fot.unsplash.com

Wymarzyła ci się praca fryzjera? Na pewno nie raz spotkałeś się z opiniami, które miały na celu zniechęcenie cię do tego zawodu. Ktoś usłyszał od kogoś, że to zawód odpowiedni tylko dla garstki osób, do której ty się nie zaliczasz i teraz próbuje ci udowodnić, że ty także się nie nadasz. Nie próbuj, nawet jeśli nie masz zdolności manualnych. Nauczyciele wymagają mnóstwa rzeczy od początku nauki, kto by dał sobie z tym radę? Nie załamuj się. Przeprowadzimy cię przez to krok po kroku. Nakreślimy ci mocne i słabe strony tego zawodu, a także powiemy czy warto zostać fryzjerem i jakie są z tego zawodu korzyści. Zaczynamy!

Praca fryzjera
fot.unsplash.com

Fryzjer – kim tak właściwie jest i na czym polega praca fryzjera?

Kim właściwie jest fryzjer? Co robi? Jakie są jego obowiązki? Fryzjer zajmuje się wieloma rzeczami. Do jego obowiązków należy strzyżenie, modelowanie i farbowanie włosów. W niektórych salonach możemy się natknąć na fryzjerów, którzy wykonują trwałą ondulację, keratynowe prostowanie czy też przedłużanie włosów. W tych bardziej profesjonalnych salonach fryzjerzy przeprowadzają szereg usług poprawiających wygląd i stan włosów, które sprawiają, że włosy są zdrowsze, piękniejsze i bardziej wzmocnione po tych wszystkich zabiegach. Oprócz tego fryzjer musi dbać o to, aby wszelkie środki bezpieczeństwa i higieny na stanowisku pracy zostały zachowane. Fryzjer także musi spełnić oczekiwania swoich klientów.

Od zawsze wiadomo, że im lepszy fryzjer, tym lepsza opinia dla jego salonu lub salonu, dla którego pracuje. A przecież nikt nie lubi, kiedy po skończonej i opłaconej usłudze klient wraca z pretensjami, że włosy zostały źle obcięte, na włosach została położona zbyt ciemna farba albo grzywka jest obcięta zbyt krótko. Dlatego też jeśli myślisz o zostaniu fryzjerem, powinieneś mieć anielską cierpliwość i dar słuchania, bo bez tego ani rusz. A jeśli trafisz na takiego klienta, który nie będzie zadowolony z wykonanej usługi – ugryź się w język i zrób to, o co cię ta osoba prosi, bo nikt nie lubi mieć zszarganej reputacji.

Ścieżka kariery fryzjera – nauka i praca

Pewnie liczysz się z tym, że praca adwokata polega na ciągłym kształceniu i wcale na studiach się nie skończy. Fryzjer także cały czas musi się dokształcać i poznawać co raz to nowsze techniki. Teraz pewnie zapytasz – dlaczego? Fryzjerstwo ma swoje podstawowe techniki do każdej wykonywanej usługi, ale mimo to co chwilę wychodzą coraz to nowsze techniki w wykonywaniu rozjaśniania, czy też strzyżenia. Dlatego też musisz być z nimi na bieżąco, jeśli chcesz utrzymać przy sobie swoją stałą klientelę. Musisz też przemyśleć, czy aby na pewno ci to odpowiada. W końcu chodzenie do szkoły zawodowej o profilu fryzjerskim, czy też uczęszczanie do pięcioletniego technikum usług fryzjerskich nie jest takie łatwe, jakby się mogło wydawać.

To nie tylko sama teoria, ale także praktyki, na których – chcąc czy nie chcąc – musisz się wykazać umiejętnościami manualnymi. Będzie musiał nauczyć się, jak wykonywać fryzury okazjonalne, pasemka, różnego rodzaju strzyżenia, jak modelować każdą długość włosów, a także jak nakręcić włosy na wałki w taki sposób, żeby loki się utrzymały, a nie opadły po pięciu minutach od ściągnięcia wałków z głowy. Poznasz także postawy tego, jak w odpowiedni sposób trzymać nożyczki, w której ręce trzymać grzebień podczas strzyżenia, a także jak rozjaśniać i farbować włosy bez wyrządzenia krzywdy na głowie.

Praca fryzjera
fot.unsplash.com

Teraz kiedy już wiesz na czym polega praca fryzjera, czas na kolejną rzecz. Chodzi oczywiście o szkołę. Możesz wybrać spośród trzech możliwości. Możesz spróbować swoich sił w technikum usług fryzjerskich, gdzie poświęcisz na naukę pięć lat. Drugą opcją jest też szkoła zawodowa, która trwa trzy lata. Jest także szkoła policealna, gdzie wszystkiego o fryzjerstwie nauczysz się w dwa lata. Wybór należy do ciebie. Zrób to w mądry i przemyślany sposób, żeby potem nie było czego żałować, ani narzekać komukolwiek się da, że to jednak była zła i nieprzemyślana decyzja. A czasu niestety nie da się cofnąć.

Praca fryzjera – czy potrzebujesz znajomości?

Czy znajomości rzeczywiście są ci potrzebne do tego, żeby zostać fryzjerem? A może to tylko czyjś wymysł? Znajomości są jak najbardziej potrzebne. Szukając pracy, czy to w wakacje czy to na stałe – zawsze lepiej jest mieć kogoś, kto takie zatrudnienie zaoferuje ci bez problemu. Nie ma znaczenia, czy są to praktyki, staż czy praca na umowie. Znajomości zawsze są potrzebne i nie ważne, w jaki sposób je wykorzystasz. Znacznie lepiej będzie, kiedy wejdziesz do miejsca, w którym kogoś znasz i będziesz mógł swobodnie rozmawiać, niż stać samemu w kącie i przyglądać się, jak pozostali współpracownicy rozmawiają ze sobą, a ciebie omijają szerokim łukiem, bo jesteś nowy. Dlatego też będzie ci znacznie łatwiej, kiedy będziesz mieć tzw. plecy. Dzięki nim możesz znaleźć doskonałe praktyki, które jeszcze bardziej pozwolą ci na rozwinięcie skrzydeł czy też zapewnią porządną pracę na długie lata. Kto wie, co mogą ci przynieść odpowiednie znajomości pod względem pracy.