Jak zostać asystentką stomatologiczną
fot

Jesteś osobą elastyczną, dobrze zorganizowaną i potrafisz dobrze zarządzać czasem? Chciałabyś pracować w gabinecie stomatologicznym – jednak nie masz jeszcze kwalifikacji na dentystę? W takim razie na pewno interesuje cię zawód asystentki stomatologicznej – jest ona nieodłącznym elementem każdego sprawnie funkcjonującego gabinetu. Bez niewykonywanie nawet najprostszych czynności trwałoby wieki – niektórym ta praca może nie wydawać się aż tak istotna ale my na pewno wiemy, że jest ona kluczowa dla sprawnego przebiegu pracy dentysty. Oprócz tego nieraz zadaniem asystentki jest pomaganie pacjentom w radzeniu sobie ze stresem – lęk występuje u ludzi dość często, niezależnie od tego, w jakim są wieku.

Jak więc zostać asystentką stomatologiczną?

Przede wszystkim wymagane od kogoś, kto chce pracować w tym zawodzie jest posiadanie wykształcenia średniego medycznego jako absolutne minimum. Nie jest to nic dziwnego, w końcu jest to odpowiedzialne stanowisko – ktoś kto pracuje w tej branży musi wiedzieć jak nazywają się poszczególne choroby zębów, których narzędzia używa stomatolog czy też lekarstwa znajdujące się na stanie gabinetu stomatologicznego.

Przyszła asystentka musi więc mieć ukończoną medyczną szkołę średnią lub też policealną – bez tego nie ma możliwości pracy w tym zawodzie. Takie wykształcenie oprócz uczenia się suchej teorii składa się również z praktyki, co nie powinno nas dziwić. Ktoś, kto posiada tylko wiedzę teoretyczną mógłby sobie nie poradzić z pracą w gabinecie. Na takich praktykach nie tylko zastosujemy w praktyce wiedze zdobytą w szkole, ale też będziemy mogli uzupełnić wszelkie braki w wykształceniu. Nabierzemy realnych perspektyw na to jak wygląda praca asystentki w prawdziwym życiu. Nie rzadko zdarza się tak, że praktyki trzeba organizować sobie samemu – jednak jeśli jesteś osoba zdeterminowaną do pracy w tym zawodzie i uważasz, że posiadasz odpowiednie umiejętności, nic nie powinno stać ci na przeszkodzie!

Jak zostać asystentką stomatologiczną`
fot.unsplash.com

Jakie wiec kwalifikacje musimy posiadać, aby pracować jako asystentka stomatologiczna? Co musimy potrafić, aby wyglądać atrakcyjnie na rynku pracy?

Oprócz wspomnianego wcześniej wykształcenia medycznego możemy też wykonywać dodatkowe kursy – świadectwem ukończenia ich będzie certyfikat, który będzie dobrze wyglądał na naszym CV i stawiał nas zw pożądanej pozycji na rynku pracy. Jak w każdym zawodzie – im więcej posiadanych kwalifikacji, tym lepiej wyglądamy dla przyszłego pracodawcy i tym na lepsze zarobki możemy liczyć. Oprócz kursów możemy też poprosić gabinet, w którym odbyliśmy praktyki o wystawienie nam pozytywnej rekomendacji. Jakie umiejętności miękkie musi posiadać asystentka? Ważne, żeby miała dobre podejście do ludzi i potrafiła uspokoić nawet najbardziej zestresowanego pacjenta. Czasem nawet uśmiech i słowo otuchy może mu pomóc w zachowaniu spokoju przed zabiegiem. Ważne jest też bycie elastycznym i dobrze zorganizowanym, aby jak najlepiej skonstruować grafik; tak, aby odpowiadał on nie tylko dentyście ale też pacjentowi.

Jak zostać asystentką stomatologiczną
fot.unsplash.com

Co musimy zrobić, aby pracować jako pomoc w gabinecie dentystycznym?

Musimy posiadać szereg umiejętności twardych – takich jak szkoła medyczna, kursy i praktyki ale również i miękkich – to jest umiejętność dobrej organizacji czasu, elastyczność, podporność na stres, dobre podejście do ludzi i umiejętność pracy w stresowych sytuacjach. Ważne też, żeby potrafić każdy możliwy stres deeskalować, w końcu jeśli pacjent zobaczy, że osoby, które go leczą są „pod napięciem” może go to lekko zaniepokoić, a tego nie chcemy, prawda? Jeśli posiadamy wszystkie te umiejętności możemy liczyć na całkiem niezłe zarobki – już podczas praktyk w niektórych gabinetach w dużych miastach zarobimy prawie tyle, co średnia krajowa. Dodatkowo obecnie na rynku jest niemało ofert pracy dla osób chcących pracować jako pomoc w gabinecie dentystycznym – jeśli więc jesteś zainteresowana tym zawodem, warto rozpocząć pierwsze kroki w stronę uzyskania go już dzisiaj!