chirurg jakie studia
fot. pixabay.com

Pierwsze skojarzenie dotyczące chirurga to z pewnością niesamowita precyzja oraz wielka odpowiedzialność ciążąca na osobie będącej na tym stanowisku. Musi wykazywać się nie tylko ogromną wiedzą teoretyczną, doświadczeniem praktycznym, ale też sprawnymi rękami, które pewnym ruchem podejmą się wielu operacji. Interesującym tematem są także zarobki chirurga, które w Polsce należą do jednych z wyższych. Nic więc dziwnego, że wiele osób myśli o zrobieniu kariery w obszarze tego zawodu. Jak jednak zostać chirurgiem? Co należy wiedzieć, by móc podjąć się tego stanowiska? Odpowiadamy poniżej.

Czym zajmuje się chirurg?

Najpierw należałoby odpowiedzieć sobie na pytanie, kim tak właściwie jest chirurg i co należy do jego codziennych obowiązków. Otóż pewnym jest, że osoba na tym stanowisku podejmuje się przede wszystkim różnego rodzaju zabiegów chirurgicznych oraz operacji. Lekarz podczas relacji z pacjentem ma za zadanie przygotowanie go do operacji, jej przeprowadzenie oraz zajęcie się nim po zakończeniu działań. Chirurg ogólny dokonuje zabiegów związanych z operacjami tkanek miękkich, ale także tkanek twardych. Zakres działań jest zatem dość szeroki i obejmuje wiele miejsc w ludzkim ciele, takich jak kręgosłup, jama brzuszna, klatka piersiowa, czaszka, a także układ naczyniowy. Chirurg nie zajmuje się jednak tylko operacjami mającymi bezpośredni wpływ na życie pacjentów – do jego obowiązków należą też nieco drobniejsze zabiegi. W ich skład wchodzą chociażby czyszczenie ran, usuwanie ciał obcych z organizmu, wycinanie zmian skórnych, a także wykonywanie zabiegów osobom borykającym się ze złamaniami lub oparzeniami.

jak zostać chirurgiem
fot. pixabay.com

Jak zostać chirurgiem?

Decyzja o tym, by zostać chirurgiem, powinna zostać podjęta stosunkowo wcześnie, dzięki czemu mamy pole do zdobywania wiedzy przez dłuższy czas. Wartym uwagi faktem jest to, że wiele osób zajmujących to stanowisko zaczynało poszerzanie swoich kompetencji już od najwcześniejszych lat, czyli w okolicach liceum, gdy dobierane zostały odpowiednie przedmioty rozszerzone, dzięki którym możliwe było zdanie matury. W ten sposób możliwe jest odpowiednie przygotowanie się do złożenia swojej kandydatury na studia medyczne, które są ogólne, czyli nie zawierają żadnej specjalizacji. Długość ich trwania to 6 lat i są ciągłe – nie dzielą się na studia licencjackie i magisterskie. Po zakończeniu tego etapu i odebraniu dyplomu o ukończeniu danego kierunku należy odbyć staż. Dopiero wtedy można podjąć się kolejnego wyzwania w postaci nowych studiów o konkretnej specjalizacji, w jakiej chcielibyśmy później pracować i robić karierę zawodową. Studia specjalnościowe, podobnie jak ogólne, trwają kolejnych 6 lat, przez co pozwalają na solidne przygotowanie się do roli chirurga, przynajmniej od strony teoretycznej. 

Podczas zdobywania wiedzy ważne jest jednak zdobywanie jednocześnie doświadczenia, co jest możliwe wyłącznie w przypadku odbywania stażu lub kursów, które w trakcie edukacji są obowiązkowe. Wszelkie wybory związane z konkretnymi ofertami kursów są wyselekcjonowane według specjalności, która została podjęta. Spodziewać się zatem można kursów z zakresu leczenia oparzeń, podstaw leczenia żywieniowego czy chirurgii transplantacyjnej, wprowadzenia do specjalizacji. Co więcej, ważnym elementem na drodze przyszłego chirurga są staże, które często trwają od kilku do kilkudziesięciu miesięcy i dają niezastąpione na tym stanowisku doświadczenie. Kandydat na chirurga musi liczyć się także z tym, że w ciągu jednego miesiąca co najmniej trzy razy powinien odbyć ostry dyżur w danym szpitalu.

Edukacja kończy się egzaminem, który jest obowiązkowy dla każdego, kto chce przystąpić do zawodu. Należy spodziewać się trzech części: praktycznej, teoretycznej (baza 120 pytań) oraz ustnej.

co zrobić żeby zostać chirurgiem
fot. pixabay.com

Zarobki przeciętnego chirurga

Nie ulega wątpliwościom fakt, że zawód lekarza jest w Polsce jednym z najbardziej opłacalnych pod kątem finansowym. Ze względu na wiele lat przygotowań i nauki, a także odbyte staże, egzaminy i inne zobowiązania chirurgów, osoba na tym stanowisku może spodziewać się wynagrodzenia nawet w wysokości 30 tysięcy złotych w ciągu miesiąca. Jest to jednak szacunkowa kwota. Co więcej, chirurg musi liczyć się z ogromną odpowiedzialnością podczas wykonywania codziennych obowiązków – nie będzie to zatem odpowiednia praca dla każdego.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo robi chirurg?
Następny artykułIle zarabia chirurg?