ile zarabia bloger

Jedni mają upodobania w przedmiotach ścisłych, a inni – w humanistycznych. Ci drudzy zazwyczaj czują jednocześnie pociąg do spisywania swoich słów w jakimś miejscu, by kreatywność miała ujście. W ten sposób mogą wyrażać coś, co dla innych jest niewyrażalne. Co więcej, pisząc, możemy dobrać odpowiednie fotografie, by zbudować nastrój i oddać całość jeszcze lepiej. To wszystko należy do obowiązków blogera, którzy tworzy content w Internecie na swojej własnej stronie internetowej. Kiedyś tworzył dla samego tworzenia, dla satysfakcji płynącej z postawienia ostatniej kropki w swoim wpisie. Dziś bloger to zawód, który pozwala na zarobienie dużych pieniędzy. Jakich? Ile zarabia bloger? Odpowiadamy.

Życie codzienne jako bloger. Obowiązki i dzień pracy

Kim tak właściwie jest bloger? To osoba, która musi regularnie dbać o to, by jego strona internetowa była wyposażona w odpowiedni content. Nie musi to wcale być WordPress , świetnie sprawdzają się darmowe platformy do blogowania typu BlogSpot – wielu polskich słynnych blogerów zaczynało właśnie w ten sposób, dopiero później decydując się na zakup własnej domeny. To też sposób na sprawdzenie, czy aby na pewno odpowiada nam robienie czegoś takiego i czy czujemy się na siłach, by regularnie wstawiać wartościowe treści.

Prędzej czy później jednak prawie każdy bloger decyduje się na posiadanie własnej domeny na płatnym serwisie. Dlaczego? Otóż dlatego, że to zdecydowanie większa swoboda pod kątem tworzenia nowych szablonów. Darmowe serwery nie są do końca przystosowane do testowania innowacyjnych funkcji, natomiast płatne, takie jak WordPress, dają ogromne pole do popisu nawet tym, którzy nie do końca znają się na zapleczu technicznym blogowania. Posiadanie własnego miejsca w sieci na płatnym serwerze pozwala na dostosowanie strony całkowicie do własnych wymagań i oczekiwań.

wynagrodzenie blogera
fot. pixabay.com

Jeśli natomiast chodzi o same obowiązki blogera i jego pracę w dniu codziennym, polega ona na tym, by wyposażyć własną stronę w jak najbardziej wartościowe treści. Pisanie zgodnie z zasadami SEO jest ważne, ale nie najważniejsze – trzeba pamiętać o tym, że to co robimy, robimy głównie dla użytkowników – tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zebrać większą grupę osób, które będą regularnie czytać nasze wpisy. Systematyczność to podstawa – każdy bloger powinien pamiętać o tym, by wrzucać na swoją stronę regularne treści, nie robiąc przerw większych niż miesiąc. W innym przypadku ruch może całkowicie zmaleć i bardzo trudno będzie go odzyskać w ciągu kolejnych działań.

Wynagrodzenie blogera. Ile zarabia bloger?

Ważną kwestią w przypadku każdej pracy jest wynagrodzenie, które za nią dostajemy. Często szukamy odpowiednika godzinowego, który jednak nie będzie funkcjonował w sferze blogowania. Stawka, którą otrzymamy za naszą pracę, jest adekwatna do zasięgu, który udało nam się wygenerować na przestrzeni ostatnich miesięcy lub lat. Zawsze jest ona ustalana indywidualnie między blogerem a klientem lub marką. Nie istnieje jeden sposób na określenie wynagrodzenia blogera, ponieważ każdy ma inny cennik.

Najtrudniej zarabiać na pisaniu na samym początku przygody z blogiem. Wówczas zasięgi są dość niskie, przez co niewiele marek skusi się na podjęcie współpracy. Gdy jednak do tego dojdzie, pierwsze pieniądze nie będą duże – oscylują w granicach kilkuset złotych. Wystarczy jednak trochę czasu i rozeznanie rynku, a nasze zarobki mogą sięgać nawet kilkanaście tysięcy w skali miesiąca.

zarobki blogera
fot. pixabay.com

Przepis na sukces. Jak zostać blogerem?

Niestety, ale tak samo jak nie da się określić jednego sztywnego wynagrodzenia za pracę blogera, tak i nie ma jednego przepisu na osiągnięcie sukcesu. Są osoby, które zaczną pisać i w ciągu kilku miesięcy ich zasięgi urosną tak, że będą mogły przejść całkowicie na pracę z pasji. W większości przypadków jednak potrzeba dużo więcej czasu i zaangażowania, które dopiero później przełoży się na realne efekty.