jak założyć bloga

Zainteresowanie blogosferą drastycznie wzrosło w ostatnich latach. Odkąd wiele zawodów przeniosło się do Internetu, blogerzy przestali zaskakiwać swoją działalnością, a zaczęli budzić ciekawość pozostałych osób. Gdy już mamy zalążek informacji na temat tego, czym taka osoba się zajmuje w życiu codziennym, myślimy sobie, że brzmi to świetnie i chcielibyśmy sami spróbować. Mamy już plan, wiemy, jak zostać blogerem, ale… nie mamy pojęcia, jak założyć własnego bloga. Przygotowaliśmy praktyczny poradnik ze wskazówkami, jak osiągnąć sukces w blogosferze i o czym pamiętać podczas pracy.

Jeden dzień z pracy blogera

Gdy słyszysz “praca z domu”, możesz wyobrazić sobie, jak fajnie jest móc wstawać w samo południe, napisać parę rzeczy, odpisać na maile i mieć całe popołudnie dla siebie. W przypadku blogera to jednak nie takie proste! O ile samo tworzenie contentu może rzeczywiście w którymś momencie przestać sprawiać problemy i być po prostu przyjemnością, to jednak całość poprzedza wiele miesięcy, a nawet lat pracy. Zaangażowana społeczność nie zebrała się sama, trzeba było o nią zadbać i pokazać, że mamy wiele wartościowych treści do przekazania światu. Z tego względu nawet jeśli komuś wydaje się, że bloger pracuje tylko chwilę w ciągu dnia, to trzeba pamiętać, że zanim doszedł do tego momentu, musiał pracować nawet kilkanaście godzin dziennie, żeby być w tym miejscu, w którym obecnie się znajduje. 

Praca blogera polega przede wszystkim na tym, by posiadać własną stronę internetową, na której zamieszcza ciekawy content, przyciągając publiczność. Musi zatem znać statystyki swojego bloga, wiedzieć, ile osób go regularnie odwiedza i dbać o to, by zwiększać zasięgi z miesiąca na miesiąc. Bloger musi mieć odpowiednią ilość wygenerowanego ruchu organicznego, by w ogóle móc zacząć myśleć o jakichkolwiek współpracach. Jest to możliwe dzięki systematyczności i niejednokrotnie dostosowaniu niektórych treści pod SEO.

gdzie założyć bloga
fot. pixabay.com

Co zrobić, żeby zostać blogerem? Jak założyć bloga?

Przechodząc do meritum sprawy, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak założyć własnego bloga, by w ogóle móc nazwać się blogerem. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób nazywa się blogerami, nawet jeśli nie posiadają własnej strony internetowej, a jedynie profil na Instagramie lub innym medium społecznościowym. Jeśli jednak chcesz prowadzić swoje własne miejsce w sieci na swoich zasadach, warto pomyśleć nad stroną internetową.

Najbardziej polecaną platformą dla blogerów jest WordPress. To tam mamy możliwość użycia największej ilości funkcji, wypróbowania ich na swoim motywie i łatwego dostosowania strony pod własne preferencje przy użyciu Elementora i innych wtyczek. Alternatywą dla płatnego narzędzia jest także BlogSpot – darmowa platforma, na której możemy sprawdzić, czy styl blogowania w ogóle leży w naszych możliwościach i odpowiada nam praca tego typu.

Samo założenie bloga nie będzie wiązało się z osiągnięciem sukcesu. Wprowadzenie zmian, o których mówią inni, dzięki którym już są na wysokim etapie współprac z markami, też wcale nie musi równać się temu, że będziemy w tym samym miejscu. Najważniejszą zasadą blogosfery jest tworzenie contentu, próbowanie i szukanie własnego stylu. Tylko w ten sposób możemy rzeczywiście wpłynąć na suckes, który będzie na wyciągnięcie reki. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że nie robimy wszystkiego dla statystyk, a dla ludzi – to oni będą zaangażowani w nasze treści, a nie roboty.

jak prowadzić swojego bloga
fot. pixabay.com

Wynagrodzenie. Ile można zarobić jako bloger?

Tuż obok osiągnięcia sukcesu to wynagrodzenie finansowe jest najciekawszym elementem dla osób spoza branży. Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy bloger wycenia się indywidualnie. Nie ma jednego cennika, który powie nam, ile można zarobić na tym stanowisku. Będą osoby, które za jeden post otrzymają 300 zł, a będą takie, które za podobną treść dostaną 10 000 zł. Wszystko zależy od prestiżu naszej strony, zasięgów oraz wskaźnika zaangażowania naszej społeczności.