fot.unsplash.com

Chciałbyś eksplorować kosmos jako astronauta i być zapamiętany przez ludzkość na zawsze? Niestraszne ci latanie poza atmosferą ziemską i od zawsze fascynowało cię to co znajduje się poza Ziemią? A może fantazje o byciu astronautą miałeś już od dzieciństwa? Powiemy ci jak przerodzić fantazje i młodzieńcze marzenia w rzeczywistość!

Co trzeba zrobić żeby zostać astronautą w NASA?

Aby dołączyć do NASA musimy spełniać dużo wymagań – coś co może zniechęcić wielu to to, że wymagane jest od nas posiadanie obywatelstwa Stanów Zjednoczonych Ameryki. Nie jest to coś niemożliwego do uzyskania i jeśli jesteś kimś komu naprawdę zależy na zostaniu astronautą i eksplorowaniu kosmosu nie powinno to być dla ciebie dużą przeszkodą! Oprócz tego musimy posiadać wykształcenie magisterskie w kierunku inżynierii, nauk biologicznych, fizycznych, komputerowych lub matematyki w jednej z uczelni uznawanych przez NASA. Wymagane jest od nas również posiadanie dwóch lat doświadczenia lub minimum tysiąca godzin spędzonych latając samolotem odrzutowym. Dodatkowo musimy zdać test fizyczny NASA dotyczący lotów długoterminowych. Jako wymagane umiejętności miękkie NASA podaje zdolności przywódcze, umiejętność pracy w zespole oraz dobrą komunikację.

fot.unsplash.com

Jak więc zostać astronautą w ESA, czyli Europejskiej Agencji Kosmicznej?

Nie jest to zadanie proste, nie ma tu żadnej drogi na skróty. Nie ma też żadnych szkół czy też uczelni dla astronautów. Jak więc zostać astronautą i jakie kwalifikacje musimy posiadać aby być jednym z nich? Agencje kosmiczne szukają ludzi najlepszych z najlepszych pod każdym względem. Jest to praca dla elitarnych jednostek, wytrzymałych fizycznie jak i psychicznie. Trenowanie nowego astronauty to spora inwestycja, więc nie można sobie pozwolić na branie kogokolwiek. Zorganizowanie misji kosmicznej i ukończenie szkolenia dla jednego astronauty trwa lata, zrozumiałe jest więc skąd tak wysokie oczekiwania od osób chcących aplikować do tej pracy. Jakich więc zdolności potrzebujesz? Musimy być dobrzy w aplikowaniu wiedzy teoretycznej w praktyce, p[odejmowaniu szybkich i dobrych decyzji a także być odpowiedzialni. Taka praca to w końcu nie błahostka. ESA na swojej stronie internetowej głosi, że wymaga wysokiego poziomu edukacji w naukowych lub technicznych dziedzinach połączonych dodatkowo z profesjonalnym doświadczeniem związanym z badaniami lub edukacją. Bonusem jest doświadczenie związane z odrzutowcami. Im więcej umiejętności kandydat posiada tym lepiej – tylko najlepsi z najlepszych mogą zostać astronautami, w tej pracy nie można sobie pozwolić na półśrodki. To dlatego, że przygotowanie misji kosmicznej nie tylko jest drogie, ale trwa lata. Nie można więc pozwolić sobie na błędy. ESA mówi również że wymaga wyśmienitej kondycji fizycznej – jest to zupełnie zrozumiałe w tym zawodzie.

fot.unsplash.com

Jedna podróż w kosmos może trwać miesiące, nie wspominając o ciężkich treningach z którymi astronauci spotykają się każdego dnia. Nie lada wyzwaniem jest życie w zamkniętym pomieszczeniu z daleka od wszystkich znajomych i to poprzez długie okresy czasu. Przez to nie każdy psychicznie nadaje się na bycie astronautą. Oczywistym wymaganiem od kandydatów jest również oczekiwanie, że będą skłonni podróżować na długie dystanse też na Ziemi z daleka od wszystkich których znają. Muszą być też elastyczni. Jeśli uważasz, że nie brakuje ci inteligencji, chęci do nauki, staminy ani zapału do pracy i chciałbyś być jednym z wybranych którym uda się wznieść ponad atmosferę ziemską – praca astronauty to może być coś co pokochasz! Jeśli zaś liczysz na półśrodki, lub nie jesteś przekonany na 100% do chociaż jednego z wymogów – może warto poszukać innej ścieżki kariery – kariera astronauty to nie jedyna rzecz jaką można robić związaną z kosmosem, a jest z pewnością najtrudniejszą do podążania.