fot.unsplash.com

Lubisz gotować? Uwielbiasz spędzać czas w kuchni, testować nowe przepisy oraz przygotowywać dania dla rodziny i znajomych. Zastanów się nad pracą kucharza to naprawdę świetna opcja. Nie tylko zarobki są naprawdę przyzwoite, ale także i masz duże możliwości rozwoju. Jakie wymagania musi spełniać kucharz? Co ze szkołą czy nawet i studiami? Co będzie należało do twoich obowiązków? Spokojnie, przeprowadzimy Cię przez wszystko krok po kroku, tak abyś wiedział, jaką decyzję podjąć i czy będzie to dla ciebie odpowiednia opcja. 

Praca kucharza – jak wygląda?

Musisz pamiętać, że praca jako kucharz znacznie różni się od gotowania w domu dla siebie czy rodziny. Będąc w domu, jeśli coś ci nie wyjdzie możesz to po prostu wyrzucić, nie masz na sobie presji czasu, a gdy coś będzie niezjadliwe to po prostu znajomi ci o tym powiedzą, bez żadnych wyrzutów czy pretensji do siebie. Pracując w restauracji nie możesz sobie pozwolić na błędy typu przesolenie ziemniaków, z pewnością taki incydent nie przejdzie niezauważony. Liczy się nie tylko to co ugotujesz i jak to ugotujesz, ale także i jak to podasz na talerzu. Robiąc sobie obiad, nie musisz zastanawiać się, czy te ziemniaki i schabowy wyglądają estetycznie, pracując w restauracji musisz podać nawet najmniej apetycznie wyglądające danie, tak, aby klient był zadowolony.

fot.unsplash.com

Kolejna kwestia, która warto zaznaczyć jest warunki pracy. Na kuchni oczywiście jest gorąco, a Ty nie dość, że masz siatkę lub specjalną czapkę na głowie to jeszcze pracujesz cały czas na pełnych obrotach. Klienci przychodzą i przychodzą, a dania cały czas muszą być wydawane. W końcu gdybyś to ty był klientem, również nie chciałbyś czekać godzinę czy dwie na obiad, zwłaszcza że przychodzisz tam głodny i spragniony. Idealny kucharz to ktoś to potrafi pracować pod presją czasu, nie przeszkadza mu hałas, duchota, gorąc oraz kilka innych osób, które kręcą się po kuchni. Klient nawet nie zdaje sobie sprawy, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami zaplecza, to czują dopiero pracownicy. Co jednak z edukacją? Czy podobnie jak w przypadku kelnerki szkoła nie jest wymagana?

Praca kucharza a edukacja

Z pewnością słyszałeś o technikach gastronomicznych czy nawet studiach z tego kierunku. Czy są one wymagane? Nie. Studia mają cię nauczyć rzeczy, których sam mógłbyś nie ogarnąć. W przypadku takiego zawodu, jakim jest kucharz, są one zdecydowanie na plus, jednak nie jest to wymóg. W końcu nie musisz uczyć się o przyprawach, aby wiedzieć, co do czego dodać. Przecież każda mama i babcia gotuje wyśmienicie, prawda? A żadna z nich nie kończyła specjalnej szkoły pod to. No właśnie. Kucharzem może zostać ktoś to ukończył technikum gastronomiczne, a następnie udał się na studia, ale także może być to ktoś kto skończył szkołę średnią na zupełnie innym profilu. Podobnie, jak w przypadku grafika komputerowego, nie liczy się edukacja, a umiejętności. Nikt przecież nie naje się twoim dyplomem, prawda?

fot.unsplash.com

Jeśli już na wczesnym etapie swojej edukacji, wiesz, że gotowanie to twoja pasja i chciałbyś w przyszłości pójść w tym kierunku, wybierz się do technikum gastronomicznego. Nic to nie zaszkodzi, a może ci dużo pomóc, w końcu nie ma sensu męczyć się na profilu humanistycznym czy matematyczno-fizycznym, gdy wiesz, że kuchnia to twój konik i właśnie tam chcesz zarabiać pieniądze. Na rynku istnieje także wiele kursów zawodowych, które nauczą cię wszystkiego krok po kroku. Koszt takiego kursu jest zależny od stopnia zaawansowania, lokalizacji, miasta, jak i samej szkoły, w której ten kurs ma się odbywać. Znajdziesz zarówno kursy, które trwają kilka lat jak np. 2-3 lata, ale też takie, które trwają wyłącznie 80-100 godzin. Od tego również zależna jest cena. To, na jaki kurs się zdecydujesz zależy już od ciebie, ale także od twojej obecnej sytuacji życiowej i tego, ile masz czasu. Mimo to i tak zachęcamy cię do rozpoczęcia treningów we własnej kuchni i testowania potraw na znajomych i rodzinie. Im szybciej zaczniesz, tym lepiej.