Jak zostać projektantem mody? Na pewno to pytanie przeszło ci nie raz przez myśl jeśli zainteresowany jesteś tym jak powstaje odzież i kto tak właściwie robi jej design. Jeśli marzysz o tym, żeby widzieć ludzi chodzących w twoich kreacjach – czy to modelki na wybiegu, czy też ludzi, których mijasz codziennie na ulicy – zostanie projektantem mody pewnie nie raz przeszło ci przez myśl. Niezależnie od tego czy bardziej interesuje cię tworzenie akcesoriów, bielizny, płaszczy czy też może mody artystycznej – z pewnością ciekawi cię jakie kroki trzeba podjąć, żeby w ogóle wykonywać pracę w tej branży. Czy zostanie projektantem to coś tylko dla garstki wybranych chodzących do najlepszych szkół w Nowym Yorku? Przeczytaj nasz artykuł, żeby się dowiedzieć!

Jakie tak właściwie są wymagania do tego, aby zostać projektantem odzieży?

Jedną z kluczowych umiejętności na pewno będzie bardzo dobrze rozwinięta wyobraźnia i dużo samozaparcia i chęci do realizowania swoich projektów w praktyce nie tylko na papierze. Musimy też myśleć nieszablonowo – nikt przecież nie chce oglądać w kółko tych samych projektów. Zwłaszcza jeśli chodzi o modę artystyczną – nasz projekt musi szokować i poszerzać znane nam do tej pory horyzonty. Może nawet uda nam się zaprojektować coś na tyle dobrego, że zostanie zapamiętane na zawsze? Wszystko zależy od nakładu pracy, jaki włożymy w rozwijanie się! Zmysł estetyczny jest niezbędny w tej branży. Warto też znać języki inne niż polski – przede wszystkim angielski jeśli chcemy z naszymi projektami ruszyć poza granice naszego kraju. W końcu praca projektanta może wiązać się z podróżowaniem po całym świecie i poznawaniem nowych ludzi! W związku z tym musimy też być komunikatywni i charyzmatyczni. To jak się prezentujemy może być równie ważne jak to jak przedstawimy swój projekt. Oprócz tych umiejętności nie możemy zapomnieć o znajomości rynku i wiedzy o marketingu. W końcu dobry projektant musi wiedzieć jak coś zaprojektować w taki sposób, żeby się sprzedało jak największej ilości odbiorców.

Jak zostać projektantem mody
fot.unsplash.com

Gdzie więc możemy nabyć te wszystkie umiejętności, niezbędne do wykonywania naszego wymarzonego zawodu?

Nasze pierwsze kroki możemy stawić na studiach związanych z projektowaniem odzieży – w Polsce niestety nie ma za dużego wyboru jeśli chodzi o uczelnie z kierunkami modowymi, ale wymienimy jakie opcje są dostępne w naszym kraju. Kierunek projektowanie ubioru znajduje się na Katedrze Mody na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie – w Łodzi zaś znajduje się wydział Tkaniny i Ubioru ASP. To jedyne dwa wybory w naszym kraju, które są bezpłatne. Oprócz nich możemy studiować na MSKPU w Warszawie, Viamodzie, która również znajduje się w stolicy oraz Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Musimy pamiętać, że te opcje są już płatne więc nie każdy może sobie na nie pozwolić. Konsekwencją niewielkiej ilości miejsc na uczelniach związanych z projektowaniem mody jest to, że dostanie się na nie nie jest takie łatwe. Jednak gdy już nam się to uda wykładowcy pomogą nam w zdobywaniu wiedzy na tematy, które nas interesują.

Jak zostać projektantem mody
fot.unsplash.com

Czy projektantem możemy zostać tylko po studiach?

Jak to często bywa w branży artystycznej – możemy sobie poradzić również bez ukończenia studiów. Jeśli uda nam się sporządzić wystarczająco dobre portfolio i przedstawić dobrze nasze projekty możemy odnieść sukces bez potrzeby zdobywania tytułów akademickich. Dla niektórych może to być trudniejsza droga, bo wymaga o wiele więcej samodyscypliny i całą wiedzę musimy zdobywać samodzielnie lub za pomocą kursów. Nie znaczy to wcale, że jest to zły wybór – jeśli jesteśmy pracowici i kreatywni możemy osiągnąć wielkie rzeczy nawet bez dyplomu magistra! Jest to z pewnością praca dla osób niebojących się wyzwań – jeśli więc uważasz się za kogoś takiego i jesteś uzdolniony artystycznie, możesz śmiało podążać taką ścieżką kariery! Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś został kolejnym Karlem Lagerfeldem lub Donatellą Versace!