korektor

Jeśli dość często zdarza Ci się zauważać literówki lub inne błędy w czytanych przez Ciebie tekstach i spędza Ci to sen z powiek, oznacza to, że jesteś idealnym kandydatem na stanowisko korektora. Osoba pracująca w tym zawodzie powinna przede wszystkim stawiać na to, by treści tworzonych tekstów były wysokiej jakości, merytorycznie i językowo poprawne. Jak zostać korektorem? Odpowiadamy poniżej.

Jedna recepta na sukces?

Niestety, taki łatwy przepis nie istnieje. Każdy, kto dziś obejmuje posadę korektora, zaczynał w inny sposób. Są osoby, które ukończyły kierunkowe studia (filologia polska, edytorstwo itp.), a są takie, które zawodu nauczyły się w praktyce, biorąc dodatkowe zlecenia po zakończeniu swojej pracy na etacie. Często jest też tak, że studiując, niekoniecznie przedmioty humanistyczne, poprawia się teksty – i to również jest dobra recepta na osiągnięcie sukcesu. Jest jednak kilka warunków, które należy spełnić, żeby zostać korektorem.

korektor jak zostać
fot. pixabay.com

Studia kierunkowe lub kursy

Pewnym jest, że studia filologiczne przybliżą Cię do osiągnięcia sukcesu w postaci objęcia stanowiska korektora. Rzecz nie w tym, czego się na nich nauczysz, a w tym, jak będziesz postrzegany przez potencjalnego pracodawcę. Ktoś, kto ukończył studia polonistyczne, z pewnością musi mieć kompetencje językowe – to zazwyczaj jest logiczne dla każdego. Nie jest to jednak zasada, ale argument w postaci kierunkowego wykształcenia może być znaczący podczas rozmowy o pracę. Co więcej, jeśli nie chcesz poświęcać kilku lat na ukończenie uczelni wyższej, możesz także poszukać kursów edytorskich. Ich przejście zajmie zdecydowanie mniej czasu i prawdopodobnie wyniesiesz z nich więcej praktycznych umiejętności. Wadą może być jednak to, że kursy tego typu zazwyczaj są płatne – jednak inwestycja w siebie pod kątem własnej wiedzy to coś, co bardzo szybko może się zwrócić. Pozwoli Ci to także na wpisanie kolejnej, ciekawej pozycji w swoim CV.

Szukaj zleceń na własną rękę

Jeśli pracujesz w innym miejscu, ale wiesz, że chciałbyś zobaczyć, jak sprawdzisz się w roli korektora, poszukaj zleceń od osób prywatnych. W ten sposób zaczynali najlepsi – poprawiali teksty, siedząc na wykładach lub podczas obiadu w domu! Zleceń dla korektorów prawdopodobnie może być mniej niż dla copywriterów, jednak z pewnością warto jest mieć szeroko otwarte oczy i chwytać każdą możliwą okazję. W ten sposób zyskujesz nie tylko praktykę i sprawdzasz, czy nadajesz się do zawodu – budujesz swoje portfolio oraz doświadczenie. Pamiętaj, że na słowo nikt nie uwierzy, że jesteś dobrym korektorem: warto zawsze mieć asa w rękawie w postaci bazy poprawionych wcześniej tekstów.

jak zostać korektorem
fot. pixabay.com

Zatrudnij się na część etatu lub odbądź staż

Nie każdy chce pracować na dwie zmiany. Kończąc jedną pracę, można nie mieć wystarczającej energii na korektę tekstów przez kilka kolejnych godzin. Warto szukać ogłoszeń na różnych stronach oferujących pracę, w których poszukiwane są osoby chętne na odbycie stażu. Co prawda często jest to bezpłatna forma zatrudnienia, jednak pozwala na zdobycie cennego doświadczenia udokumentowanego przez pracodawcę. Szansa na znalezienie pracy w zawodzie po odbyciu stażu dość mocno wzrasta i pozwala na rozwinięcie skrzydeł. Alternatywą może być zatrudnienie w agencji reklamowej na część etatu. Nawet jeśli potencjalny pracodawca aktualnie nie prowadzi rekrutacji, warto wysłać swoje CV wraz z ciekawą wiadomością mailową – być może stwierdzi, że chce mieć taką osobę w swoim zespole i odezwie się z informacją zwrotną.

Polub to, co robisz

Choć każdy wie, że pracę wynikającą z pasji o wiele łatwiej jest wykonywać, to w przypadku korektora musi być to nierozerwalnie połączone. Czytane książki, e-booki, treści na blogi wcale nie muszą być ciekawe i rozwijające dla Ciebie jako osoby edytującej. Nie zawsze będzie tak, że to, co akurat masz sprawdzić, będzie lekturą, którą umieściłbyś na liście “do przeczytania”. Dlatego ważnym jest to, by lubić to, co chcesz robić. Praca korektora musi wynikać z pasji poprawiania błędnych konstrukcji gramatycznych, przecinków, wiszących liter. W innym przypadku będziesz się tylko męczył i dość szybko odpuścisz to stanowisko.