Praca magazyniera
fot.unsplash.com

Planujesz zostać magazynierem ale nie za bardzo wiesz, od czego zacząć i jak się do tego zabrać. Zastanawiasz się, na czym będą polegały twoje obowiązki. Jaka będzie specyfika pracy, którą chcesz podjąć i czego może wymagać od ciebie twój przyszły pracodawca. Jeśli tak to za chwilę odpowiemy na wszystkie pytania, które sobie właśnie teraz zadajesz. Przy obecnym rozwoju gałęzi przemysłowej w kraju rozwijającym, jakim niewątpliwie jest Polska, magazynierzy są wciąż „towarem deficytowym”.

Praca magazyniera – jak wygląda, wymagania i obowiązki

Im więcej jest fabryk, które produkują gotowe produkty i komponenty, tym więcej potrzeba przestrzeń, aby te produkty i komponenty składować tak właśnie zrodziła się potrzeba magazynowania rzeczy i samego magazynu. Każda szanująca i prężnie rozwijająca się fabryka ma na swoim terenie równie prężnie rozwijający się magazyn oraz jego pracowników. 

Praca magazyniera
fot.unsplash.com

Jako magazynier będziesz mierzyć się z różnymi zadaniami od pakowania komponentów do kartonów na linii produkcyjnej przez przewożenie towarów wózkiem widłowym aż po obsługę potężnych suwnic, które mogą podnieść ciężar o wartości kilkudziesięciu ton. Sam widzisz, że jest to praca, która ciągnie za sobą szereg różnych zadań, zarówno tych prostych, jak i trudnych. Z pewnością nie jest to praca, w której odnajdzie się każdy. Jednak jak wszędzie wystarczy odpowiednia ilość samozaparcia i determinacji, by sprostać każdemu zadaniu w tym zawodzie. Jeśli dotarłeś do tego miejsca, czujesz powołanie oraz podjąłeś już decyzję i wiesz, że to właśnie to chcesz robić w swoim życiu, to z czystym sumieniem polecamy ci ten artykuł. Już za chwile zostaniesz przeprowadzony przez wszystkie elementy procedur które, są konieczne zanim będziesz mógł podjąć prace jako magazynier. Gotowy na przygodę w świecie magazynów i paleciaków i alejek między regałami z towarami? Zaczynamy!

Praca magazyniera
fot.unsplash.com

Czego można wymagać od magazyniera, jakie będą jego obowiązki?

Jeśli kiedykolwiek będziesz chciał ubiegać się o stanowisko magazyniera, pamiętaj, że jest to głównie praca fizyczna wymagająca siły przy przewożeniu palet z towarem tak zwanym paleciakiem (nie zawsze będziesz miał dostęp do wózka widłowego) lub na przykład pakowaniu ciężkich komponentów w drewniane skrzynie. Podobnie jak praca na zakładzie produkcyjnym będzie wymagała od ciebie pełnego zaangażowania przez całą zmianę, tak i na magazynie nie ma miejsca na obijanie się i przerwę dla magazynu. Towary trzeba cały czas przyjmować i wydawać, ponieważ to od pracy magazynu zależy ciągłość produkcji na fabrykach, pod które podlegają. Skoro wiesz, że musisz wykazać się wytrzymałością fizyczną a także tężyzną i determinacją podczas pracy to czas najwyższy, żebyśmy nakreślili ci, czym  w ogóle zajmuje się magazynier.

Zadania magazyniera

Jako magazynier będziesz zajmował się składowaniem towaru do magazynu, jego przyjmowaniem z zachowaniem określonej systematyki dla identyfikacji danego towaru oraz kompletowaniem i późniejszym wydawaniem komponentów. W czasie przyjmowania towarów będziesz musiał dokonać odbioru ilościowego i jakościowego, by później dbać o właściwe dla danych produktów warunki przechowywania.

Obowiązki na magazynie

Jeśli myślisz, że to koniec twoich zadań to wstrzymaj sie z tym bo jeszcze trochę ich jest. Po przyjęciu towaru na stan magazynowy będziesz zobowiązany o zdecydowaniu o rozmieszczeniu towaru w pomieszczeniu magazynowym. Towar musi zostać zabezpieczony jest przed uszkodzeniem lub zepsuciem jeśli będzie to towar wrażliwy na czynniki zewnętrzne takie jak wilgoć temperatura czy ciśnienie atmosferyczne. Wykonując swoje zadania będziesz posługiwać się odpowiednią dokumentacją ponieważ każdy towar przyjęty na stan musi zostać wpisany do systemu ewidencjonowania towarów. Obowiązywać cie będą także obszerne normy i instrukcje, które wskażą ci jak należy postępować w określonych sytuacjach i jak rozwiązywać problemy, które niewątpliwie prędzej czy później napotkasz na magazynie. Poza tym nieustannie monitorować będziesz stan zapasów magazynowych uwzględniając jego asortyment oraz terminy.