fot.pixabay.com

Wydawać by się mogło, że wolontariat, jak sama nazwa wskazuje to praca zupełnie za darmo. Jak jest jednak na prawdę? Spotkałeś się może kiedyś ze stwierdzeniem „płatny wolontariat”? Choć brzmi to nieco absurdalnie, może jednak jest możliwe? Dziś odpowiemy ci na to pytanie! Pisaliśmy już o tym jak wygląda praca wolontariusza oraz jak właściwie nim zostać, teraz chcielibyśmy poruszyć kwestię zarobkową. Gotowy? No to zaczynajmy! 

Praca wolontariusza – jak wygląda?

Jak tak naprawdę wygląda praca wolontariusza? Wiele zależy tak naprawdę od organizacji, w której chcesz pracować, a właściwie pomagać. Inne obowiązki ma osoba, która jest wolontariuszem w schronisku dla bezdomnych zwierząt, inne osoba, która jest wolontariuszem w domu spokojnej starości, a jeszcze inne osoba, która jest wolontariuszem np. w jadłodajni dla bezdomnych. Tak naprawdę jeśli chcesz zostać wolontariuszem koniecznie wybierz, co najbardziej ci odpowiada, a następnie zadzwoń do wybranej przez siebie organizacji i dopytaj nie tylko o dostępność miejsc oraz rekrutację, ale także i wszystko, co tylko musisz czy czego nie wiesz.

Kolejnym krokiem jest oczywiście aplikacja, jak i przejście przez wszystkie procedury, które opisywaliśmy w artykule „jak zostać wolontariuszem?” i po tym możesz już właściwie zacząć pracować. Co jednak z wypłatą? W teorii i również w praktyce wolontariat jest bezpłatny. Może i nie otrzymujesz wypłaty pod względem finansowym, jednak nie oznacza to, że to praca na marne czy za darmo. Wolontariat to świetna opcja, aby poznać naprawdę wspaniałych, pomocnych i empatycznych ludzi. Świetnie wygląda to w CV i również przyszły pracodawca zwraca na to uwagę, zwłaszcza jeśli chodzi o długotrwały wolontariat.

Ile zarabia wolontariusz
fot.wikipedia.org

Sam się zastanów. Chcąc pracować np. jako petsitter czyli opiekun dla psiaków czy jako pracownik schroniska dla bezdomnych zwierząt. Zanosisz CV, a tam wpisany jest np. 5-letni wolontariat. Co to mówi pracodawcy? Że masz doświadczenie z pupilami, wiesz jak się z nimi obchodzić, wiesz, że nie są to ładne, pluszowe zabawki, z którymi trzeba się tylko bawić i które wystarczy jedynie dwie minuty pogłaskać.

Świadczenia dla wolontariuszy – czy takie istnieją?

Wolontariusz tak naprawdę według przepisów nie ma prawa do wynagrodzenia pod względem finansowym, jednak może otrzymywać inne świadczenia jak np. nagrody. Co o tym wszystkim mówią przepisy?

„Jak wynika z art. 45 udpp, organizacja non profit korzystająca z pomocy wolontariusza ma m.in. obowiązek pokrycia kosztów wydatków związanych z przestrzeganiem przepisów bhp. Dotyczy to także kosztów podróży służbowych i diet, chyba że wolontariusz zwolni podmiot (organizację) z tego obowiązku (tylko w formie pisemnej). Organizacja (korzystający) może także pokryć inne niezbędne koszty ponoszone przez wolontariusza. Wszystko to na zasadach dotyczących pracowników. Zakres i forma pokrywania takich kosztów powinna być określona bezpośrednio w porozumieniu zawartym z wolontariuszem.

Korzystający także może pokrywać koszty szkoleń wolontariusza w zakresie wykonywanych przez niego świadczeń.

Dodatkowo, zgodnie z art. 46 udpp, wolontariuszowi mogą przysługiwać świadczenia zdrowotne na zasadach przewidzianych w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Oznacza to, że korzystający może fakultatywnie zgłosić wolontariusza do ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli dany wolontariusz nie podlega mu z innego tytułu (np. z tytułu umowy o pracę).”

Informacje pochodzą ze strony https://kadry.infor.pl

Ile zarabia wolontariusz
fot.pixabay.com

Jak wiec sam widzisz jest to kwestia bardziej skomplikowana. Na dobrą sprawę, decydując się na pracę wolontariusza nie powinieneś liczyć na żadną wypłatę, w końcu miejsca takie jak właśnie schroniska dla bezdomnych zwierząt czy też domy spokojnej starości nie są bajecznie bogate. Muszą one opłacić niezbędnych pracowników, ale także i być gotowi na wiele ewentualności. Z pewnością nie jest to coś, co musimy ci tłumaczyć. Traktuj wolontariat jako pomoc i miłe spędzenie czasu, a nie jako pracę. Wtedy na pewno wszystko sobie poukładasz.