fot.unsplash.com

Zastanawiając się, co chcesz robić w przyszłości, jaki zawód wykonywać i w którą stronę się udać, prędzej czy później padnie to odwieczne pytanie, czyli „ile ja właściwie zarobie?”. W końcu każdy z nas wynajmie w końcu mieszkanie, a po kilku latach weźmie kredyt, kupi coś własnego i będzie go spłacał tak właściwie przez większość swojego życia. Każdy z nas musi zapłacić rachunki za wodę czy prąd. Od czasu do czasu chcemy też coś nowego kupić do domu czy do ubrania. Kwestia zarobków jest bardzo ważna. Jeśli więc decydujesz się na jakiś zawód, warto wiedzieć, ile tak naprawdę możesz zarobić. Jak to wygląda w przypadku pracy florysty?

Praca florysty – jak wygląda i na czym polega? Czym zajmuje się florysta?

Copywriting otacza nas absolutnie wszędzie, do dentysty udajemy się na kontrolę lub gdy boli nas ząb. Dietetyk dba o naszą linię, a adwokat o nasze dobro. Pan policjant chroni nas przed złem i pomaga rozwiązywać problemy. Jaką więc rolę w naszym codziennym życiu odgrywa florysta? O tym zawodzie raczej nie myślimy zbyt często. Prędzej do głowy przyjdzie nam lekarz, policjant czy strażak, jednak gdy zbliża się rocznica, zakładamy buty i biegniemy do kwiaciarni. Bukiety czy pojedyncze kwiatu kupuje się tak naprawdę na wiele, naprawdę różnych okazji, zarówno tych dobrych jak rocznica czy walentynki, tych złych jak pogrzeb czy stypa lub tych neutralnych jak Dzień Nauczyciela, Wszystkich Świętych, Dzień Babci itp.

Ile zarabia florysta
fot.unsplash.com

Florysta nie musi martwić się o nocne zmiany, wczesne wstawanie rano czy późne powroty do domu autobusem. Z pewnością wiesz, że kwiaciarnie raczej nie są otwarte od rana do nocy, a znalezienie takiej całodobowej graniczy z cudem. Dzięki temu osoba pracująca w tym zawodzie może nie tylko się porządnie wyspać, ale także i ogarnąć wszystko, co należy do jej domowych obowiązków. Aby zostać florystą, konieczne jest jednak zrobienie specjalistycznych kursów, które naprawdę nie kosztują mało. Tak naprawdę te podstawowe to koszt 2000 złotych, te już bardziej zaawansowane to około 5000 złotych, a każda specjalizacja to kolejne 2000 złotych. Florysta to jednak zawód, którego ciężko byłoby ci się wyuczyć w domu, no, chyba że planujesz zakup naprawdę wielu „gotowych” bukietów z supermarketu, a następnie bawienie się w układanie i dekorowanie. Jak jednak koszta kursów mają się do zarobków? Czy jest to opłacalny biznes, czy raczej pieniądze wywalone w błoto? Odpowiadamy!

Zarobki florysty. Ile zarabia florysta?

Tak naprawdę to, ile zarobi florysta będzie zależeć od kilku czynników. Przede wszystkim liczy się staż pracy, ale także i umiejętności. Najważniejszy jest efekt końcowy, czyli to jak bukiet będzie się prezentował, to fakt, jednak to, co zrobiłeś, aby stać się lepszym pracownikiem, z pewnością nie zostanie pominięte. Im jesteś bardziej wykształcony, tym lepiej będą na ciebie patrzeć. Kolejną kwestią jest lokalizacja. Inaczej zarobi florysta w małym mieście, pracując w niewielkiej kwiaciarni, a jeszcze inaczej ktoś, kto pracuje w lokalu w samym centrum Warszawy. Te zasady aplikują się jednak do absolutnie każdego zawodu, zatem głowa do góry, będzie dobrze.

Ile zarabia florysta
fot.unsplash.com

Uogólniając florysta, który zatrudniony jest w kwiaciarni może liczyć na zarobki o wysokości średnio 2000 złotych. Inaczej jest, gdy prowadzisz własną kwiaciarnię lub jesteś specjalista, który pracuje w firmie dekoratorskiej i np. dekoruje sale na ślub czy wesela. Tak naprawdę wszystko zależy od ciebie. Nikt nie broni ci pracować w kwiaciarni, ale także i dorabiać sobie po pracy, tworząc np. bukiety na imprezy okolicznościowe jak komunie, urodziny itp. Ktoś, kto dekoruje sale zarobi więcej, jednak musi liczyć się ze słowami swojego klienta. Nie, żeby w kwiaciarni można było go olać. Będąc z nim w tak ważnym dniu, z pewnością nie raz usłyszysz stres, nerwy czy nawet podniesiony głos. Głowa do góry. Jak to mówią „co cię nie zabije to cię wzmocni”.