fot.unsplash.com

Dietetyk może znaleźć prace w wielu miejscach np. w szpitalach, stołówkach szkolnych, czy sanatoriach, jednak wiele osób decydując się na podjęcie tego zawodu marzy o otworzeniu własnej działalności. Wiąże się to z wieloma trudnościami, co może znacznie zniechęcić dużą część młodych dietetyków.

Etat, czy prywatny gabinet- gdzie można więcej zarobić?

Szacuje się, że średnie zarobki dietetyka w Polsce wynoszą 3180 PLN brutto. 25% dietetyków zarabia poniżej 2690 PLN brutto, natomiast 25% zarabia powyżej 3730 PLN brutto. Na zarobki wpływają czynniki takie jak ukończone kursy i szkolenia, staż pracy, województwo, czy wielkość firmy. Wielu specjalistów rezygnuje z pracy dla firm i decydują się na założenie gabinety. Na decyzje to wpłynąć mogą aspiracje lub niechęć do pracy na etacie, jednak bez względu na powody, wielu dietetyków rozważało otworzenie prywatnego gabinetu. Dobry dietetyk z własnym gabinetem może zarabiać nawet 20-30 tysięcy złotych, jednak osiągnięcie tak wysokich zarobków będzie dużym wyzwaniem.

fot.unsplash.com

Jak założyć własny gabinet?

Założenie własnego gabinetu może być wyzwaniem, jednak prawdziwym problemem jest utrzymanie go. Szacuje się, że około 80% firm upada w pierwszym roku działalności, natomiast w przypadku gabinetów dietetyków jest to już aż 90%. Przychody dobrze prosperującej działalności mogą być naprawdę duże, jednak zyskanie stałych klientów będzie sporym wyzwaniem, zważając na to, że znaczna większość ludzi woli korzystać z porad specjalistów w klinikach, ponieważ darzy ich większym zaufaniem. To czy firm przetrwa zależy głównie od doświadczenie i profesjonalizmu dietetyka i opinii, które można na jego temat usłyszeć. Osoby, których gabinety przetrwały lata i przynoszą duże korzyści finansowe to w znacznej część profesjonaliści, którzy pracują w tym zawodzie od lat i zdobyli wiele zaufanych klientów, którzy nie tylko korzystają z ich usług, ale również polecają je innym osobom, które rozważają skorzystanie z pomocy dietetyka.

Jakie wykształcenie jest potrzebne, aby założyć własny gabinet?

Aby założyć własny gabinet trzeba ukończyć studia pierwszego i drugiego stopnia na kierunku dietetyka lub ukończyć podstawowy i zaawansowany kurs na dietetyka, który zakończy się egzaminem państwowym, upoważniającym do wykonywania tego zawodu. Jednak osoba, która dopiero ukończyła edukacje nie będzie w stanie prowadzić gabinetu i najprawdopodobniej będzie zmuszona go zamknąć. Przed otworzeniem własnej działalności należy zdobyć doświadczenie pracując np. w szpitalach, czy klinikach dietetycznych i zdobyć pozytywną opinię na temat swoich usług.

fot.unsplash.com

Czy założenie gabinetu się opłaca?

Początkowe koszty założenia własnej firmy są dość duże i mogą wydawać się przytłaczające. Opłaty za założenie spółki handlowej, składki ZUS, podatek dochodowy, podatek VAT osobno mogą nie wydawać się niczym strasznym, ale po dodaniu wszystkich kosztów potrafią być dużym obciążeniem dla młodego przedsiębiorcy. Nowe firmy mogą liczyć na wsparcie i zniżki, ale mogą okazać się one niewystarczające. Do tego nie można zapomnieć o fakcie, że sam gabinet musi się gdzieś znajdować, a wynajęty lub kupiony lokal często wymaga remontu. Warto pamiętać, aby nie fundować całej działalności kredytem bankowym, ponieważ jest on dodatkowym obciążeniem finansowym, a zamiast tego skorzystać z wcześniej uzbieranych oszczędności. Ważne, żeby w razie, gdyby firma zbankrutowała, przedsiębiorca miał zabezpieczenie, które powstrzyma go przed popadnięciem w niewypłacalne długi. Założenie własnej firmy jest bez wątpienia skomplikowane i ryzykowne, jednak jeśli działalność okaże się sukcesem, to może przynieść duże zarobki. Pieniądze to jednak nie wszystko, a prywatny gabinet nie jest odpowiedni dla każdego dietetyka. Wielu specjalistów woli pracę na etacie i decyduje się na taki tryb pracy, pomimo możliwość zdobycia większej pensji.