prokurator opis zawodu

Oglądamy różne filmy i seriale, często właśnie stamtąd biorąc inspiracje na sposób na życie. Nieraz z pewnością naszym oczom ukazał się tajemniczy prokurator, jednak kim on tak naprwdę jest w codziennym życiu zawodowym? To urzędnik, który jest całkowicie samodzielny i zajmuje się przestępstwami – ich wykrywaniem oraz ściganiem. To właśnie osoba, która cieszy się dużym szacunkiem w opinii publicznej. Główne obowiązki prokuratora to tworzenie oskarżeń i ich przedstawianie przed sądem. Nie wystarczy tutaj jednak wyłącznie tytuł magistra, jak to jest w przypadku pozostałych prawniczych zawodów. Kim jest i jak zostać prokuratorem? Odpowiadamy.

Kim jest prokurator?

Prokurator to jeden z tych zawodów, o których coś tam słyszeliśmy, ale jednak nie do końca wiemy, na czym polega. Kojarzy nam się z samym wspomnianym już formułowaniem oskarżeń i mówieniem o nich publicznie w sądzie, jednak obowiązki na tym stanowisku są zdecydowanie dużo większe. To właśnie prokurator będzie brał czynny udział we wszelkich postępowaniach administracyjnych, a co więcej – osoba na tym stanowisku występuje we wniskach o tymczasowe aresztowanie oraz wystawia listy gończe.

Co jeszcze leży w obowiązkach codziennych prokuratora? Samodzielne przeszukiwanie podejrzanych, a wraz z tym przeprowadzanie wszelkiego rodzaju przesłuchań w różnych sytuacjach. Co więcej, to także prokurator będzie nakładał kary pieniężne na osoby, które zlekceważyły sytuację i nie pojawiły się na rozprawie sądowej. Na wniosek prokuratora mogą zostać dopuszczone do sprawy zeznania świadka koronnego, a także to on będzie podejmował decyzje związane z przyznaniem ochrony wybranym świadkom spraw karnych wszelkiego rodzaju.

prokurator studia
fot. pixabay.com

Jak zostać prokuratorem?

Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji, że prokuratura to nasz cel. Warto zacząć myśleć nad takimi rzeczami już w szkole średniej, ponieważ to tam czeka na nas matura, która pozwoli nam dostać się na wymarzone studia. Podjęcie nauki z zakresu prawa i humanistyki da nam nieco większe możliwości podczas zdawania egzaminu dojrzałości. Aby zostać prokuratorem trzeba koniecznie uczęszczać i ukończyć studia prawnicze. Kolejnym krokiem po zdaniu egzaminu końcowego jest udanie się na aplikację prokuratorską.

Warto wiedzieć, że w tym przypadku limity przyjęć są dość ściśle określone i ograniczają się od kilku lat do trzystu osób na rok. Konkurencja w tym przypadku jest zatem dużo wyższa niż w sytuacji, w której zdecydowalibyśmy się na inną aplikację, chociażby komorniczą czy radcowską. Czas trwania aplikacji i edukacji to 2,5 roku. To właśnie podczas tego okresu potencjalni prokuratorzy będą uczyć się i sumiennie przygotowywać do wykonywania zawodu, jednocześnie dostając zobowiązanie do odbycia praktyk w sądach i prokuraturach.

Całość zakończona zostaje egzaminem, którego zadaniem jest sprawdzenie wiedzy, którą posiedliśmy przez ostatnie lata z zakresu prawa karnego. Gdy tylko egzamin zostanie rozpatrzony pozytywnie, każda osoba będzie mogła otrzymać pracę od Ministerstwa Sprawiedliwości na stanowisku asesora. Aby móc myśleć o podjęciu dalszego zawodu jako prokurator, należy pamiętać, by poprzedzające to stanowisko asesora było pełnione przez przynajmniej rok – to optymalny czas, w którym możemy nauczyć się wiele przydatnych rzeczy, poznać środowisko prawnicze oraz poddać się ocenie bardziej doświadczonym osobom, które podejmą decyzję o naszej dalszej samodzielności na stanowisku prokuratora.

co robi prokurator
fot. pixabay.com

Wynagrodzenie prokuratora

Wiele zawodów jest dość trudno określić pod kątem zarobków, ponieważ wpływają na nie różne czynniki, które w zależności od sytuacji będą zupełnie inne. W przypadku prokuratora jednak są one dość stałe, dlatego nie powinno być problemu z określeniem mediany. Wiele zależy od miejsca pracy prokuratora, a zarobki tych osób są jawne. Na najniższym szczeblu można liczyć na 7-8 tysięcy złotych miesięcznie, natomiast jako Prokurator Generalny – nawet kilkanaście tysięcy.