terapeuta zajęciowy studia

Często gdy myślimy o terapeucie, mamy przed oczami kozetkę i zwierzanie się z psychicznych problemów wraz z szukaniem ich rozwiązania. Jednak jest to tylko jedna z możliwości tego stanowiska – dziś powiemy nieco więcej o terapeucie zajęciowym, który dba o swoich pacjentów w szczególności od strony fizycznej. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za prowadzenie terapii przy pomocy dobranych do konkretnego przypadku ćwiczeń rehabilitacyjnych. Terapeuta będzie kimś, kto w dużej mierze pomoże w przystosowaniu do nowej rzeczywistości osób, którym wsparcie tego typu jest niezbędne. Jak jednak zostać terapeutą? Co trzeba zrobić? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Kim jest terapeuta zajęciowy?

Zacznijmy zatem od początku, a więc od tego, kim w ogóle jest terapeuta zajęciowy. Często kojarzy nam się z jednym, o czym wspomnieliśmy na samym początku artykułu, jednak nie do końca jest to ta sama osoba. Terapeuta zajęciowy to ktoś, kto w dniu codziennym musi łączyć ze sobą mnóstwo różnorodnych obowiązków mających na celu przyniesienie pomocy swoim pacjentom. To właśnie osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za wsparcie fizyczne, psychiczne i społeczne względem wprowadzania do nowej codzienności.

Terapeuta zajęciowy pozwala na swobodne odnajdywanie się w rzeczywistości osobom, którym jest to niezbędne – w ten sposób całość staje się mniej przerażająca. O czym jeszcze warto wiedzieć przed podjęciem pracy jako terapeuta zajęciowy? Warto mieć świadomość tego, że obowiązki tej osoby nie ograniczają się wyłącznie do wspomnianych powyżej czynności. Podczas codziennej pracy należy nawiązywać, a także stale dbać o kontakt z pacjentem oraz jego rodziną, by zrozumieć przypadek i nieść realną pomoc. Kontakt powinien być nawiązany także z całym zespołem aktywizująco-terapeutycznym, dzięki czemu cały proces będzie udany.

Terapeuta zajęciowy to osoba, na której spoczywa ogromna odpowiedzialność społeczna – musi każdego dnia rozpoznawać i diagnozować swoich pacjentów pod kątem tego, jak zmieniają się ich potrzeby psychologiczne, społeczne czy biologiczne. Konieczne będzie zatem rozplanowanie zarówno grupowego, jak i indywidualnego planu działań terapeutycznych, który powinien uwzględniać zainteresowania, diagnozę oraz możliwości pacjenta.

terapeuta zajęciowy kariera
fot. pixabay.com

Jak zostać terapeutą zajęciowym?

Jeśli zastanawiasz się, jak zostać terapeutą zajęciowym i nieść pomoc innym, ten akapit jest dla Ciebie! Przede wszystkim warto wiedzieć, że nie trzeba kończyć studiów, żeby osiągnięcie tego marzenia było realne. Jest to oczywiscie wskazane i możliwe, jednak absolutnie niekonieczne. Co jest jednak ważne, to to, by posiadać średnie wykształcenie o konkretnym profilu, a jest nim terapeuta medyczny.

To warunek, dzięki któremu możliwe jest przejście do kolejnego etapu, a są nim wspomniane powyżej studia. Wówczas kierunek powinien być nastawiony na terapię zajęciową – jest to możliwe do wyboru zazwyczaj na poziomie specjalizacji studenckiej. Po studiach otrzymujemy dyplom licencjata, który można przedstawić na rozmowie o pracę. Jak jednak wspomnieliśmy, studia nie są niezbędne – proces ten można zastąpić ukończeniem szkoły policealnej – prywatnej lub państwowej – która daje możliwość otrzymania tytułu technika zawodowego z omawianego w artykule zakresu.

Sama nauka będzie trwać zazwyczaj dwa lata i obejmuje wiele przedmiotów, które będą niezbędne w przyszłej pracy. Całość edukacji należy zakończyć zdanym pozytywnie egzaminem pisemnym, dzięki któremu mamy możliwość potwierdzenia swoich kompetencji.

terapeuta zajęciowy jak zostać
fot. pixabay.com

Wynagrodzenie terapeuty zajęciowego – ile zarabia?

Podobnie jak w przypadku wielu profesji, tak i tutaj nie ma jednego ściśle ograniczonego zakresu wynagrodzenia, na jakie może liczyć terapeuta zajęciowy. Wiele zależy od tego, w jakiej miejscowości odbywamy naszą codzienną pracę oraz od samego miejsca zatrudnienia i jego prestiżu. Według badań przeprowadzanych przez różne źródła mediana wynagrodzenia terapeuty zajęciowego wynosi 3160 złotych brutto w skali miesiąca. Co lepsi jednak mogą liczyć na pensję w wysokości 3670 złotych brutto.