fot.unsplash.com

Kwalifikacje do zawodu dietetyka można uzyskać na wiele sposobów. Jest to bardzo korzystne, ponieważ wiedza na temat zdrowego odżywiania może przydać się np. trenerowi, dermatologowi, kosmetologowi, czy psychologowi, a osoby pracujące w tych zawodach mogą zwyczajnie nie mieć czasu lub chęci, żeby uczęszczać na studia. Na szczęście poza studiami możliwe jest ukończenie specjalnych kursów, które również świetnie przygotowują do zawodu.

Studia na kierunku dietetyka:

Jest to najlepsza opcja dla osób, które planują pracę w zawodzie dietetyka, ponieważ osoby po studiach wzbudzają większe zaufanie pracodawców. Po ukończeniu studiów pierwszego stopnie, które trwają trzy lata, możliwe jest ukończenie studiów magisterskich, które trwają kolejne 2 lata. Studia te pozwalają na zdobycie szczegółowej wiedzy na temat żywienia i profilaktyki chorób powstałych w wyniku złej diety. Warunki, które trzeba spełnić, aby dostać się na studia, różnią się w zależności od uczelni, ale zazwyczaj brane pod uwagę są wyniki matur z przedmiotów takich jak matematyka, biologia, chemia i angielski.

fot.unsplash.com

Kurs na dietetyka:

Jest to zdecydowanie najszybszy sposób na zostanie dietetykiem i jest świetną opcją zarówno dla osób, które marzą o tej  pracy, jak i tych, które nie planują pracy w tym zawodzie, ale chcą posiadać na jego temat wiedzę. Kurs na dietetyka składa się z dwóch części- podstawowej i zaawansowanej. Kurs podstawowy, jak sama nazwa wskazuje, uczy podstaw dietetyki takich jak np. informacje o składnikach pokarmowych i funkcjonowaniu układu pokarmowego oraz jak posługiwać się tabelkami składu produktów spożywczych. Kurs podstawowy zakończy się testem, które zdanie umożliwi podjęcie kursu zaawansowanego. Kurs ten porusza już trudniejsze zagadnienia jak np. układanie planów żywieniowych zgodnie z preferencjami i chorobami pacjenta oraz podstawowe elementy psychodietetyki. Kurs kończy się przystąpienie do państwowego egzaminu, który składa się z części praktycznej i teoretycznej. Po otrzymaniu dyplomu upoważniającego do działalności w tym zawodzi, możliwe jest dalsze kontynuowanie edukacji, poprzez podjęcie kursów specjalistycznych, jednak nie jest to konieczne.

fot.unsplash.com

Gdzie może pracować dietetyk?

Po ukończeniu edukacji wiele osób chce jak najszybciej znaleźć pracę i zdobyć doświadczenie, jednak nie wie gdzie zacząć szukać pracy i jakie mają możliwości. Na szczęście miejsc pracy dla dietetyków nie brakuje, ponieważ zdrowe odżywianie jest tak kluczową częścią życia każdego człowieka. Możliwa jest praca np. w szpitalach, czy przychodniach gdzie zazwyczaj zgłaszają się ludzie, którzy mają problem ze zrzuceniem na wadze, ale również sportowcy, czy osoby, które potrzebują specjalnej diety. Wielu dietetyków pracuje również z całymi grupami osób np. na stołkach szkolnych, czy w sanatoriach. Poza tym dietetyk może pracować np. w klubie fitnessu, w firmie cateringowej, czy jako szkoleniowiec z zakresu zdrowego żywienie lub trener żywieniowy. Możliwe jest również otworzenie własnej działalności, jednak jest to zalecane raczej doświadczonym dietetykom, którzy posiadają stałych klientów, i którzy wiedzą jak prowadzić firmę.

Ile zarabia dietetyk?

Podczas wybierania zawodu należy kierować się przede wszystkim swoimi zainteresowaniami i mocnymi stronami, natomiast nie da się ukryć, że zarobki również są bardzo ważnym czynnikiem, który będzie miał ogromny wpływ na ostateczną decyzję wielu osób. Co drugi dietetyk w Polsce zarabia od 2960 PLN brutto do 3730 PLN brutto, natomiast aż 25% specjalistów zarabia powyżej tego przedziału. Niestety oznacza to również, że aż 25% dietetyków zarabia mniej niż 2960 PLN brutto. Jednak najmniej zarabiają osoby z niskim stażem pracy, bez dużego doświadczenia, a po kilku latach w zawodzie pensja powinna znacznie wzrosnąć. Warto pamiętać, że pensja to nie wszystko, a wiele osób decyduje się na podjęcie tej kariery za względu na zainteresowania. Osoby, które lubią swoją pracę i dobrze się w niej odnajdują, nie tylko będą w stanie przymknąć oko na początkowe niedogodności, ale również będą szybko się rozwijać i wspinać się po szczeblach kariery, co będzie miało pozytywny wpływ na ich zarobki.