fot.unsplash.com

Wiesz czym zajmuje się recepcjonistka i jak nią zostać? W takim razie na pewno interesuje cię, jak wysokie wynagrodzenie wiążę się z tą pracą i jakie benefity możemy w niej uzyskać. W końcu praca recepcjonistki w hotelach jest niezastąpiona – to one zajmują się bezpośrednim kontaktem z klientem. Wiążę się z tym często wiele stresujących sytuacji – od tego jak dobrzy będziemy w rozmowie z klientem często zależy to jak będzie on postrzegał hotel jako całość. Ile więc zarobimy na tak odpowiedzialnym stanowisku? Odpowiadamy poniżej!

Ile wynosi średnie wynagrodzenie recepcjonistki w Polsce?

Portal zarobki.pracuj.pl podaje następujące dane: przeciętne wynagrodzenie osoby pracującej na stanowisku Recepcjonistka / Recepcjonista wynosi 3 300 zł i jest o 1 400 zł niższe od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Ten sam portal jako najpopularniejsze benefity określa następujące rzeczy procentowo:

– 40% przyznawana prywatna opieka medyczna;
– 34% dofinansowanie zajęć sportowych;
– 17% ubezpieczenie na życie;
– 15% dofinansowanie nauki języków obcych;

Oznacza to, że według portalu zarobki.pracuj.pl najczęściej przyznawanym benefitem na stanowisku: Recepcjonistka / Recepcjonista jest prywatna opieka medyczna, dostępność tego pozapłacowego dodatku zadeklarowało ponad 40% ankietowanych.

Natomiast według portalu wynagrodzenia.pl rozkład zarobków na stanowisku recepcjonista przedstawia się następująco: miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na tym stanowisku wynosi 3 100 PLN brutto. Co drugi recepcjonista otrzymuje pensję od 2 660 PLN do 3 640 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych recepcjonistów zarabia poniżej 2 660 PLN brutto. Na zarobki powyżej 3 640 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych recepcjonistów.

Ile zarabia recepcjonistka
fot.unsplash.com

Co najczęściej wpływa na wynagrodzenie na stanowisku recepcjonistki lub też recepcjonisty?

Przede wszystkim jest to staż pracy, wynagrodzenie, jakie pracodawca chce przyznać początkującemu pracownikowi na pewno będzie mniejsze niż wynagrodzenie przyznawane komuś, kto pracuje dłużej w zawodzie. Oprócz tego liczy się to jak wielka jest firma, w które pracujemy. W dużym cztero lub pięciogwiazdkowym hotelu na pewno zarobimy więcej niż w dwu czy też trzygwiazdkowym motelu. Wielkie korporacje, które operują na całym świecie na pewno będą w stanie zaoferować nam większe wynagrodzenie niż małe rodzinne firmy. Oprócz tego duże korporacje są w stanie zaoferować nam wiele benefitów w celu przekonania nas do pracy z nimi. Wszystko to wpływa na status hotelu – w końcu hotel z dobrymi opiniami nie może traktować swoich pracowników źle. Co jeszcze możemy uznać za istotne, jeśli zastanawiamy się nad tym gdzie pracować, aby zarobić więcej? Tak jak i w innych zawodach ważna jest lokalizacja firmy. Jeśli nasze miejsce pracy znajduje się w centrum, lub przy często odwiedzanych przez turystów atrakcjach – będzie bardziej prestiżowe i będzie mieć większy budżet do dyspozycji niż mały hotel na uboczu drogi.

Ile zarabia recepcjonistka
fot.unsplash.com

Od czego więc zależy to komu uda się zarobić więcej?

Jeśli chcemy, żeby wybrał nas jak najlepszy hotel, sami musimy posiadać jak najlepsze umiejętności i predyspozycje. Wlicza się do nich miła aparycja, umiejętność zarządzania czasem a także to jak dobrze radzimy sobie pracując pod presją. W hotelu stresowe sytuacje zdarzają się kilka razy dziennie, klienci, którzy wyładowują swoją złość na pracownikach zdarzają się bardzo często. Kluczowe jest więc to czy potrafimy deeskalować stresujące sytuacje. Praca recepcjonistki na pewno nie jest zawodem dla kogoś o słabych nerwach- pewne jest, że codziennie będziemy musieli sobie radzić z różnymi, często nieprzewidzianymi trudnościami. Jeśli będziemy posiadać odpowiednie umiejętności i trafimy do dobrego hotelu możemy liczyć na zarobki starczające na normalne życie i liczne benefity. Czasami nawet klientom hoteli zdarza się przyznawać napiwki obsłudze – choć mały jest to również bardzo przyjemny bonus!