chirurg obowiązki

Każdy z nas spotkał się choć raz w życiu z pojęciem zawodu chirurga. Choć często się o nim mówi, nie zawsze do końca wiemy, czym tak naprawdę dany lekarz się zajmuje. Niejednokrotnie decydują o tym różne specjalności, dlatego chirurg chirurgowi nigdy nie będzie równy. Tak czy inaczej, chirurg jest specjalistą przeprowadzającym zabiegi oraz operacje wszelkich narządów – jakich? To zależy od tego, w czym się specjalizuje. Niezbędna tutaj jest zatem spora wiedza teoretyczna z zakresu medycyny, ale także duża sprawność manualna i z pewnością spora odporność na sytuacje stresujące.

Czym tak naprawdę zajmuje się chirurg?

Choć wydaje się, że w ogólnym rozumieniu wiemy, co w życiu codziennym staje na drodze każdego chirurga – czyli przeprowadzanie operacji oraz wszelkich zabiegów chirurgicznych – to tak naprawdę jest to o wiele bardziej rozległa dziedzina. Poza wspomnianymi obowiązkami chirurg zajmuje się także leczeniem pooperacyjnym. Oznacza to, że specjalista, jakim jest chirurg, zajmuje się odpowiednim przygotowaniem pacjenta do operacji, następnie przeprowadzenie jej oraz koordynacja działań tuż po jej zakończeniu. Wszystkie operacje, których dokonuje omawiany specjalista, dotyczą tkanek miękkich, ale także twardych.

Zakres działań jest szeroko pojęty, a należą do niego między innymi jama brzuszna, kończyny, klatka piersiowa, czaszka, kręgosłup, a nawet układ naczyniowy. Chirurg zajmuje się nie tylko dużymi, poważnymi operacjami ratującymi życie pacjentów (choć z pewnością towarzyszy mu to podczas codziennych obowiązków), ale też usuwa zmiany skórne, czyści wszelkie istniejące rany, dokonuje usunięcia ciał obcych, zszywa rany, ściąga szwy, pobiera materiały do badań. Chirurgia to szeroka dziedzina, która zastosowanie znajdzie także w wykonywaniu zabiegów osobom, które borykają się ze złamaniami lub oparzeniami. Do kompetencji specjalisty tego typu należą zatem szeroko rozumiane operacje.

chirurg co robi
fot. pixabay.com

Chirurg – jak nim zostać?

Do objęcia stanowiska chirurga niezbędna jest przede wszystkim szeroka wiedza. Jeśli zatem marzysz o tym, by w przyszłości zostać specjalistą od operacji, swoje przygotowania do zawodu powinieneś rozpocząć dużo wcześniej. Wielu chirurgów rozpoczynało przygodę ze zdobywaniem wiedzy już w liceum ze względu na wysoki poziom studiów oraz trudność w dostaniu się na interesujący kierunek. Przepustką, która zatem pozwoli na rozpoczęcie tej trudnej drogi, jest dobrze zdana matura z najważniejszych przedmiotów rozszerzonych. Studia medyczne, których musi podjąć się przyszły chirurg, trwają 6 lat i są ogólne – nie zawierają zatem żadnej konkretnej specjalizacji.

Po zakończeniu studiów i odebraniu dyplomu z uczelni należy swoje działania przenieść na realizację stażu. Po jego odbyciu możliwe jest podjęcie kolejnych studiów, które trwać będą kolejnych minimum 6 lat, a które pozwolą na zdobycie wiedzy w obrębie konkretnej specjalności. Również podczas tego okresu należy spodziewać się podejmowania różnych kursów, w tym między innymi chirurgia endokrynologiczna, plastyczna i rekonstrukcyjna, zakażenia chirurgiczne, leczenie wszelkich oparzeń, wprowadzenie do specjalizacji, podstawy leczenia żywieniowego oraz chirurgii transplantacyjnej. Co więcej, należy spodziewać się konieczności podjęcia stażów, które mogą trwać od kilku do kilkudziesięciu miesięcy w zależności od wybranej przez nas konkretnej specjalizacji. Aby zostać chirurgiem, trzeba także liczyć się z tym, by przynajmniej 3 razy w miesiącu podjąć się dyżurów ostrych.

co robi chirurg
fot. pixabay.com

Zarobki chirurga – ile można się spodziewać?

Przyjęło się, że w Polsce jednym z najbardziej opłacalnych zawodów jest lekarz. Jest to rzeczywiście prawda, ponieważ można spodziewać się naprawdę wysokich zarobków, jednak sporo zależy od wybranej podczas studiów specjalności, miejsca pracy, możliwości negocjacji wynagrodzenia i pozostałych czynników mających na to wpływ. Ile jednak może zarabiać przeciętny chirurg? Zarobki na tym stanowisku, ze względu na długi okres przygotowań do jego objęcia, lata studiów oraz doświadczenia, mogą sięgać nawet do 30 tysięcy złotych w ciągu miesiąca.