fot.unsplash.com

Każdy z nas spotkał przynajmniej jedną recepcjonistkę w swoim życiu. Raczej nie istnieje osoba, która nie wiedziałaby o istnieniu tego zawodu. Ciężko też wyobrazić sobie obecnie świat bez tej profesji – jest to osoba pierwszego kontaktu między klientem a danym biznesem którego wizerunek reprezentuje. Jest to więc bardzo odpowiedzialna funkcja. Praca recepcjonistki może się wydawać szczególnie atrakcyjna dla młodych osób, chcących sobie dorobić w wakacje czy też na weekendy. Jest też popularna wśród studentek studiujących zaocznie. Na co składa się praca recepcjonistki i jak wyglądają jej realia? Co należy do zadań i obowiązków, jakie będziemy mieć w tej pracy? Na to i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej!

Jak wygląda praca recepcjonistki w praktyce?

Jeśli chcemy pracować na stanowisku recepcjonistki musimy na pewno być dobrze zorganizowanymi osobami odpornymi na różnego rodzaju nieprzewidziane stresowe sytuacje. Jeśli jesteśmy kimś o słabych nerwach to zdecydowanie nie jest to praca dla nas. Pracowanie jako recepcjonistka przeznaczone jest raczej dla ludzi otwartych i komunikatywnych, niemających problemów z nawiązywaniem kontaktów z nowymi ludźmi. Relacje interpersonalne nie mogą być czymś, w czym nie jesteśmy dobrzy. Osoby pracujące w tej profesji muszą być świadome wszystkiego, co się dzieje w miejscu pracy w którym są obecnie zatrudnione – od tego gdzie znajdują się poszczególne rzeczy po to na kiedy są zaplanowane ważne spotkania. Ilość zadań i obowiązków jakie posiada recepcjonistka zdaje się nie mieć końca. Ktoś, kto pracuje w tym zawodzie może być odpowiedzialny za koordynowaniu różnego rodzaju dostaw czy też aranżowanie ważnych spotkań. Ważne jest, aby na tym stanowisku być miłą i kulturalną osobą z przyjazną aparycją, ponieważ twoim zadaniem będzie reprezentowanie firmy w której jesteś obecnie zatrudniona.

Praca recepcjonistki
fot.unsplash.com

Co należy więc do codziennych zadań z którymi radzić sobie musi recepcjonistka?

Jako recepcjonistka do twoich zadań będzie należeć przede wszystkim witanie nowych klientów a także pracowników firmy w której jesteś zatrudniona. Oprócz tego często będziesz aranżować wszelkiego rodzaju spotkania biznesowe. Do ciebie należeć będzie odpowiedzialność za organizowanie dostaw. Kluczowe jest też utrzymywanie swojego miejsca pracy w należytej czystości – jesteśmy pierwszą osobą z którą nowi klienci mają kontakt, więc pełnimy ważną rolę reprezentacyjną. Nie możemy więc sprawiać wrażenia osób zaniedbanych czy też niekulturalnych i niewychowanych – jeśli tak będziemy wpłyniemy negatywnie na wizerunek całej firmy czy też hotelu który nas zatrudnia. Recepcjonistka odpowiada też za wykonywanie i odbieranie telefonów biznesowych. Czasami też możemy być odpowiedzialni za sortowanie poczty czy wysyłanie przesyłek. Bez wątpienia więc możemy stwierdzić, że zadań które ma recepcjonistka jest niemało. Jej praca może nie wydawać się skomplikowana, jednak w rzeczywistości na tym stanowisku stoi przed nami wiele rozmaitych zadań i nieprzewidzianych problemowych sytuacji które będziemy musieli potrafić rozwiązać.

Praca recepcjonistki
fot.unsplash.com

Jak w praktyce wyglądają godziny pracy recepcjonistki?

Oczywiste jest, że praca recepcjonistki jest potrzebna w każdego dnia w każdych godzinach dnia i nocy. Może być tak, że nasze godziny pracy nie pozwala nam na zaplanowanie w życiu czegokolwiek innego poza pracą. Godziny pracy zależeć będą od miejsca w którym się zatrudnisz – recepcjonistka w szpitalu prawdopodobnie będzie pracować zmianowo, recepcjonistka w biurze prawdopodobnie będzie pracować od 8 do 16 od poniedziałku do piątku. Ważne jest, żeby wybrać takie miejsce pracy w którym godziny będą nam odpowiadać. Jeśli już to nam się uda, to możemy składać CV do miejsca które najbardziej nam się spodoba.