jak zostać prokuratorem

Nieraz zdarza się, że naszą inspiracją do szukania idealnego dla nas zawodu stają się seriale lub filmy, które oglądamy każdego dnia. Tam też spotykamy się po raz pierwszy z różnymi profesjami, w tym chociażby z prokuratorem. Czy aby na pewno wiesz, kim jest ta osoba i czym zajmuje się podczas codziennego dnia pracy? Najprostszą odpowiedzią jest, że to urzędnik, który każdego dnia wykrywa i ściga różnego rodzaju przestępstwa. Jest to całkowicie samodzielny zawód, który cieszy się zdecydowanie dużym szacunkiem wśród opinii publicznej. Co więcej, prokurator ma obowiązek formułowania trafnych oskarżeń i publicznego ich przedstawiania przed sądem. W tym prawniczym zawodzie jednak nie wystarczy ukończenie studiów na poziomie magistra. Co więcej trzeba zrobić, by zostać prokuratorem? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poniższym artykule.

Zawód prokuratora – czym się zajmuje?

Prawnicze zawody mają to do siebie, że wiemy o nich raczej niewiele – kojarzymy niektóre fakty, jednak nie siedząc w zawodzie od środka, znamy tylko pobieżne informacje. Sam prokurator, o którym mowa w dzisiejszym wpisie, zajmuje się z tworzeniem oskarżeń i przedstawianiem ich publicznie przed sądem, ale to jedynie szczyt góry lodowej obowiązków na tym stanowisku. Osoba ta każdego dnia będzie czynnie angażować się we wszelkie postępowania administracyjne, które dotyczą jego spraw, a dodatkowo to także prokurator ma możliwość wystąpienia z wnioskiem o tymczasowy areszt podejrzanego i wystawienia listu gończego w wymagających tego okolicznościach.

Co więcej, czeka Cię mnóstwo sytuacji, w których będziesz samodzielnie przeszukiwał podejrzanych i przeprowadzał przesłuchania podczas wskazujących na to okoliczności. Prokurator w dniu codziennym zajmuje się też nakładaniem kar finansowych na tych świadków, którzy nie zjawili się w sądzie na rozprawie mimo upomnienia. Nie każdy jednak wie, że stanowisko to daje uprawnienia do dopuszczenia zeznań świadka koronnego do sprawy sądowej, a do tego – przyznawaniem odpowiedniej ochrony osobom zagrożonym w trakcie procesów karnych. Jest to zatem rozległy zawód o wielu obowiązkach, o których często nie mamy nawet pojęcia.

prokurator jak zostać
fot. pixabay.com

Co zrobić, żeby zostać prokuratorem?

Jak można się spodziewać, żeby w ogóle zostać prokuratorem, warto podjąć tę decyzję zgodnie z własnym sumieniem i ochotą. Sam wybór wiąże się z mnóstwem nauki, dlatego warto mieć świadomość, na co się piszemy od samego początku. Najlepszym momentem na podjęcie decyzji staje się szkoła średnia – to w niej przygotowujemy się do zdawania matury, która następnie otwiera drzwi do studenckiego świata, co jest niezbędne w objęciu stanowiska prokuratora. Przedmioty, o których musimy zatem pamiętać, są z zakresu prawa i humanistyki – WOS będzie idealną opcją.

Następnie możemy aplikować o przyjęcie na studia prawnicze. Kilka lat nauki zostaje zakończonych egzaminem, który – rozpatrzony pozytywnie – pozwala nam na złożenie aplikacji prokuratorskiej. Aby tam się dostać, należy pamiętac o jak najlepszych wynikach – miejsca są dość ograniczone, bo wynoszą jedynie trzysta w ciągu całego roku, dlatego dostają się tutaj wyłącznie najlepsi z najlepszych. Czas trwania nauki podczas aplikacji prokuratorskiej to 2,5 roku. Obejmuje naukę teorii oraz praktyki, dając jednocześnie możliwość pracy w sądzie i prokuraturze. Jest to obowiązek, ponieważ musimy odbyć okresloną ilość praktyk studenckich. Aplikacja prokuratorska kończy się egzaminem z zakresu wiedzy z prawa karnego. Następnie możliwe jest otrzymanie posady asesora od Ministerstwa Sprawiedliwości przez kolejny rok. Tutaj będziemy sprawdzani oraz oceniani przez bardziej doświadczone osoby, po czym otrzymamy możliwość samodzielnej pracy na stanowisku prokuratora.

prokurator studia
fot. pixabay.com

Zarobki prokuratora

Prokurator, jak można się spodziewać, to zawód, w którym można całkiem dobrze zarabiać. Mediana waha się między 7-8 tysięcy złotych na najniższym szczeblu, natomiast jako Prokurator Generalny można liczyć na wynagrodzenie w skali kilkunastu tysięcy miesięcznie.