Praca w straży marszałkowskiej
fot.unsplash.com

Praca w straży marszałkowskiej na stanowisku strażnika z pewnością jest najtrudniejszym zawodem ze służb mundurowych. Na czym ten zawód właściwie polega? Co należy do obowiązków strażnika marszałkowskiego? Za co jest on odpowiedzialny? Na te wszystkie pytania dziś ci odpowiemy. Kto wie, być może odnajdziesz w sobie powołanie i za niedługo sam będziesz aplikował na to stanowisko? Gotowy? No to zaczynajmy!

Praca w służbach mundurowych z pewnością nie należy do łatwych zawodów. Na twoich barkach spoczywa spora odpowiedzialność. Twoja profesja to właściwie ochrona całego kraju, w którym służysz, ale także i jego mieszkańców. Z pewnością nie jest to zawód dla każdego i nie każdy się z nim odnajdzie. Zanim postanowisz złożyć dokumenty, dokładnie doinformuj się co będzie należało do twoich obowiązków, ale także, z czym wiąże się założenie na siebie munduru.

Praca w straży marszałkowskiej
fot.wikipedia.org

Zadania i czynności na stanowisku strażnika straży marszałkowskiej. Czym właściwie zajmuje się straż marszałkowska?

Strażnik straży marszałkowskiej strzeże porządku na terenie zarządzanym przez
Kancelarię Sejmu, w szczególności w trakcie obrad Sejmu lub Senatu. Służbę pełni na wyznaczonych posterunkach zgodnie z obowiązującymi przepisami wewnętrznymi, a na dodatek musi zapewnić ochronę zarówno terenu, jak i budynków, które stanowią własność Sejmu oraz innych obszarów na terenie, których odbywają się posiedzenia Parlamentu. Dba także o nienaruszalność wyposażenia Sejmu: samochody, urządzenia techniczne itp. Strażnik straży marszałkowskiej kontroluje dokumenty uprawniające do przebywania na obszarze podległym Kancelarii Sejmu, ale także i sprawdza przedmioty wnoszone do Sejmu, które mogłyby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Strażnik straży marszałkowskiej ściśle współpracuje z innymi służbami takimi jak Policja, Biuro Ochrony Rządu, a w przypadku zagrożenia czy innego niebezpieczeństwa powiadamia np. Straż Pożarną, Pogotowie Gazowe itp. Jakie przywileje ma strażnik straży marszałkowskiej? Ma on prawo do zastosowania środków przymusu bezpośredniego. Chodzi tutaj oczywiście o gaz obezwładniający, kajdanki, może też stosować chwyty obezwładniające. Ustawa o Straży Marszałkowskiej, która weszła w życie 20 maja, rozszerza kompetencje tej służby i zwiększa jej uprawnienia. Funkcjonariusze mogą m.in. wydawać polecenia osobom, których zachowanie może stworzyć zagrożenie dla bezpieczeństwa, legitymować, dokonywać kontroli osobistej i przeglądać zawartość bagaży. Przysługuje im też prawo użycia broni palnej.

Wymogi na stanowisko strażnika straży marszałkowskiej – co musisz potrafić?

Straż Marszałkowska jest jedną z najlepiej opłacanych formacji w Polsce. Strażnicy zarabiają średnio prawie o tysiąc złotych więcej niż funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, policjanci, zawodowi strażacy czy pogranicznicy. Jako strażnik straży marszałkowskiej będziesz korzystać w swojej pracy z komputera, telefonu, faxu, radiostacji oraz kopiarki. Często strażnik zajmuje się obsługą urządzeń monitorujących pomieszczenia i teren zewnętrzny tj. kamery i monitory telewizyjne

Praca w straży marszałkowskiej
fot.unsplash.com

Zawody pokrewne:

  • strażnik przemysłowy,
  • strażnik ekologiczny,
  • agent ochrony,
  • policjant,
  • strażnik straży miejskiej.

Jeśli nie jesteś pewny pracy w straży marszałkowskiej, spróbuj innych zawodów mundurowych. W Polsce jest ich naprawdę sporo, od tych „łatwiejszy” po te naprawdę trudne. Wybór należy tak naprawdę do ciebie, jako że wymogi w większości służb są bardzo podobne do siebie, różni się głównie zakres obowiązków oraz to jakie są twoje „prawa” i z czego możesz korzystać (broń, kajdanki, użycie siły itp.). W kolejnym tekście przeprowadzimy cię krok po kroku przez rekrutację do straży marszałkowskiej i wytłumaczymy ci po kolei co musisz zrobić i czego będą od ciebie oczekiwać już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej oraz testów zarówno psychologicznych, jak i sprawnościowych.