojazdu. Warto zadbać o to, by pod klubem fitness znalazły się miejsca parkingowe dla osób zmotoryzowanych, a także przystanek w pobliżu dla tych, którzy przemieszczać się będą tramwajem lub autobusem. Należy pamiętać także o wytycznych sanitarnych, które lokal powinien spełniać oraz o uprawnieniach osób zatrudnionych do przeprowadzania zajęć.

Kto może założyć klub fitness?

Tak naprawdę każdy. Nie potrzeba mieć tutaj kierunkowego wykształcenia czy ukończonych kursów ani konkretnych uprawnień. Co więcej, zbędne są także wszelkie pozwolenia. Odpowiedzialność leży jednak po stronie osoby, która zatrudni trenerów oraz instruktorów fitness – należy mieć całkowitą pewność, że wszyscy pracownicy mają udokumentowane doświadczenie zawodowe w zapewnionym zakresie oraz możliwość prowadzenia zajęć z klientami odwiedzającymi dane miejsce. Każdy trener personalny powinien mieć ukończony kurs związany z odpowiednimi kwalifikacjami do prowadzenia indywidualnych treningów z podopiecznymi.

Osoba, która chce podjąć się założenia klubu fitness, powinna przede wszystkim cechować się odpowiednią osobowością. Jest to biznes jak każdy inny, z tego względu należy mieć na uwadze, by podejmować właściwe decyzje we właściwych momentach. Ponadto trzeba pamiętać o odpowiedzialności, jaką stanowi prowadzenie własnej firmy, zwłaszcza w przypadku klubu fitness. Należy udostępnić miejsce w odpowiednich warunkach, a także dbać o relacje z potencjalnymi klientami – tylko w ten sposób możliwe jest osiągnięcie sukcesu na konkurencyjnym w dzisiejszych czasach rynku.

klub fitness jak założyć
fot. pixabay.com

Klub fitness – jak go założyć?

Przedsiębiorcy w Polsce zdecydowanie najczęściej decydują się na prowadzenie własnej działalności w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli nasze działanie ma zakończyć się na jednej, konkretnej placówce. Jeśli jednak planowane jest działanie na zdecydowanie szerszą skalę, lepszym pomysłem będzie założenie spółki osobowej lub kapitałowej. Rezygnując jednak z jednoosobowej działalności gospodarczej trzeba liczyć się z tym, że firma musi zostać zarejestrowana w KRS, a także pojawi się nieco bardziej skomplikowana księgowość.