prokurator zarobki

Kto z nas nie uwielbiał oglądać seriali i filmów, w których grali zagorzali prawnicy toczący batalię z oskarżonymi, poszukując winnego? To coś, co wciąga bardziej niż niejedna książka! Jednak czy aby na pewno wiemy, na czym polega praca prokuratora, którego spotykamy w różnych formach w telewizji czy w Internecie? Warto znać odpowiedź na pytanie, kim jest prokurator, ponieważ to właśnie jedna z tych osób, które zarabiają dobre pieniądze! Co to właściwie znaczy? Ile zarabia prokurator? Na wszystkie te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do czytania!

Opis zawodu prokuratora

Prokurator, ujmując to w skrócie, jest urzędnikiem, który działa całkowicie samodzielnie, zajmując się w codziennym życiu zawodowym wszelkiego rodzaju przestępstwami – zarówno ich wykrywaniem na wczesnym etapie, jak i ściganiem. Utarło się przekonanie, że ze względu na swoją skuteczność oraz niesamowicie rozległą wiedzę stanowisko to jest szanowane w opinii publicznej. Do głównych obowiązków prokuratora, poza wspomnianymi powyżej, należy tworzenie aktów oskarżeń, które następnie będzie przedstawiał publicznie przed sądem na sali rozpraw.

To jednak dopiero szczyt góry lodowej – osoba, która decyduje się na pracę tego typu, musi liczyć się z tym, że czasem jej doba będzie miała za mało godzin, by dociągnąć wszystkie sprawy do końca. Prokurator każdego dnia będzie uczestniczył w różnych postępowaniach, w tym administracyjnych. To właśnie on występuje o nakaz tymczasowego aresztowania, gdy tylko występują ku temu przesłanki, a także ma możliwość wystawiania listów gończych.

Co wiecej, prokurator będzie także przeszukiwał osoby podejrzane, jednocześnie dokonując ich przesłuchania – jest to zatem dość niebezpieczna, ale też odpowiedziala rola w życiu społecznym. Osoba na tym stanowisku ma możliwość pociągania do odpowiedzialności finansowej tych świadków, którzy mieli stawić się w sądzie w danym dniu, jednak zlekceważyły wezwanie i nie pojawiły się na sali rozpraw.

Warto też wiedzieć, że to właśnie prokurator może wezwać świadka koronnego, dopuszczając jego zeznania do sprawy. Co więcej, obowiązki prokuratora upoważniają go do zorganizowania i przyznania ochrony świadkom, którzy tego potrzebują podczas spraw karnych różnego rodzaju.

ile zarabia prokurator
fot. pixabay.com

Zarobki prokuratora. Ile może zarobić?

To bardzo istotna kwestia dla każdego, kto rozważa podjęcie pracy jako prokurator. Podobnie jak w przypadku wielu innych profesji, tak i tutaj trudno jest określić konkretną kwotę ze względu na to, że wiele zależy od czynników – choć stałych, to wciąż różnych w obrębie wielu osób. Należą do nich między innymi miejscowość, w której podjęło się pracę, jednak warto zaznaczyć, że zarobki funkcjonariuszy publicznych są jawne. W przypadku prokuratora mediana wynagrodzenia wynosi na ten moment 7-8 tysięcy złotych w skali miesiąca na najniższym szczeblu. Oczywiście, jest możliwość awansu, a co za tym idzie, zwiększenia swojego budżetu. Osoba, która osiągnie miano Prokuratora Generalnego, ma możliwość zarobienia nawet kilkunastu tysięcy złotych w ciągu jednego miesiąca.

prokurator wynagrodzenie
fot. pixabay.com

Co zrobić, żeby objąć stanowisko prokuratora?

Podjęcie decyzji o objęciu stanowiska prokuratora najlepiej załatwić jeszcze w szkole średniej. W końcu to tutaj zdajemy egzamin dojrzałości, więc dobrze jest określić swoje preferencje, by zdać maturę rozszerzoną z przedmiotów, które zagwarantują nam dostanie się na studia. To właśnie niezbędny krok w kierunku bycia prokuratorem – ukończenie studiów prawniczych. Jednak to dopiero początek – następnie należy złożyć aplikację prokuratorską i zdać egzamin pozytywnie. Całość będzie trwała kolejne 2,5 roku, podczas których mamy możliwość – a nawet obowiązek – pracy w prokuraturze oraz sądach, zyskując niezbędne doświadczenie. Pozytywnie zakończony egzamin po aplikacji upoważnia nas do otrzymania stanowiska asesora, które należy pełnić przez kolejny rok – dopiero po tym czasie mamy możliwość zostania samodzielnym prokuratorem.