Jak zostać recepcjonistką
fot.unsplash.com

Praca recepcjonistki jest bez wątpienia bardzo odpowiedzialnym zawodem, który niesie za sobą wiele zadań. Aby nadawać się do prasy w tym zawodzie, musimy nie tylko być osobą dobrze zorganizowaną, ale też musimy potrafić rozwiązywać różne nieprzewidziane sytuacje. Na naszej pracy będzie polegać nie tylko nasz szef, ale też klient, który przyjdzie z nami rozmawiać. Co musimy zrobić, aby zostać dobrą recepcjonistką i jakie predyspozycje musimy posiadać do pracy w tym zawodzie? Na to i inne pytania odpowiadamy poniżej!

Jak zostać dobrą recepcjonistką i jakie umiejętności musimy posiadać do pracy w tym zawodzie?

Recepcjonistka musi być osobą kulturalną, o miłej aparycji i dobrym podejściu do ludzi. Oprócz tego ważne jest, aby znała więcej języków niż tylko język polski – angielski to podstawa. Poza tym im więcej języków tym lepiej pozwolą nam one na kontakt z jak największą ilością ludzi i osobom, z którymi rozmawiamy będzie o wiele milej jeśli będziemy znać ich ojczysty język. No dobrze, więc jak tak naprawdę zostać recepcjonistka? Istnieje więcej niż jedna opcja podążania tą ścieżką kariery. Jedną z dróg, którymi możemy podążyć w celu uzyskania tego zawodu będzie skończenie szkoły hotelarskiej lub też studiów o tym kierunku. Pracodawcy zatrudnią też kandydatów, którzy skończyli studia na kierunku związanym z turystyką i rekreacją.

Równie przychylnie spojrzą na kandydatów, którzy skończyli studia na kierunku zarządzania czy też administracji. Kierunków edukacyjnych, którymi możemy podążać, aby zostać recepcjonistką jest za tym wiele. Oprócz tego, jeśli chcemy, aby nasze CV wyglądało jak najlepiej i chcemy zwiększyć swoje szanse na dostanie pracy – możemy wykonać różnego rodzaju kursy związane z hotelarstwem czy też administracją. Im więcej, tym lepiej, w końcu żaden pracodawca nie powie, że jego pracownik posiada zbyt wiele kwalifikacji. Z umiejętności, jakie musimy posiadać ważna jest znajomość przynajmniej języka angielskiego, a także nie możemy mieć żadnych problemów z obsługa urządzeń biurowych. Pracodawca może też wymagać od nas znajomości takich pakietów jak Microsoft Office czy też innych programów związanych z miejscem pracy, w którym będziemy chcieli się zatrudnić.

Jak zostać recepcjonistką
fot.unsplash.com

Jakie umiejętności musi posiadać dobra recepcjonistka lub recepcjonista?

Ważne jest, aby w kontaktach z innymi ludźmi zawsze wyglądać przyjaźnie i mieć do nich pozytywne nastawienie. Recepcjonistka nierzadko ma wiele zadań na głowie i musi deeskalować różne nieprzyjemne i stresujące sytuacje, jednak nie może dać po sobie poznać, że w jakiś sposób puszczają jej nerwy. Musi być zawsze uśmiechnięta, pogodna i wyrozumiała – niezależnie od tego jak ciężka jest sytuacja, z którą się spotka. Recepcjonistka musi też być dobra w zarządzaniu czasem a także w organizacji poszczególnych zadań.

Jak zostać recepcjonistką
fot.unsplash.com

Zorganizowana recepcjonistka ułatwi pracę każdemu innemu pracownikowi i na odwrót- zła recepcjonistka wpłynie negatywnie na pracę całego zespołu. Powinna wiedzieć gdzie znaleźć wszelkiego rodzaju dokumenty, pliki czy numery telefonów, których będą szukali jej współpracownicy czy też klienci. Recepcjonistka musi być też dobrym słuchaczem – klient często przychodzi właśnie do niej jeśli napotka się z jakimś problemem. Osoba pracująca w tej profesji powinna umieć uważnie wysłuchać co klient ma do powiedzenia i dzięki temu rozwiązać jego problem w jak najlepszy i najbardziej wydajny sposób. Oprócz tego recepcjonistka musi być osobą, na której można polegać – jeden nieodebrany telefon może zadziałać bardzo negatywnie dla całej firmy, w której pracuje. Jeśli doprowadzimy do tworzenia się długich kolejek, to kolejni klienci będą coraz bardziej niecierpliwi i zdenerwowani, a z takimi jest zdecydowanie trudniej się dogadać. Jesteś osobą, która nie ma problemów z tak dużą ilością zadań i ogromną odpowiedzialnością? Myślisz, że polubisz pracę w tej branży i będziesz się w niej dobrze czuć? Nie czekaj – aplikuj!