fot.unsplash.com

Kluczowym elementem tworzenia każdej produkcji filmowej jest dbanie o odpowiedni wizerunek aktorów. Pomijając charakteryzację polegającą na odpowiednim makijażu istotne jest też zadbanie o odpowiednie kostiumy. Czy będą to stroje historyczny, futurystyczne czy też fantastyczne ktoś musi zaprojektować i uszyć każdy z nich. Jeśli więc interesuje cię tworzenie ubrań które będą noszone przez aktorów na planie lub też na deskach teatru na pewno myślałeś o pracy kostiumologa. Jak więc w ogóle zacząć pracę w tej branży? Odpowiadamy poniżej!

Jakie umiejętności musi posiadać kostiumolog i jakie obowiązki do niego należą?

Na pewno na takie stanowisko musi aplikować osoba bardzo uzdolniona artystycznie. Oprócz tego należy posiadać wszechstronną wiedzę o projektowaniu ubioru a także o historii aby wiedzieć jak odpowiednio przygotować kostium. Kostiumolog musi być świadomy o procesach związanych z tworzeniem ubrań na przestrzeni wieków – nie może zaprojektować czego mu się żywnie podoba, nie zważając na to czy w świecie przedstawionym w filmie lub spektaklu w ogóle byłoby możliwe wykonanie takiego elementu garderoby. Najłatwiejszą pracę z pewnością mają kostiumolodzy filmów współczesnych – najtrudniejszą zapewne historycznych lub sci-fi. W tych drugich nierzadko będzie nam potrzebna wiedza techniczna, aby zaprojektować coś co mogłoby działać w świecie filmu nad którym obecnie pracujemy. Kostiumolog musi posiadać więc ogromną ilość wiedzy teoretycznej jak i zdolności manualne. Oprócz tego ważna jest zdolność pracy pod presją czasu lub też z ograniczonym budżetem. Praca przy małych produkcjach wiąże się z mniejszym budżetem niż przy wielkich hollywoodzkich produkcjach – konsekwencją tego jest fakt, że nie możemy sobie pozwolić na wszystko i musimy być bardziej kreatywni. Początki pracy w tej branży mogą być ciężkie, lecz gdy już będziemy pracować dłużej na rynku i nasze projekty staną się rozpoznawalne w świecie filmowym – z pewnością dostaniemy więcej ciekawych ofert pracy, jak i tych na których więcej zarobimy.

fot.unsplash.com

Jak więc zostać kostiumografem i realizować swoje marzenia pracy na planie filmowym?

Jeśli jesteś osobą uzdolnioną artystycznie i interesuje cię projektowanie ubioru, a do tego świat filmów nie jest ci obcy i jest to jedno z twoich zainteresowań – niewątpliwie słyszałeś o pracy kostiumologa. Zdajesz sobie sprawę z tego jak istotny jest ten zawód przy tworzeniu filmu lub finalizacji spektaklu teatralnego i chciałbyś spróbować swoich sił w tej branży? Na pewno więc zadajesz sobie pytanie – jak zostać kostiumologiem? W Polsce niestety nie mamy za dużo uczelni oferujących wykształcenie w tym kierunku. Jak to jednak bywa przy zawodach artystycznych, dzięki ciężkiej samodzielnej pracy możliwe jest poradzenie sobie bez ukończenia studiów. Certyfikaty, szkolenia i kursy są niewątpliwą zaletą na rynku pracy – ale możliwe jest też zatrudnienie się tylko i wyłącznie dzięki byciu samoukiem. Wiadomo jednak, że pracodawca zazwyczaj woli kogoś kto już posiada jakieś doświadczenie – praca na planie będzie się różnić od wykonywania projektów w domu w czasie wolnym. Jeśli więc jesteśmy w stanie dostać się gdzieś na praktyki i zdobyć doświadczenie zawodowe – będzie to później świetnie wyglądać w naszym CV.

fot.unsplash.com

Na początku zarobki mogą nie wyglądać zachęcająco, zwłaszcza jeśli będziemy zaczynać od projektowania kostiumów w lokalnym teatrze – jednak dzięki wysiłkowi i zdobywanemu cały czas doświadczeniu możemy piąć się w górach po szczeblach kariery – kto wie, może kiedyś zobaczymy nasze projekty na ekranach kin? Jeśli jesteś zainteresowany takim wymiarem pracy i uważasz że wytrzymasz stres związany z nią – oczywiście nagrodzony niesamowitą satysfakcją gdy zobaczymy nasze projekty na aktorach – możesz ćwiczyć aby zostać kostiumografem już teraz! Swoje pierwsze kroki możesz postawić dzięki rozmaitym kursom – pomogą ci one w stworzeniu dobrego portfolio i rozwijaniu umiejętności!