fot.unsplash.com

Kim jest spawacz, czym się zajmuje, na czym polega jego praca i obowiązki? Tajniki tego zawodu zna nie wielu, ale jeśli i ty chciałbyś dzisiaj poznać tę profesję od podszewki to masz ku temu okazję. Tylko chwila dzieli cię od wejścia we wspaniały świat spoin, stopów i spawów. Za moment dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o migomatach, spawarkach elektrodowych, aby być spawaczem na medal. Zaparz swoją ulubioną herbatę usiądź w wygodnym fotelu i zaczynamy

Czym jest spawanie, o co w nim chodzi? Spawacz – Tajemnica tego zawodu i całej branży spawalniczej

Spawanie jest to łączenie krawędzi materiałów konstrukcyjnych przez ich stopienie i połączenie wysoką temperaturą przy pomocy utleniania się gazów palnych do atmosfery jednakże nie tylko, ponieważ może ono być wykonywane także przez tworzenie łuku elektrycznego, który powstaje między elementami które się spawa a elektrodą spawarki. Osoba spawająca w zależności od jej umiejętności i kwalifikacji wykonuje cięcia lub spawy innymi sposobami. Dokonywać spawania można przez odejmowanie lub dodawanie spoiwa scalającego, a jakość spawu świadczy o umiejętnościach i doświadczeniu osoby która spawa.

fot.unsplash.com

Kim jest ten spawacz i co jest tak ważne w jego pracy?

Zatem kim jest spawacz i jak można go określić? Otóż Spawacz wykonuje spawanie lub przecinanie materiałów konstrukcji metali w tym, elementów żeliwnych, stalowych lub z metali niezależnych i ich stopów.

Jego praca jest bardzo ważna i przedstawia dużą wartość gdyż to od jego sumienność zależy czy dana konstrukcja przetrwa naciski wszystkich sił zewnętrznych na które jest narażona, wiąże się to, z tym że na jego barkach spoczywa nie tylko odpowiedzialność za maszyny czy zbrojenia budynków ale także za życie i zdrowie ludzi którzy z tych dobrodziejstw korzystają

Gdzie spawacz znajdzie miejsce zatrudnienia?

Spawaczem można być tak naprawdę wszędzie tam gdzie zachodzi potrzeba łączenia ze sobą elementów metalowych których nie idzie połączyć poprzez lutowanie czy inną technikę łączeniową, więc miejsc w których doświadczony spawacz może dostać prace jest tak mnóstwo. Miejsce w którym pracuje spawacz może być stanowiskiem w małym warsztacie, a może to być zbiór stanowisk znajdujących się na ogromnych fabrykach produkcyjnych albo też na zewnątrz takich budynków. Spawacz może też pracować na wysokościach, na placach budowy aglomeracji, wodociągów czy innych wielkich struktur mieszkalnych i nie tylko. Pracę dla osoby zajmującej się spawaniem można znaleźć także w firmach produkcyjnych, gdzie taka praca jest potrzebna przy budowie urządzeń czy różnego typu samochodów, a także w firmach montażowo instalacyjnych i usługowych. Spawacz doskonale poradzi sobie również na rynku pracy jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Osoba która posiadła umiejętność i kwalifikacje spawalnicze odnajdzie się również w kopalniach i w portach, tam spawacz jest niezastąpiony, aby proces produkcyjny przebiegał prawidłowo.

fot.unsplash.com

Narzędzia spawacza niezbędne do jego pracy

Ważnym elementem tej pracy jest również sprzęt którym posługuje się spawacz w czasie wykonywania swojego zawodu. Jest to wiele specjalistycznych narzędzi i mieszanina odpowiednich przygotowanych gazów technicznych. Gazy te to połączenie tlenu i acetylenu w postaci sprężonej to jest ciekłej lub gazowej. Gazy techniczne Znajdują się w butli stalowej która jest szczelnie zamknięta ponieważ są one wysoce łatwo palne i wybuchowe i wyposażona przeważnie w wytwornicę acetylenową. Narzędzia którymi posługuje się osoba zajmująca sie spawalnictwem to elektrody, topniki, drut spawalniczy i spawarki, niezbędne w czasie dokonywania cięć i spoin. Spawacz wykorzystuje w swojej pracy także  przewody i węże, które łączą butlę z palnikiem oraz palniki gazowe a także młotki spawalnicze. Ważnym asortymentem jeśli chodzi o narzędzia spawacza może okazać się także spoinomierz, suwmiarka i termometr, które są niezastąpione do większości jego prac. Oczywiście samo posiadanie tych narzędzi może nie wystarczyć dobry spawacz powinien posiąść umiejętność posługiwania się każdym z tych urządzeń.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zostać spawaczem?
Następny artykułIle zarabia spawacz?